Help - Search - Members - Calendar
Full Version: hyundai accent 1,3 si 1,5 crdi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
ionut5
pareri despre aceste masini vrea sa ma hotarasc la una din ele in leasing
garantie 5 ani?
propuneti alte oferte la investitie mica
virgil
am auzit ca hyundai e masina buna, si eu vreau una, cea de 1.3 insa ca nu stiu sigur este daca revizia se ridica la circa 12 milioane lei, fapt ce m-ar determina sa renunt. Daca cineva poate sa ma lamureasca i-as fi recunoscator
Endo
Prin vara cand m-am gandit sa-mi schimb masina ma gendeam si eu la un Hyundai..e drept ca la Elantra. Dupa multe studii inclusiv forumuri din strinantate si dicutii cu agenti de asigurari am renuntat la ideea cu Hyundai. Reviziile sunt intr-adevar scumpe (asta var era 9 mil pentru Elantra) fiabilitate in functie de cum iti este norocul (am vorbit cu un tip din SUA care avea si el una si parintii lui una.In timp ce a lui era fara probleme parintii lui au stat numai prin service cu ea), cand m-am intors de la mare am vazut o Elantra care tocmai o lua remorca de pe sosea. Asa ca am renuntat la idee si am ales altceva.
madalina
nu ti-as recomanda nici-un hyundai daca vrei satii masina mai mult! sunt bune sa le tii maxim 2 ani! Ce fel de masina vrei, ce te intereseaza in primul rand?

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-11-21 10:15 ]
ionut5
NU TINEAM NEAPARAT LA HYUNDAI DAR LA EI ESTE CEL MAI AVANTAJOS , DIN PUNCT DE VEDERA FINANCIAR , CA PERSOANA FIZICA MOD DE A LUA O MASINA CU CARE SA NU STAU .
DACA AVETI ALTE PROPUNERI CU PUTINI BANI LA START SI CU RATE MICI ASTEPT ...
MERCI
M i h a i
Oferte mai bune decat la hyundai nu prea mai exista Ionut. singura cat de cat pe aproape ar fi Clio insa cel putin dealerul la care am fost eu cra un purcoi de acte. In plus nu are toate dotarile lui H. Accent si este mai putin incapator. Un minus si la estetica. Am facut si un drive test inainte de a lua un 1.3 si mi se pare super.
Iulian HondaFan
Hyundai Accent a fost vandut pe plan mondial in 146870 exemplare in 2004 fiind al 4-lea model ca popularitate in gama Hyundai. modelul este insa in scadere fata de 2003 cand s-a vandut in 159739buc.
adrian41198
Pe langa Clio mai poti incerca si la Kalos. Preturi similare la leasing. Dealer-ul din Otopeni este profesionist. Parerea mea.
catalin41843
QUOTE(adrian41198)
Pe langa Clio mai poti incerca si la Kalos. Preturi similare la leasing. Dealer-ul din Otopeni este profesionist. Parerea mea.


kalos are motor daewoo nu il poti compara cu motoarele de pe clio
Iulian HondaFan
de ce nu?

Clio 1,4 16V - 98CP@6000rpm, 127Nm@3750, consum mixt 7l%, 0-100km/h in 11 sec.

Kalos 1,4 DOHC 16V - 94CP@6200rpm, 130Nm@3400rpm, consum mixt 7%, 0-100km/h in 10,5 sec.
eddie
Probabil ca pana la urma taxa de vama de 30% de la Kalos va face diferenta....si parerea mea e ca nu se compara Kalos cu Clio,care mai are si alte motorizari.....ca sa-l bata pe Kalos.... :bash:Vorbeam de motorizari diesel performante si cu consum redus.
Iulian HondaFan
pai, a spus ca nu se compara... am aratat ca se compara. si eu as prefera un Clio unui Kalos... dar si mai bine as prefera un Mitsubishi Colt pe benzina sau un Punto Multijet pe motorina...
Stefan44311
am un accent din 2002 super multumit de ea...bine atat cat poi fi multumit de o masina al 8390 cip. are toate dotarile tocmai i-am dat pe autostrada 180 se comporta foarte bine avand in vedere motorul mic de 1.3. sa vedem ce fac in toamna cand iese modelul nou.marele avantaj al lui accent este ca are puntea spate independenta , fata de celelalte de la concurenta care au rigida.si credeti-ma se simte la gropile din bucuresti.bafta in continuare
Ionut48047
Desi stiu denumirile diferitelor componente ale masinii, doar cateva, sunt extrem de multumit de Accentul meu. E drept nu poate fugari un BMW serie3 2005 dar raportul calitate/pret e foarte bun. Accelereaza bine, franeaza bine, stai comod... Singura problema a fost cand m-a acrosat un sprinter in timp ce asteptam la semafor si dureaza un pic pana te programeaza in service. BTW, alt service de Hyundai stiti ina afara de cel de pe expozitiei?
G e o r g e
puntea rigida se simte in curbe wink.gif nu la gropile din bucuresti . crede-ma pe cuvant .
Maff
In afara de ala din Expozitiei nu cred ca mai exista.Oricum eu dupa primele 2 revizii renuntasem sa ma mai duc la ei, ma duceam la un service de pe langa mine pe Bd Basarabia si imi faceam acolo toate reparatiile, ma costa muuuult mai putin si piesele le cumparam de la Al Padrino unde erau super ieftine si originale.La Hyundai la service este cam jaf pe fata, pentru ca tu nu vezi ce-ti face la masina si o tin muult peste cat ar trebui sa tina masina pentru a te agata mai mult la orele de manopera, eu din intamplare m-am dus in atelier pentru ca vroiam sa intreb ceva si masina era gata (parea ca era gata de destul timp) si mecanicii pareau ca se pregatesc de pauza de masa.....................
Maff
Ca sa revin la topic, hyundai accent este masina buna, dar doar pana pe la 100-120k km, dupa aia incepe sa ceara bani.Eu am dat-o pe la 90k km si bine am facut........Am schimbat un rulment la discul de ambreiaj si mai erau cate ceva de facut (care se duceau insumate pe la 1200-1500 euro).Pana la momentul ala insa nu a trebuit sa schimb decat consumabilele obisnuite (placute, ulei, filtru de aer).Si masina s-a comportat bine, ba chiar mult mai bine decat Symbolul pe care il am acum.
Zetics40545
Mai, tocmai s-au mai ieftinit cu 100E...asa ca sariti de luati. :angel:
Adevarul e ca nu stiu ce masina mai luati la 8700E(CIP +TVA + 6%vama) cu A/C, geamuri electrice, proiectoare, 5 ani garantie la cutie si motor...si vopsea metalizata moca.
G e o r g e
pai motorul si cutia nu prea pica ! restul sunt problema .
Zetics40545
restul 3 ani
G e o r g e
la trenul de rulare sa fie vreo 20 000 km ?
Maff
Hai mai ca macar vreo 70-80k km n-ai probleme cu ea.Dupa aia oricum se vinde........
Zetics40545
QUOTE(G e o r g e)
la trenul de rulare sa fie vreo 20 000 km ?


Eu stiu ca era 100.000km la trenulu de rulare, e un tabel data incarte, pot sa mai verific, dar stiu ca nu era nici o limita atit de jos, de 20000km. Era doar la baterie garantie 2 ani si atit
G e o r g e
e vorba de masinile noi vandute din 2004 incoace. mai toti producatorii au pus termen special de garantie pentru trenul de rulare .

skoda : 20 000
renault : 20 000
opel : 30 000

samd ...

sunt putini producatori care nu dau garantie la trenul de rulare : subaru, suzuki ...
Ionut48047
Nu-mi amintesc sa fi citit in carte nimic de trenul de rulare....Oricum, desi unora le poate parearea ridicol, eu as vrea sa ii mai schimb infatisarea accentului meu. E cineva care a incercat modificari?
Maff
Am vazut o gramada de accenturi modificate, in cele mai diverse moduri. Du-te la o firma de tuning si o sa vezi ca sunt super multe chestii pentru accent, de la optic pana la tuning de motor.
Iulian HondaFan
tren de rulare = motor + transmisie ( inclusiv diferential(e)), garantia la trenul de rulare include garantia motorului...
G e o r g e
ok , sa ma exprim altfel atunci , ca ori eu ori toti astia nu stiu:
tren de rulare la noi : roti , suspensii , caseta de directie .

motor + cutie : grup motopropulsor ...

blush.gif
Iulian HondaFan
mea culpa, asta e greseala de traducere.
eu am considerat powertrain=tren de rulare.
G e o r g e
nici o problema biggrin.gif

bine ca ne intelegem noi cumva pana la urma .
Zetics40545
Am reusit pina la urma sa ma uit in pasaportul de service al masinii, asa ca acum am toate detaliile referitoare la garantie.

Pentru auto Hyundai, banuiesc ca pentru toate, nu numai pt Accent:
- 5 ani sau 100.000km pentru grupul motopropulsor. Aici intra motor, cutie si planetare!
- 6 ani sau 200.000km pentru strapungere prin rugina de la interior catre exterior pt tabla.
- 1 an sau 20.000km pentru instalatia audio!! blink.gif (sint distrus...mai ales ca inca nu mi-am pus asa ceva biggrin.gif)
- 2 ani sau 40.000km pentru baterie
- 3 ani sau 100.000km pentru restul. Aici intra bucse, amortizoare, tampoane de toate felurile, bordul etc...sint enumerate multe.

Daca sint doritori, o sa ma stresez odata sa fac neste poze la manual si sa pun aici.
G e o r g e
repet , pentru masinile incepand cu a doua parte a anuli 2004 !
Zetics40545
Stai ca nu inteleg ce spui: din a doua parte a lui 2004 au inceput sa dea astfel de garantii si inainte nu se dadea deloc, sau din a doua parte a lui 2004 au inrautatit garantia, in sensul ca acum majoritatea dau numai 20-30.000 km fata de 'jde mii inainte?

Anyway, discutia plecase de la cit da garantie Hyundai fata de altii...si cel putin in Ro se pare ca nu prea au concurenta.
G e o r g e
pai dupa a doua jumatate a anului au inceput mai toti cu politica de scadem garantia la trenul de rulare . smile.gif

tocmai ca nu stiu cum e la hyundai .
Zetics40545
Aha! Atunci Hyundai sta inca foarte bine, pentru ca vad ca ei nu s-au aliniat (inca!) la acest trend. Datele pe care le-am pus mai sus sint luate din pasaportul meu de service, adica pt un Accent nou luat in februarie 2005 (vezi semnatura).
Maff
Oricum garantiile la Hyundai pentru Romania sunt mult sub garantiile date de Hyundai in alte tari (vezi Statele Unite unde garantiile sunt duble fata de cele de la noi)
Zetics40545
Perfect de acord, numai ca noi ne raportam la Romania, iar aici au cea mai buna oferta la garantie, mult peste ceea ce alte marci cu pretentii ofera. Combinat cu pretul scazut, a rezultat ca e atractiv Accentul pentru romanul sarac care nu vrea sa isi ia Dacia sau Daewoo Craiova... :wave:
Ionut48047
stie cineva cat de mari pot fi rotzile la accent?
am standard
Zetics40545
Daca te referi la janta, la mine e trecut la optionale pina la 195/? R15 unde "?" cred ca e 50, dar nu sint sigur. Oricum, e evident ca talonul va fi mult mai mic la R15 decit actualul 70 de la R13.
Maff
E 50.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.