Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Felix60549
Ce sa fac? Sa schimb CIELO GLE/AC/GPL korean 130000km la bord din 1996, cu un BMW520i din 1990 La pretul de 4400E?
Voi ce a-ti face in locul meu?
James Kilowatt
Cati km are BMW-ul?
4400 e pretul intreg, sau diferenta pe care o ai de platit?
Felix60549
BMW,are 186000km la bord, si nu mai dau nici o diferenta.
4400 cere pe el.

Oricum a ramas ca ma mai gandesc eu.
gabi63320
Ha, ha ha ca sa nu biggrin.gif . bmw din 90. Da ce sa faci cu el? Sa te dai mare ca ai bmw. Anul trecut si-a luat un vecin un bmw 520 din 91 (5000 euroi), alb - arata bine, dar mai mult statea cu baietii la agatat gagici prin parcari sau parcuri, decat sa mearga. L-a pus si pe gaz si tot nu a stat mult cu el ca il rupea la buzunar. Eu prefer un cielo mai nou care merge si se intretine usor, chiar daca nu e asa fatos.
James Kilowatt
Pe mine ma zapacesc preturile din Romania blink.gif
4400 un cielo din '96?! Eu am dat 3800 pe Nubira din 2000! Iar cu 4500 am gasit hyundai accent din 2002! (dar fara GPL)

Din motivul asta mi-e si greu sa ma pronunt la problema lui Felix. N-as da in nici un caz 4400 pe un BMW din '90, insa n-as da nici pe un cielo din '96. BMW-ul are 180.000, cielo 130.000, diferenta de varsta nu mi se pare atat de semnificativa incat sa exclud orice comparatie. Sincer sa fiu, mi se pare greu de ales. As prefera masina care pune mai putine probleme, pentru ca deja la varsta lor nu se mai pune problema de imagine. Ori, si beemerele din '90 si cielourile din '96 au reputatie de masini fiabile. Greu de ales.... as inclina totusi spre Cielo, e mai usor si mai ieftin de intretinut si mai economica. Asta presupunand ca masina e folosita la alergat cu ea, si nu la tinut in garaj sau aspirat fetite smile.gif
Felix60549
Da, e de biggrin.gif ,dar faza mai dura este ca astazi m-a sunat si mi-a spus ca mai ofera 200E diferenta numai sa-i dau Cielo. Ce sa-i faci, omului i s-a pus pata! Oricum nu-mi place! Cred, dupa socotelile mele ca vreo 20000000 milioane tb. sa mai bag in el sa-l aduc pe linia de plutire!
Adica asa cum vreu eu. Nici sotia mea nu a fost de acord, spunandu-mi ca masina a fost forjata si neintretinuta, drept pt. care am renuntat, chiar daca imi mai dadea un motor de schimb si jantele cu cauciucuri de iarna.
Auto BMW avea jante de AL. cu cauciucuri de 205, fata si spatele modificate de la seria E34 an 1996.

Oricum, poate nu ai sa crezi dar Cielo-ul meu arata impecabil, cam asa:
Felix60549
Sau asa!
Felix60549
Sau chiar asa! band.gif

Scuze, dar nu am stiut sa le postez pe toate in acelasi loc blush.gif
James Kilowatt
Sa-ti traiasca!
Cum ziceai ca iti papa 8% pe GPL, eu n-as scapa-o din mana decat cand ii cad rotile! biggrin.gif Gandeste-te ca BMW-ul ar hali probabil cel putin dublu, la bani, si la intretinere nici nu mai zic.
Felix60549
Da GPL dar nu 8%, ci 6,9533 deci 7, iar in oras 9%.
Singura tb. nasoala e ca nu am un tuning exterior la masina, iar in Piatra Neamt nu este nimeni care sa faca. Jante ii pot lua de la Bacau, eleron am gasit in oras chiar nou, dar spoilere, praguri, evacuari inox duble pauza.

E sarac orasul asta tare! In altul cad sa ma duc si apoi dureaza!
gabi63320
MR, mai vino si tu pe acasa, ca nu prea le ai cu preturile. Ai uitat ca in Romania parcul auto e mic si preturile mari? Noi ne protejam marca nationala si nu avem nici o sansa sa cumparam masini ieftine de afara, de ce crezi ca sunt atatea norme de indeplinit? La noi un cielo varza si tot cere 3000 pe el.
Felix60549
@Gabi

Corect!
Dar daca intram in UE (ceea ce nu prea cred) sa vezi atunci invazie de masini, daca nu gasesc cei ,,de sus'' vreo gaselnita-a se citi lege sau HG) sa le stopeze!
Atunci sigur si la noi se va ieftini ,,fierul vechi''!

Iar faza cu ,,datul mare'' sau alte treburi, nu-mi sta in caracter.
Pur si simplu, mi-au placut intotdeauna aceste masini, dar nu am avut parte de una pt. un timp mai indelungat.
Am avut aceasta marca prin 1996, cu motor de 1,8 benzina, dar era cu numere de Germania si nu l-am putut tine caci avea peste 8 ani.
James Kilowatt
QUOTE(gabi63320)
MR, mai vino si tu pe acasa, ca nu prea le ai cu preturile. Ai uitat ca in Romania parcul auto e mic si preturile mari? Noi ne protejam marca nationala si nu avem nici o sansa sa cumparam masini ieftine de afara, de ce crezi ca sunt atatea norme de indeplinit? La noi un cielo varza si tot cere 3000 pe el.


Asta e pretext... care marca nationala?! blink.gif Ce, mai avem vreuna?
Protejam interesele unor smecheri deveniti mari importatori care cotizeaza probabil unde trebuie la guvern.
Daca intram un UE poate vor fi obligati sa renunte la prostii, atata timp cat regulile astea nu exista nicaieri altundeva.

Aici o nexia din '97 cu climatizare e pe la 2000euroi. Ma intreb daca nu pot fi aduse ca "piese de schimb", si "recarosate" si asa mai departe unele deja inscrise.

Au si ei ciudateniile lor cu preturile totusi. Un jeg de peugeot 106 din '92 poate sa coste cat un hyundai accent din '99 cu jumatate din kilometraj. Un polo de prin '98 e la pret cat o nubira din 2001 mult mai bine dotata. Coreenele sunt subevaluate serios, iar unele nemtesti sau frantuzesti supraevaluate.
Felix60549
Da, poti aduce pentru recarosare cu conditia sa ai una in Romania praf si pulbere, acelasi an aclasi tip de caroserie, motorizare, eventual culoare sa nu fii nevoit sa o vopsesti.
Dar pe langa toate astea te mai costa vama si toate taxele pe la RAR care am inteles ca nu sunt prea ieftine!
James Kilowatt
Se platesc taxe si la piesele de schimb?
Asta sigur se va desfiinta odata cu intrarea in UE
Felix60549
Din moment ce o aduci pt. recarosare eu stiu ca se plateste vama, sau poate ma insel! Oricum astia la RAR iti cer actele de intrare in tara a masinii si taxele aferente.

Asa am gasit si eu Cielo din 2000 adus din Germania cu numai 2000E, dar ce sa fac cu el? Circuli 6 luni dupa care tb. sa iesi din tara fie si pt. 15 min. ca sa mai poti merge inca 6 luni, plus taxele care tb. platite acolo.

E mai complicat, deja ma incurc ,,in stiinta''!
lucian14
Au zis astia ca de anul asta o sa inceapa sa creasca vanzarile la second ca s-a cam saturat piatza de alea noi (s-au mai bine zis s-au terminat clientii care erau acceptati la creditare la banci) si o sa inceapa sa se cam dea alea care ies din garantie... ideea e ca o sa inceapa sa scada preturile si la noi ( si din perspectiva aderarii la anu la UE)
Cererea ramane pe loc iar oferta va creste deci... rezulta ieftinire!

Na ca am ajuns analist economik biggrin.gif
Mai asta ramane intre noi nu va apucati sa faceti scandal acuma beer.gif
Felix60549
@Lucian

Este o observatie buna, deci te putem numi si analist economic.
Oricum si eu am observat ca preturile mai ales la Daewoo au inceput sa scada si sunt destule la vanzare. Oare pt. ca se desfiinteaza fabrica de la Craiova?
lucian14
nu neaparat ca se inchide fabrica... asta nu are relevanta (ia sa te uiti ce oferta de logan este pe site biggrin.gif )
pur si simplu chiar sunt f. multe cielo pe piatza si normal oamenii le mai vand din cand in cand ... mai schimba modelul sau cumpara una noua etc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.