Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce net aveti ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Lucian55
de curiozitate ... voi ce net aveti ?
puteti pune poze cu un screen shot ceva ?
daca vreti va dau un link unde se face bandtest , dar sar putea sa se considere reclama
Lucian55
daca este reclama va rog stergetimi postul smile.gif
G a b y O p e l
dupa parerea mea este util .. dar poate poti sa pui un link , ca imaginea pusa de tine nu ne ajuta.. nu se vede url`ul.. blush.gif
James Kilowatt
Tu chiar ai 11Mbps masurati? Io am 4 teoretici si aia.
Lord
sunt 11 megabiti probabil este intr-o retea si de aia pe metropolitan are asa viteza testul e facut la as.ro

un test aici ar fi mai concludent http://www.bandwidthplace.com/speedtest/
este viteza in extern

eu am astral nelimitat si pana mareste in ianuare la 1.5mbs am 386kbs adica un 45K foarte buni si frumosi smile.gif
si un uptime de invidiat
eddie
331 kbs mi-au dat si mie la test,o fi bine ?Astept si eu fibra optica in ianuarie.Sunt la un provider de cartier,cu acces nelimitat.
Dar semnalul asta il am la laptop cu legatura la un router wireless,probabil pe celalalt calculator am cu siguranta o legatura mai buna.
mike.omega
Unde ai tu 11.5 mega in CT?! blink.gif
Ca nici pe metropolitana nu merge in halu asta iar fibra la noi lipseste din cate stiu laugh.gif
G a b y O p e l
641.9 kilobits per second
Communications 641.9 kilobits per second
Storage 78.4 kilobytes per second
1MB file download 13.1 seconds



e bine... e rau ?? o parere ceva.. arigato.gif biggrin.gif
Skywalker
562.5 kilobits per second

Communications 562.5 kilobits per second
Storage 68.7 kilobytes per second
1MB file download 14.9 seconds
Subjective rating Not bad

io am atat!
Ghita A.
eu am teoretic 256 kb/s adica la download cam 28 - 30. Si am mai mult decat imi trebuie. As vrea sa stiu din cei cu viteze mari cata lume are si intrebuintare pentru viteza de care dispune? - tot suntem la masini, similar este sa ai un Ferrari in Romania ca nu prea ai ce sa faci cu el, eventual sa il strici prin gropile de pe "autostrada" Bucuresti - Pitesti. De fapt ai ce face, ca de-aia l-ai luat - sa te lauzi ca ai asa ceva....
Lucian55
am gasit , se intampla sa mai administrez din cand in cand o retea de 500 de oameni .. si cateodata imi scot limita , fara sa le inchid netul la ceilalti , uitati ca mai pun o poza
Lucian55
asta e in timpul unui download dupa microfost.ro
incercati si voi vedeti cu cat luati
Lucian55
cum sa lipseasca fibra ? noi la retea avem fibra acum , si de acum 2-3 ani
el-nino network daca ai auzit smile.gif
mike.omega
Au! Voi sunteti cei cu antenele de satelit parca, umbla vorba tongue.gif

Eu ma refeream la fibra de la RDS sau Astral :angel:
HalbaSus
eu am 246.2 kilobits per second... teoretic ar trebui sa am, 512 or something...

Pt ce atata viteza ? simplu: ca sa downloadam toate seriile Top Gear, 5th gear si toate emisiunile cu masini disponibile pe internet biggrin.gif
C Z R
eu am 954,2 kb/s e mult e putin? eu nu stiu, dar altii au desigur mult mai mult asta e foarte sigur biggrin.gif
Lucian55
900 si de kb/s nu cred ca sunt kilo mari , adica aia adevarati cu care tragi tu . degeaba zici ca ai 950 kb/s ca defapt de pe net tragi cu 100K/s
Lucian55
nu avem satelit . este fibra optica de la RDS smile.gif
VECTOR
eu am fibra optica,acasa, de la rds de vreo 2 ani.doar pentru mine tongue.gif fara sa am vreo retea.de fapt am avut ,ca de vreo doua luni am trecut la alta firma unde am aceeasi viteza (~1 mega/sec) la aproape jumatate de pret.
cred ca o alta intrebare interesanta ar fi fost si cat platiti pentru netul vostru?
Lucian55
noi ? verry little , ce din retea care sunt limitati la 128K 400 mii , eu nelimitat 120 lei noi.. dar ai vezut singur ce viteze prind
Andrei Suzuki
Eu cam cu atat downloadez de pe net (de pe dc). De obicei si mai mult,dar trebuie sa prind teava buna.
HalbaSus
kilo mari ? kilo mici ? ce-i aici ? se fura la cantar tongue.gif

defapt sunt kiloBITS si KILOBYTES 1 byte = 8 bits si un un kilobyte e egal cu 1024 bytes... apropo... stiti care e diferenta dintre un programator amator si unul profesionist:
un programator amator crede ca un kilobyte are 1000 de bytes in timp ce un programator profesionist crede ca un kilometru are 1024 de metrii biggrin.gif
Skywalker
QUOTE(Andrei Suzuki)
Eu cam cu atat downloadez de pe net (de pe dc). De obicei si mai mult,dar trebuie sa prind teava buna.


Mei Andrei, LAN & MAN e una si WAN e alta
1.rețele locale (Local Area Networks, LAN, limba engleză), utilizate pentru a conecta calculatoarele unei firme în scopul schimbului de informații și utilizării în comun a anumitor dispozitive periferice. Au dimensiuni restrânse și de aceea timpul maxim de transmisie a unui mesaj este limitat și cunoscut dinainte. Transmiterea informațiilor se face folosind un singur cablu la care sunt legate toate calculatoarele, permițând viteze de transfer de 10-100 Mbps*. Sunt utilizate topologii de aranjare a calculatoarelor în rețea de tip magistrală (la un cablu liniar se leagă toate calculatoarele) sau de tip inel (la un cablu închis de forma unui inel se leagă toate calculatoarele);
2.rețele metropolitane (Metropolitan Area Networks, MAN, limba engleză) sunt LAN-uri extinse ce acoperă birouri învecinate sau cartiere alăturate. Pe același cablu (eventual două cabluri) se transmit date, voce și chiar televiziune prin cablu;
3.rețele larg răspândite geografic (Wide Area Networks, WAN, limba engleză) acoperă zone întinse, ca țara sau continentul, și sunt compuse din calculatoare și subrețeaua de comunicații. Calculatoarele pe care se execută programele utilizatorilor se numesc gazde (host, limba engleză). Subrețeaua de comunicații transmite mesajele de la o gazdă la alta, și se compune din liniile de transmisie (numite linii sau canale) și elementele de comutare a mesajelor (calculatoare specializate care transmit mai departe informațiile primite, numite noduri de comutare a pachetelor sau rutere). Subrețeaua se compune dintr-un număr oarecare de linii telefonice, cu ajutorul cărora informațiile se transmit de la o gazdă la alta, prin parcurgerea succesivă a anumitor segmente. O astfel de subrețea se numește punct-la-punct sau subrețea cu comutare de pachete. Cele mai des utilizate topologii pentru aceste subretele sunt stea, inel, arbore, completă sau neregulată;

DC++ "lucreaza" in toate cele 3 tipuri dar doar in LAN si MAN este foarte rapid la transfer pe WAN e alta poveste. Iar degeaba eu am garantat 512Kbps daca locul de unde vreau sa trag fisierele are viteza mult mai mica decat am eu, atunci ma rezum doar la viteza de transfer care o are respectivul calculator.
Transferul de date este in bit si byte.... samd cu k&K, m&M, g&G
1 Byte = 8 bits si deaia este comfuzia asta cu viteza de transfer, fi atent aici: e una sa ai 512Kbps (512kilobits/sec) si alta sa ai 512 KBps (kilobytes/sec)

Internet-ul este definit ca un sistem mondial de rețele de calculatoare interconectate, care înlesnește serviciile de comunicare a datelor cum ar fi deschiderea unei sesiuni de lucru la distanță, transferul de fișiere, poșta electronică și grupurile de discuții.
Internet-ul are 5 aplicații principale:
1.poșta electronică.- utilizatorii conectați compun, trimit și primesc mesaje;
2.știri.- utilizatorii conectați la grupuri de știri primesc și transmit informații pe diferite teme;
3.conectare la distanță - utilizatorii se pot conecta la orice calculator pe care au cont deschis;
4.transfer de fișiere - utilizatorii conectați pot copia informații de pe un calculator pe altul.
5.WWW (World Wide Web) prin care pe un calculator sunt puse la dispoziția utilizatorilor conectați, pagini de informații ce cuprind text, poze, sunet, video, cu posibilitatea de navigare de la o pagină la alta.

1 Mbps = 1 megabit/secundă, adică o viteză de transfer de 1x10 la puterea 6 biți/secundă

Rețele cu topologie tip stea, folosește: un calculator central care va fi conectat cu toate celelalte calculatoare prin cabluri directe. Toate transferurile de date se realizează prin intermediul calculatorului central. Dacă se folosește un calculator central de mare putere, atunci rețeaua va avea performante ridicate, însă defectarea acestuia duce la oprirea rețelei, sau în care calculatoarele sunt legate la o componentă centrală numită concentrator (hub). Utilizează pentru transmitere principiul rețelelor punct la punct - asta e DC++
Manuelos
425 kilobits per second

Communications 425 kilobits per second
Storage 51.9 kilobytes per second
1MB file download 19.7 seconds
Subjective rating Not bad

Am net de la RDS.
gabi4
eu is in reteaua univ Al I Cuza si merge destul de bine tongue.gif
Andrei38283
QUOTE(Manuelos)
425 kilobits per second

Communications 425 kilobits per second
Storage 51.9 kilobytes per second
1MB file download 19.7 seconds
Subjective rating Not bad

Am net de la RDS.


Numai petru tine. Mama frate ce viteze aveti voi. Cat va costa netul pe luna?
fishbone
Linie ADSL prin Alltel
6 mbps down, 384 kbs up. Habar n-am ce inseamna trafic limitat, port-uri inchise sau conceptul de trafic intern sau extern. Cu alte cuvinte e la liber.
$45 pe luna
Lucian55
noi trecem la Evola care habar nu aveam ca este si in constanta pana acum
sergiutruta
1.4 megabits per second
Communications 1.4 megabits per second
Storage 174.6 kilobytes per second
1MB file download 5.9 seconds
Subjective rating Good

Cum vi se pare? biggrin.gif
Andrei38283
QUOTE(sergiutruta)
1.4 megabits per second
Communications 1.4 megabits per second
Storage 174.6 kilobytes per second
1MB file download 5.9 seconds
Subjective rating Good

Cum vi se pare? biggrin.gif

Cred ca m-am inverzit de invidie...
Luka
Communications 483.6 kilobits per second
Storage 59 kilobytes per second
1MB file download 17.3 seconds
Subjective rating Not bad

Asa e la mine blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.