Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda veche (din '85)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Mihai64230
Am o Mazda 626 din'85 cu motor pe benzina 1998 cmc merge si arata bine, dar marea problema este consumul. Ajunge la 15 l/100 km in oras. Nu gasesc pe nimeni sa faca o reglare la carburator, toti mecanicii sa plang ca-i foarte complicat, are tot felul de pastile vacuumatice imposibil de verificat etc. Poate cineva sa-mi spuna daca este un consum normal si unde as putea duce masina pentru niste reglaje la carburator ? Multzam fain !
florin67217
MIhai, eu am o mazda 626 din 93, afara imi ia 6.5, maxim 7,1 (cand o calc. In oras insa... depinde foarte mult cum o conduci. Probabil este o masina nervoasa, si iti place sa ii dai gaz :-) EU cu a mea consum in jur de 11 in Bucuresti, insa in momente in care am fost mai grabit, sau trafic mai greu mi-a consumat mai putin.
Am pus roti mai subtri putin (185), si am micsorat relantiul la 650 (cam asa scrie in cartea tehnica, mecanicii de aici au tendinta de a-l da mai sus), si mi-a scazut destul de mult consumul.
Take care!
Aurel75645
am si eu o mazda929 din 85 dar nu stiu pe ce fel de benzina functioneaza (cu plumb sau fara). Astept un raspuns. Multumesc
dutu65393
Salut !!!!

Pana in momentul de fata cu ce a functionat biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Aurel75645
Pana acum am folosit benzina cu plumb...
Radu42926
Abia acum am vazut mesajul. Daca nu-i prea tirziu...

La carburator reglezi relanti la 800-850 iar emisiile CO pe stand: 2 (sau 4, dupa alta varianta, nu stiu unitatea de masura). Atit am vazut in manualul de la Haynes.

Emisiile se regleaza dintr-un surub din spatele carburatorului, cum stai cu fata spre masina (e singurul de altfel de acolo).

Mie imi ia in oras 11,5 - 12% iar in afara 8-9. M-am obisnuit cu asa cifre si parerea mea e ca pentru un motor de 2000cmc de 20 de ani pe carburator e cumva in parametri.

Pentru Florin: a ta cred ca-i pe injectie (din '87 incolo asa se fac) si se schimba putin datele problemei. smile.gif
alin78783
Dragi colegi soferi,
in calitate de lucrator in domeniul prod petroliere, va aduc la cunostinta ca benzina cu plumb nu se mai comercializeaza de cativa ani buni (numai stiu exact anul pt ca eram mai mic pe atunci, dar e vorba de cel putin anul 2001). Continutul de plumb al acestei benzine a fost inlocuit cu sulf aceasta capatand denumirea de benzina eco(logica) premium 95.
cu prima ocazie cand o sa am la indemana un scaner o sa va arat si 2 buletine de analiza unu pt eco premium si un pt fara plumb sa vedeti ca difera doar continutul de sulf cu 5 mg/Kg si cel de benzen foarte putin.
in rest aceasi cifra octanica si fara plumb nici una din benzine!

Sa auzim de bine si va astept cu intrebari daca aveti nelamuriri in domeniul benzinelor si motorinelor.
bakhus70370
Salve ma poate ajuta cineva cu un manual pentru o 626 din 86 (5 usi) motor 1,6 si cutie manuala 5+1 ? Multumesc anticipat smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.