Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce ulei se foloseste pentru O II 2.0 TDI ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
adrian62359
Daca la masina noua care nu a ajuns la prima revizie trebuie sa completati uleiul, cu ce ulei completati? Dar dupa pima revizie? Cine poate sa-mi spuna ce ulei se pune în motorul de 2.0 TDI la revizie...
Uleiul difera de la un dealer la altul? Care considerați ca este cel mai recomandat ulei pentru acest motor?
Există un mantaining schedule pe termen lung pentru OII ?
LA MULTI ANI!
UN AN NOU CU MULTI KM ȘI FĂRĂ EVENIMENTE!
:wave:
DORU
Salut !

Absolut toate intrebarile tale isi au raspunsul in cartea service a masinii, acolo gasesti si un "mantainance schedule" si tipul de ulei folosit. Si nu numai! Daca ai dubii, contacteaza un dealer Skoda (BRADY sau AVIA) si convinge-te ce trebuie sa cumperi. La revizii te poti duce cu uleiul cumparat de tine, daca il gasesti mai ieftin, insa inainte informeaza-te ce ulei recomanda producatorul. Drum bun ! arigato.gif
Tanasov67973
Aral 5w40 431 special pentru TDI. Aral pentru ca este un ulei foarte bun si in comparatie cu alte uleiuri care se pun in acest motor , aral nu se consuma la fel de mult ca altele ex.shell
victor71425
Aral 431 este un ulei special pentru pompe "dusse".adica este mai subtire, pentru a trece mai usor prin duzele de la pompa.
la anumite skoda se recomanda din fabrica shell.
emanuel72906
incearca cu un ulei castrol pentru motoare turbo-diesel, cred specificatia 500 il folosesc la skoda fabia tdi 101 cp de 2 ani fara probleme
Lucian72846
Codul pentru uleiul folosit de pompe duse-le de la VW - Audi - Seat - Skoda este 505-01 . Consulta manualul de intretinere si service planul dupa efectuarea reviziei , asa vei vedea cu ce ulei s-a facut umplerea .
Parerea mea este sa te adresezi unui service Skoda ! Pentru Bucuresti iti recomand AVIA .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.