Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Carburanti
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
madalina
Nu stiu daca exista posesor de automobil care sa fi avut niciodata probleme din cauza carburantului. Tocmai am vazut o stire conform careia multi vanzatori de carburant vand uleiuri minerale pe post de benzina sau motorina, fiind nu stiu ce parametrii identici. Stie cineva mai multe? Si inca o intrebare, oarecum juridica, daca luam de undeva un carburant prost (apa sau alte porcarii, sau proasta calitate oferita de producator) si vrem sa facem o reclamatie la ANPC, cum dovedim acest lucru? De cate ori am vrutsa fac o reclamatie au vrut sa aduc dovada, uneori imposibil de adus(de exemplu faptul ca o retea de bancomate nu a functionat cateva zile bune)!
mircea9
cu bonul de la "benzinarie",cu o proba luata din rezervor si facut o analiza la un laborator atestat cred ca poti sa-ti formulezi reclamatia.
este posibil sa revin cu mai multe amanunte ca este un lucru care acum ma "macina"si pe mine ,deoarece acum o luna a trebuit sa schimb un injector din aceasta cauza (2 mil) ,iar azi am petrecut 2 ore in service deoarece nu mai imi functiona motorul decit "sughitat":probe,reglaje,testere...(benzina consumata,timp...) ca pina la urma sa se ajunga la concluzia ca trebuie sa-mi schimb "benzinarul".noroc ca mecanicul a fost de treaba si nu a cerut nimic;"ce sa-ti iau bani ca nu ti-am rezolvat problema "-zis-a !
apropo este vorba de SHELL-BENZINA EURO 3 SI IN PRIMUL SI IN AL DOILEA CAZ ! UNUL DIN GALATI IAR CELALALT DIN BRAILA . HU.....
catalin16
eu am avut probleme cu motorina ..si tot de la Shell dar din Buc.
madalina
Eu am avut probleme cu motorina luata de la Petrom din Sinaia! De de cate ori am luat de la Shell benzina V power din Bucuresti, de la Shell Unirii sau Barbu Vacarescu a mers foarte bine masinuta! !
Dan21
Se mai folosea si motorina de incalzit in loc
de motorina normala.De cand cu motorina euro3 nu stiu ce mai amesteca.
Iar la benzina, o modalitate simpla era de a
cumpara benzina usoara ( ce se foloseste
la brichete) sau alt derivat de benzina, amestecat cu aditivi se obtinea benzina.
Avantaj - nu se plateau accize.
Cel mai mult aveau de suferit motoarele.
Incepand de la putere redusa, supraincalzire
si pana la consum de ulei.
Bogdan20
Ca tot veni vorba.... Care este cea mai buna si cea mai proasta benzina / motorina?
1. Shell
2. Petrom
3. Lukoil
4. Rompetrol
5. Mol
6. Omv
7. Agip

Eu zic Shell . E singura benzina care nu mi-a facut nici un fel de probleme. La polul opus se situeaza Petrom

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-11-20 13:18 ]
madalina
Eu sunt foarte multumita de OMV, atat la benzina, cat si la motorina, insa NUMAI CELE DIN IMPORT, chiar daca motorina din import nu gasesc decat la doua OMV in Bucuresti, prefer sa ma deplasez pana la ele si sa nu am probleme! Cea mai prosta? Cred ca lukoil, dar nu am luat decat de vreo doua ori si m-am lecuit!
Endo
la care OMV se gaseste motorina de import ?
madalina
Motorina de import la OMV se gaseste, in Bucuresti, numai la OMV Unirii (pe Calea Calarasilor sau Corneliu Coposu, cum se numeste acum) si la OMV Baneasa ( vis-a-vis de locul unde s-a desfasurat SIABul)! La toate celelalte nu au decat motorina autohtona!
G e o r g e
1 omv
2 mol

doar de import ... la dacia merge si omv de 95 , sau de 98 , iar la opel si subaru doar de import ...
M i h a i
Eu am Folosit ROMPERTOL, PETROM, OMV SHELL (80%) si o data LUKOIL. N-am avut probleme cu nici una fie ea de 95, 98 sau 98+ de la OMV. Referitor la cifra octanica, nu mi s-a parut ca masina ar trage mai bine. In general bagam de 98 ca sa mai curete motorul. In ultimele luni insa am folosit numai SHELL V-POWER 98 - 27.000 si am observat ca valorile in ceea ce priveste consumul sunt cele de manual (mici diferente functie de stilul de mers). Asada, fiind diferenta de doar 3000 intre benzina de 95 si cea de 98 o sa continui pe cea din urma. Tre sa spun ca service-ul unde fac reviziile nu mi-a recomandat Shell cand am intrebat, insa deoarece apucasem sa merg o gramada si nu am avut belele, am continuat pe Shell. Un pont pot sa va vand. Statia SHELL de langa MALL facea manevre. Stiu asta pt ca lucrau acolo unii de la mine din cartier. Asa ca o ocolesc.
Si ca sa nu uit, fac referire doar la BENZINA FARA PLUMB

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-11-26 20:54 ]
dda
In ceea ce priveste benzina "clasica", Premium, sunt extrem de multumit de Petrom. E adevarat ca si reglajele au fost facute pe acest tip de benzina.
La polul opus se situeaza Agip (statia Muncii) unde am intalnit chiar si ceva apa in combustibil.
Shell-ul mi se pare undeva pe la mijloc, cu exceptia lui V-Power care ajuta sensibil performantele masinii.
Ionut6
Parerea mea e ca cea mai buna benzina este cea de la OMV, nu am avut niciodata probleme cu ea..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.