Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimbat becuri interioare de bord si plafon
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Valeriu Razvan61497
Salut

In primul rand vreau sa urez sarbatori fericite la toata lumea si un an nou cat mai bun cu cat mai multi KM si fara reparatii si evenimente neplacute la "copilasii nostri" . Am citit mai demult pe acest forum de cineva care vroia sa isi schimbe becurile din bord sa le puna de alte nuante as fi interesat cam cat a costat treaba sau daca a mai pus cineva cum dau eventual niste poze ceva, eu am un astra din 2002 si mi-ar place sa citesc cateva sfaturi despre treaba asta eventual si codul becurilor care exista in bordul asta, si in interior masina este caravan. As vrea albastre ce parere aveti?
Felix60549
Salut si Sarbatori Fericite!

Ca in orice oras,cred ca si in Buzau sunt persoane care se ocupa de personalizarea masinilor atat interior cat si exterior. Problema nu este complicata dar foarte migaloasa, de aceea nu stiu cam cati se ocupa cu asa ceva. Un motor, un spoiler,un eleron e mai simplu, dar la interior tb. rabdare. Personal, am realizat asa ceva, mi-a iesit zic eu destul de bine.

Ai doua posibilitati:I> pt bord, dupa cel desfaci, dai jos cadranele-acolo unde sunt scrise cifrele si pe verso cu un marker permanent poti face ce vrei si in ce culori doresti, neexistand riscul sa se arda sau sa-ti dea luminozitate opaca. Nu stiu cum e la Opel, dar eu am facut asa ceva la Cielo pe care-l am deoarece ma enerva culoarea verde pe care o dadeau becurile. Am montat becuri noi albe din magazin si am cifrele rosii iar liniutele si indicatoarele propriu-zise albastre. Iar ziua sunt normale albe, nu se vede absolut nimic ca ar fi modificat.

II> tot pt.bord, se dau jos cadranele,se ia un plexiglas transparent ce se taie dupa fiecare cadran sau dupa tot ansamblu, se lipeste autocolant alb pe care se inscriu cu autocolant negru absolut toate detaliile cadranelor vechi iar in loc de becuri, se lipesc leduri albastre cu rezistenta aferenta la 12V. Rezultatul ziua un bord cu ceasuri albe, iar noaptea un super albastru, divuz care nu te deranjeaza la ochi.Acest tip de bord l-am facut la o D.Supernova pe care am vandut-o.

Pt. interior sunt foarte multe posibilitati, dar cele mai ieftine ar fi acele neoane(nu mari, ci mici), care le pozitionezi in stanga si in dreapta la picioare-unde se termina bordul-la tine in dreptul pedalelor iar la pasager dr.fata te orientezi, iar pt. iluminare sunt suficiente 2 buc mari in spate(mai ales ca e Caravan). Pe cele din fata le legi la bricheta, iar cele din spate la firele de la pozitie bineinteles + si -.

Poze din nefericire, nu am. :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.