Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Circulatie (intrebare )
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2
vio34348
Am intrebat doi agenti rutieri si nu m-au lamurit nici macar unde sa caut sa citesc negru pe alb despreCE TREBUIE SA FAC DACA AM AJUNS INTR-O INTERSECTIE , SEMAFORIZATA , CU DOUA BENZI PE SENS SI CARE ARE PTR. BANDA INTAIA SAGEATA ACEEA INTERMITENTA VERDE care permite continuarea la dreapta chiar daca este rosu la semafor ptr. inainte , eu vrand de fapt sa continui INAINTE nu la dreapta .Unii din spate te claxoneaza , dar eu am ajuns acolo ptr. ca nu stiam dinainte ca exista acel semn acolo .Nu exista la toate intersectiile
.Sunt obligat sa continui la dreapta ?
Pot sta pana se face verde si apoi INAINTE cum de fapt vreau ?
Nu cunosc orasul si nu vreau sa fac la stanga , de aceea merg pe banda intaia unde mai poti opri sa intrebi un pieton sa te ajute .
STIE cineva ADEVARUL , sau unde sa citesc despre aceasta situatie .
Am asistat la o cearta intre cel care nu vroia sa faca la DREAPTA si cei din spate, bineinteles cu injuraturile de rigoare. Unde este greseala ?
mike.omega
In codul rutier pe care l-am invatat nu specifica clar, ca deh suntem romani! blink.gif
Dar dupa mine sunt 2 cazuri:
1. Banda 1 este destinata numai celor care fac la dreapta, iar asta se vede prin sagetiile de pe jos, si in cazul ala cam esti obligata sa faci dreapta :angel:
2. Sageata de pe banda 1 iti permite sa mergi inainte si la dreapta, iar in cazul ala, cel care claxoneaza din spate o sa te injure putin dar o sa astepte:P De preferat sa nu-l tii mai mult de 30 de sec ca se va da jos din masina biggrin.gif

PS: de ce trebuie abordata o singura banda cand circulam prin oras?! Nu mai suntem la scoala, putem folosi pana si linia de tramvari! blush.gif
eddie
Daca nu vrei sa o iei la dreapta,macar de-acum incolo nu circula pe banda intaia.Cand nu cunosti orasul,e mai bine sa mergi ori pa banda de mijloc(daca sunt 3 benzi-vezi Constanta),ori mergi pe banda din stanga.Acolo e greseala,banda intaia trebuie lasata libera,de-aia s-a pus sageata intermitenta verde pentru virajul la dreapta,pentru fluidizarea traficului,nu pentru a fi blocata.Exista si o lege care te amendeaza cum ca nu preselectezi bine banda inainte de o intersectie.
mike.omega
Trebuie sa preselectezi banda cu 50 de m inainte de intersectie si (teoretic) nu mai ai voie sa o schimbi biggrin.gif
Ghita A.
Bine, dar pe mine la scoala de soferi (de vreo 10 ani), m-a invatat ca daca drumul are 2 benzi, se selecteaza astfel: banda din stanga se foloseste de cei care vor sa mearga la stanga, iar banda din dreapta de cei care merg inainte sau la dreapta. Daca este semafor ar trebui presemnalizat ca unde tre sa te incadrezi, dar nu o sa vezi la noi asa ceva. Si daca nu stii ca urmeaza semafor in mod normal eu ma incadrez cum am invatat la scoala. Gresesc?
Daca selectezi banda din stanga si semaforu da drumu si la cei din sens opus ar cam trebui sa stai la coada si prinzi semaforu de cel putin 3-4 ori pana ajungi sa o iei inainte nu?
mike.omega
Asta e deja caz particular, mai nou sunt 4 timpi ai semaforului pentru toate cele 4 directii biggrin.gif
In plus in intersectia de care zici tu, poti merge inainte si daca esti pe banda 2, nu zice nicaeri ca tre sa-i dai aluia din fata(care vrea sa faca stanga) prioritate tongue.gif
James Kilowatt
QUOTE(Ghita A.)
Bine, dar pe mine la scoala de soferi (de vreo 10 ani), m-a invatat ca daca drumul are 2 benzi, se selecteaza astfel: banda din stanga se foloseste de cei care vor sa mearga la stanga, iar banda din dreapta de cei care merg inainte sau la dreapta.



Si eu am facut tot acum 10 ani scoala si era invers. Banda din stanga pentru inainte si la stanga, si banda din dreapta pentru dreapta. Imi aduc aminte foarte bine detaliul pentru ca este singura intrebare pe care am gresit-o la examen.... mi s-a parut logic sa fie cum zici tu.
Alex-F1
Da Mike, bine zici tu cu "sagetile de pe jos", dar din pacate, cel putin prin orase, 70% din aceste marcaje lipsesc cu desavarsire (sunt sterse) blush.gif Deci, in cazul de fata, linistiti puteti merge inainte si de pe banda intai....io o folosesc cu incredere biggrin.gif Daca se intampla sa fiu primul la semafor si sa vreau sa merg inainte, iar cei din spatele meu sa vrea la dreapta....ghinion pt. ei, caci vor trebui sa astepte verdele.....si atata-i trebe la careva sa se dea jos din masina si sa vina la mine... :argue: :boxing: Bineinteles roata se invarte si de multe ori sunt eu cel care asteapta sa plece cei din fata ca sa pot face la dreapta, dar io astept linistit, nu ma agit....nici prin gand nu mi-ar trece sa ma dau jos din masina si sa ma duc la ala din fata sa ma cert cu el ca tiganii la colt de strada :bash: ....numai la noi s-ar putea intampla asa ceva....

Hai pa
ALEX
Paul46623
QUOTE(MR28673)
QUOTE(Ghita A.)
Bine, dar pe mine la scoala de soferi (de vreo 10 ani), m-a invatat ca daca drumul are 2 benzi, se selecteaza astfel: banda din stanga se foloseste de cei care vor sa mearga la stanga, iar banda din dreapta de cei care merg inainte sau la dreapta.



Si eu am facut tot acum 10 ani scoala si era invers. Banda din stanga pentru inainte si la stanga, si banda din dreapta pentru dreapta. Imi aduc aminte foarte bine detaliul pentru ca este singura intrebare pe care am gresit-o la examen.... mi s-a parut logic sa fie cum zici tu.


S-au schimbat modificarile de vreo x-shpe ori de-a lungul anilor. Ba cei din sensul giratoriu au prioritate, ba cei din afara; ba se vireaza la stanga cu ocolirea centrului imaginar, ba nu; ba se 'completeaza' benzile de la dreapta la stanga, ba invers; cand mama dreaku se vor decide odata ?
James Kilowatt
PAi in cazul asta, regulamentul de acum 10 ani seamana cu cel european de acum: In sensurile giratorii au prioritate cei deja intrati, si deci se acorda prioritate de stanga. Pare logic, alfel ar anula orice utilitate a sensului giratoriu. (cu exceptia cazurilor cand exista alte semne)
Insa si aici se schimba regulile, de exemplu cu semnalizarea in sensul giratoriu. Inainte era obligatoriu sa semnalizezi stanga cand intri si cat timp te invarti, si dreapta cand iesi. Acum, nu mai e obligatoriu decat dreapta cand iesi. O idee proasta pentru ca unii nu semnalizeaza deloc si atunci ii astepti de pomana, tu astepti si ei ies inainte ...
Paul46623
La fel si in noul cod rutier: au prioritate cei deja intrati. Problema intervine in cazul intersectiilor simple, pentru ca multi soferi nu stiu ca nu se mai ocoleste centrul imaginar.
Watcher
QUOTE(MR28673)
In sensurile giratorii au prioritate cei deja intrati, si deci se acorda prioritate de stanga. Pare logic, alfel ar anula orice utilitate a sensului giratoriu. (cu exceptia cazurilor cand exista alte semne)


Legat de asta, vreau sa fac o observatie: nu orice intersectie care are ceva rotund in mijloc sau are o forma circulara este SENS GIRATORIU in acceptiunea termenului lkegata de prioritate.

Adica, spre exemplu, la statui aviatorilor, chiar daca intersectia este 'rotunda', nu e 'sens giratoriu' si terbuie sa dai prioritate celor din fata daca vrei sa faci stanga.

SENS GIRATORIU este NUMAI daca este semnalizat cu SEMNUL SPECIAL. In rest nu e 'sens giratoriu'...

Am facut precizarea asta pentru ca am avut discutii cu doi colegi deja pe tema asta de cand cu noua prevedere.
mike.omega
QUOTE(Paul46623)
La fel si in noul cod rutier: au prioritate cei deja intrati. Problema intervine in cazul intersectiilor simple, pentru ca multi soferi nu stiu ca nu se mai ocoleste centrul imaginar.


Esti tu sigur?! biggrin.gif Ca eu nu prea sunt! Chiar din contra, dar din cauze de lene nu caut acum in carte blush.gif
James Kilowatt
Si totusi ar fi logic...
Asta ar evita una din problemele la care nu am gasit raspuns conform regulamentului clasic. Daca pe strada cu prioritate, vin din sensuri opuse simultan doua masini si amandoua vor sa faca la stanga, care are prioritate? Situatia este perfect simetrica....
Daca s-a bagat asta cu centrul imaginar atunci trec una pe langa alta si gata fara sa li se intersecteze traictoriile.
eddie
QUOTE(Paul46623)
La fel si in noul cod rutier: au prioritate cei deja intrati. Problema intervine in cazul intersectiilor simple, pentru ca multi soferi nu stiu ca nu se mai ocoleste centrul imaginar.


Problema mare este ca nu avem decat cateva intersectii mari in care poti vira fara sa ocolesti centrul imaginar.In marea lor majoritate sunt intersectii mici,cu drumuri inguste in care nu iti permiti sa nu ocolesti centrul imaginar al intersectiei,ca risti sa ramai singurul nebun prins in ambuteiaj de pe contrasens...(parerea mea)
Paul46623
QUOTE(MR28673)
Si totusi ar fi logic...
Asta ar evita una din problemele la care nu am gasit raspuns conform regulamentului clasic. Daca pe strada cu prioritate, vin din sensuri opuse simultan doua masini si amandoua vor sa faca la stanga, care are prioritate? Situatia este perfect simetrica....
Daca s-a bagat asta cu centrul imaginar atunci trec una pe langa alta si gata fara sa li se intersecteze traictoriile.


Corect. Problema s-a pus asa: daca vin doi carnati de masini din sensuri opuse, iar multe din acele masini vor sa vireze la stanga (pe amandoua sensurile), daca se apuca sa faca valsuri vieneze unele cu altele c'est foutu toata fluiditatea traficului (care-i precara vai steaua ei in majoritatea timpului).
adi.mitrea
Revenind la ideea din topic... nimeni nu a lamurit care e treaba cu sageata intermitenta de sub semafor.

Acum 2 ani jumate cand am facut eu scoala regula era asa. In intersectiile semaforizate, cu doua benzi pe sens, conducatorii auto vor ocupa (cu 50 de metri inainte) banda din stanga pentru a efectua virajul la stanga, banda din dreapta pentru a vira la dreapta, oricare dintre benzi pentru a merge inainte.

In cazul in care pe banda 1 sunt sageti pe jos cu inainte si la dreapta, iar la semafor (cand acesta este rosu) este aprinsa sageata intermitenta pentru dreapta, ce faci?

In mod cert sageata intermitenta nu iti da dreptul sa treci nestingherit, ci trebuie sa acorzi prioritate celor care circula pe drumul prioritar (cu verde), si pietonilor aflati in traversare.

Dar sageata te obliga cumva sa nu ramai pe banda 1 (din doua) chiar daca la carte pentru a merge inainte poti selecta oricare dintre cele doua benzi?
Paul46623
QUOTE(adi.mitrea)
In cazul in care pe banda 1 sunt sageti pe jos cu inainte si la dreapta, iar la semafor (cand acesta este rosu) este aprinsa sageata intermitenta pentru dreapta, ce faci?

In mod cert sageata intermitenta nu iti da dreptul sa treci nestingherit, ci trebuie sa acorzi prioritate celor care circula pe drumul prioritar (cu verde), si pietonilor aflati in traversare.

Dar sageata te obliga cumva sa nu ramai pe banda 1 (din doua) chiar daca la carte pentru a merge inainte poti selecta oricare dintre cele doua benzi?


Da. Acuma, intr-o intersectie cu lumina dreapta intermitenta, daca vrei sa mergi inainte trebuie sa ocupi numai banda a doua (atunci cand semaforul principal afiseaza rosu), pentru ca altfel ii blochezi pe cei care vin din spate si vor sa faca la dreapta; iar daca te vede un nenea garcea iti tranteste o foarte frumoasa amenda pentru blocarea traficului/necunoasterea regulilor de circulatie.
eddie
Din USA am luat si noi ideea.Acolo sunt intersectii astfel semaforizate,dar acolo sunt 99 % din intersectii cu sageata verde intermitenta la dreapta,nu ca la noi 1%.
Si acolo se mai intampla sa se blocheze banda de dreapta de unul care vrea sa continue drumul inainte,...si mie mi s-a intamplat si am mai vazut si pe altii facand-o,dar nu se claxona,se astepta pana cand respectivul isi continuau drumul inainte.Probabil si ceilalti erau tot turisti sau cine stie...Oricum,mai avem multi ani sa atingem civilizatia lor din trafic.
Ghita A.
QUOTE(Paul46623)
Da. Acuma, intr-o intersectie cu lumina dreapta intermitenta, daca vrei sa mergi inainte trebuie sa ocupi numai banda a doua (atunci cand semaforul principal afiseaza rosu), pentru ca altfel ii blochezi pe cei care vin din spate si vor sa faca la dreapta; iar daca te vede un nenea garcea iti tranteste o foarte frumoasa amenda pentru blocarea traficului/necunoasterea regulilor de circulatie.


Stii din legislatie chestia asta, sau doar ti se pare o regula de bun simt? Daca stii din lege te rugam spune-ne si noua unde gasim articolul respectiv, sau cand a aparut.


QUOTE(eddie33)
Din USA am luat si noi ideea.Acolo sunt intersectii astfel semaforizate,dar acolo sunt 99 % din intersectii cu sageata verde intermitenta la dreapta,nu ca la noi 1%.


Cred ca e mult mai mult de 1% si la noi. In zona Alba, Cluj Tg Mures, Bistrita sunt cel putin jumatate din semafoare care au sageata intermitenta la dreapta, si de asemenea s-au desteptat ramanii si apar tot mai multe sensuri giratorii, care de altfel sunt un mijloc mult mai eficient de dirijare a intersectiilor decat semafoarele. De cate ori nu ati intalnit un semafor mergand aiurea noaptea la 1-2 sau mai tarziu cand nu e nimeni pe strada, si daca treci te asteapta melitiia dupa sa te taxeze. Eu sincer am intalnit o groaza din astea.

An nou fericit!
Adrian81432
Situatia este foarte clara si simpla... DAk banda din dreapta nu este sageata care directioneaza doar la dreapta ai voie sa stai acolo mult si bine pana se face verde pt inainte
Luka
Si eu sunt de aceeasi parere, daca sageata nu indica doar dreapta, ai dreptul sa mergi inainte. Pe langa asta, cum bine s-a mai spus, daca nu exista un indicator inainte de intersectie cand eu ma incadrez, habar n-am cum este intersectia.

Eddie, cu tine nu sunt de acord in urmatoarea afirmatie: ''Daca nu vrei sa o iei la dreapta,macar de-acum incolo nu circula pe banda intaia.Cand nu cunosti orasul,e mai bine sa mergi ori pa banda de mijloc(daca sunt 3 benzi-vezi Constanta),ori mergi pe banda din stanga.Acolo e greseala,banda intaia trebuie lasata libera,de-aia s-a pus sageata intermitenta verde pentru virajul la dreapta,pentru fluidizarea traficului,nu pentru a fi blocata.''
Din cate stiu eu, se foloseste banda cea mai apropiata de marginea drumului, banda a doua fiind folosita la depasiri (vb de drumuri cu 2 benzi). Mi se pare o aiureala pt un necunoscator al orasului sa foloseasca banda de viteza (teoretic) pentru ca va ajunge sa incurce circulatia mergand mult mai incet. De fiecare data cand am mers intr-o zona necunoscuta, am mers mai incet pentru a ma putea orienta si am folosit banda intai in consecinta. Fluidizarea traficului nu se face prin circulatia vehiculelor mai lente pe banda a doua smile.gif
Leone
legea prevede ca circulatia sa se desfasoare pe banda din dreapta, astfel ca cea din stanga sa fie lasata libera pt cei care se grabesc; astfel, e normal ca dc ajungi la o asfel de intersectie cu semnal verde dreapta, vei incurca traficul...sincer e o situatie cam confuza despre care legislatia nu prevede nimic.

alta este situatia in care exista pre-semnalizare inaintea semaforului(pe asfalt sau prin semne aflate pe stalpi): atunci dc o banda este destinata special pt virajul la dreapta si tu il ocupi abuziv, dorind sa megi inainte, esti pasibil de pedeapsa....
petre 1
Treaba e ca niciodata nu vei gasi un drum cu doar doua benzi pe sens iar banda din dreapta sa fie pe intermitent,deci cred ca intrebarea pusa politistilor e la misto,ori habar nu ai de reguli. :ban:
Luka
Ori e prea dimineata, ori ce-ai spus tu n-are logica:) Poti sa explici, te rog?
adi.mitrea
QUOTE(petre 1)
Treaba e ca niciodata nu vei gasi un drum cu doar doua benzi pe sens iar banda din dreapta sa fie pe intermitent,deci cred ca intrebarea pusa politistilor e la misto,ori habar nu ai de reguli. :ban:


Exista...

Calea Rahovei spre piata Rahova spre E85: Intersectia C. Rahovei cu P. Ispirescu (2 benzi pe sens, prima ocupata de masini, si tousi exista intermitent pentru dreapta). La fel si la intersectia C. Rahovei cu Margeanului...

Mi se pare normal sa lasi banda aceea libera pentru fluidizarea traficului.... Se intampla uneori, mai ales noaptea sau in weekend, ca sa fie ROSU si tu sa vrei sa faci dreapta si sa nu poti ca-ti iei amenda.... Mai mult, pe drumul transversal nu trece nimic.

Deci verdele intermitent este util! Nu stiu daca in legislatie scrie ceva dar eu personal, din bun simt, las libera banda aceea. Ceea ce mai fac este sa depasesc coloana pe partea dreapta, folosindu-ma de bunul simt al altora care stau la coada pe stanga. Fac asta numai cand speculez ca se va face verde pentru toti, respectiv inainte! blush.gif
Ionut85037
In Cta, eu ma bag de fiecare data pe dreapta ca sa plec pe directia inainte. Poate sa ma claxoneze cu sirena de vapor ca nu fac dreapta, doar daca am loc mai in fata sau lateral stanga, poate sa se considere norocos biggrin.gif benzile sunt marcate ptr inainte si la dreapta, so ? Iar daca nu sunt marcaje, imaginativa ca in ditamai aglomeratia, 30 de masini vor sa mearga inainte, inmultiti cu lungimea medie a unei masini + distanta dintre ele si ajungem la concluzia ca nu-ti ajunge spatiul dintre 2 semafoare...deci? Fuck off ! vrei sa faci dreapta? ori astepti cuminte, ori alege alt traseu, sa n-aud claxoane-n spatele meu ! :minigun:
mike.omega
In primu rand mai usor cu limbaju in al doilea rand vezi inca odata majoritatea intersectiilor de care zici tu unde prima banda are desenata o mare sageata spre DREAPTA, nu inainte si dreapta ci doar dreapta. Adica pe acolo se incadreaza doar cei ce fac la dreapta. Daca ai si sageata pt inainte OK, daca nu... stai la rand biggrin.gif
Mandula
Nu stiu ce imi spune ca "colegul" face parte din categoria celor care nu stau niciodata la rand... da, probabil ca limbajul si atitudinea imi spun asta. sad.gif
Baby Blues
Probabil face parte din categoria celor care considera ca unele reguli sunt facute doar sa le respecte "fraierii". Celor "destepti" probabil li se face un nou regulament pe baza ..........atitudinii. ( am vrut sa spun altceva dar ma abtin)
Ionut85037: Vezi ca exista mai multe topicuri despre comportamentul "unora" la volan. Vezi http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...1&start=300
Poate te regasesti si tu. Daca nu...! Te regasim noi. Drum bun si claxoane placute din pupa.
Ionut85037
Ce sa va spun, sunteti voi aia cuminti.....hai lasati-o jos ca macane ....suferiti cu totii de boala contrazicerii....Mike, majoritatea marcajelor la noi sunt inainte si dreapta, sau nu exista.... fa tu calculul de care spuneam, in cazul in care te deplasezi dinspre P-ta Ovidiu spre Grand,esti a 20-a masina iar banda 1 este libera, apoi da-mi raspunsul. Iar voua, Mandula + Cristian, nu e cazul sa ma judecati VOI si nici sa-mi gasiti locul pe sosea, mi-l cunosc BINE, dar sunt f curios cum va incadrati voi in astfel de intersectii ! Exprimarea mea "categorica" nu a fost din cauza ca as fi ''lupul cel mai rau'' de pe soselele patriei ci doar pentru ca atunci cand este f aglomerat iar pe banda a 2-a sunt 20 de masini iar banda 1 este libera, nu o sa fiu NICIODATA a 21 masina din acel stop. Puteti sa o numiti nesimtire(in cazul in care este doar marcaj pe sosea spre dreapta) sau chiar "fluidizarea traficului" biggrin.gif Iar in situatia asta, se mai gaseste unul ca tine, din asta "drept si corect" care vine in spatele meu cu flashuri de la 100 m si claxoane asurzitoare...... hai pa !
Baby Blues
Eu nu l-am gasit pe cristian! blink.gif Altfel intri in disacutie cand iesi fara " fuck off". biggrin.gif
TLS-09
QUOTE(Ionut85037)
Puteti sa o numiti nesimtire(in cazul in care este doar marcaj pe sosea spre dreapta) sau chiar "fluidizarea traficului" !


Votez pentru prima varianta si nicidecum pentru "fluidizarea traficului".
Alte solutii de fluidizare nu ai? De exemplu mersul pe liniile de tramvai, ignorarea culorii rosii a semaforului ....lista este deschisa.
Am banuiala ca membrii forumului sint incantati cat de bine ii cunosti si sint convins ca toti au lasat-o jos tocmai pentru ca macane.
Una peste alta cred ca discutia era despre modalitatea corecta de folosire a unei anumite benzi si nu despre cea incorecta.
Modalitaea incorecta o vedem in fiecare zi pe soselele noastre.
Drept este ca modalitatea ta "corecta' de abordare a subiectului nu poate fi decat o prelungire a "modalitatii corecte" de a conduce.
Alex-F1
Faza mai tare e ca prin Timisoara tot mai multi "destepti" fac dreapta la semafoare, cand culoarea e rosie si nu exista acel semafor suplimentar cu verde intermitent pt. la dreapta (sau exista, dar nu functioneaza)!!! blink.gif :bash:
Acuma sa fim seriosi mai consatene, vorba lui Ionut....tu daca vezi 20 de masini oprite la semafor pe banda 2, iar banda 1 e complet libera, te pui al 21-lea??? biggrin.gif Io nu! Banda 1 e pt. inainte si la dreapta, asadar pot sa ma pun linistit primul la semafor pe banda 1, chiar daca exista acel semafor suplimentar ce-ti de verde pt. la dreapta, iar eu vreau sa merg inainte....iar daca cel care vine in spatele meu vrea sa faca dreapta, va trebui sa aiba putintica rabdare, asa cum am si eu cand sunt in locul lui...ce Dumnezeu, arde ceva, nu mai are omu rabdare nici 10-20-30 de secunde in ziua de azi??? :minigun: Unii claxoneaza, flash-uiesc, gesticuleaza disperati, cand vor sa faca dreapta de pe banda 1 si nu pot din cauza unuia care vrea sa mearga inainte, dar nu toti....majoritatea {inca} asteapta civilizat sa se faca verde....io niciodata nu fac gesturi de astea in acest caz, ci astept linistit culoarea verde! :angel:
Mandula
Eu cred ca daca sunt 20 de masini pe banda a doua si niciunul pe prima, nu inseamna ca toti aia 20 o sa faca stanga si de aia stau acolo, iar eu, desigur mai destept ca toti fraierii aia, "nu o sa stau niciodata al 21-lea". A ii depasi prin dreapta si a te pozitiona in fata lor inseamna a le spune cu cinism, in fata: "Fraierilor, eu sunt mai smecher, eu "ma descurc" si uite ca trec, ia sa aiba putintica rabdare aia din spate, ca doar nu arde".

In lipsa unei prevederi clare in Cod care sa specifice interdictia ocuparii benzii intai de catre cei care merg inainte, ar fi trebuit sa functioneze bunul simt. Cum stim, se intampla rar.

Pe de alta parte, e blamabil si comportamentul celor care "claxoneaza, flashuiesc si gesticuleaza disperati" in spatelui celui care le blocheaza accesul spre dreapta pe intermitent. Poti sa il atentionezi scurt, poate omul nu a vazut ca e banda de dreapta, se scuza, se trage la o parte daca are cum si gata. Dar sa uiti mana infipta in claxon (si, daca ati remarcat, cand incepe unul, automat i se raliaza inca 4-5, la "sustinere")... intra la aceeasi categorie de lipsa de bun simt fata de restul lumii, nevoita sa suporte vacarmul (alti soferi, pietoni, oameni aflati in birouri, in locuinte, copii care dorm, etc).
mike.omega
QUOTE(Ionut85037)
Ce sa va spun, sunteti voi aia cuminti.....hai lasati-o jos ca macane ....suferiti cu totii de boala contrazicerii....Mike, majoritatea marcajelor la noi sunt inainte si dreapta, sau nu exista.... fa tu calculul de care spuneam, in cazul in care te deplasezi dinspre P-ta Ovidiu spre Grand,esti a 20-a masina iar banda 1 este libera, apoi da-mi raspunsul.

Daca e sa vorbim de cazul dat de tine in particular, tin sa iti aduc aminte ca in 90% din cazuri, banda I dincolo de intersectia de la Miga(Grand cum ii zici tu) este ocupata si deci se aseaza majoritatea pe banda II pt a nu se certa 2 m mai jos smile.gif

Acelasi lucru se intampla si la Spital, ai vazut pe cineva comentand?
Ionut85037
N-am vazut, deci? Functioneza ! band.gif
Ionut85037
QUOTE(TLS-09)
QUOTE(Ionut85037)
Puteti sa o numiti nesimtire(in cazul in care este doar marcaj pe sosea spre dreapta) sau chiar "fluidizarea traficului" !


Votez pentru prima varianta si nicidecum pentru "fluidizarea traficului".
Alte solutii de fluidizare nu ai? De exemplu mersul pe liniile de tramvai, ignorarea culorii rosii a semaforului ....lista este deschisa.
Am banuiala ca membrii forumului sint incantati cat de bine ii cunosti si sint convins ca toti au lasat-o jos tocmai pentru ca macane.
Una peste alta cred ca discutia era despre modalitatea corecta de folosire a unei anumite benzi si nu despre cea incorecta.
Modalitaea incorecta o vedem in fiecare zi pe soselele noastre.
Drept este ca modalitatea ta "corecta' de abordare a subiectului nu poate fi decat o prelungire a "modalitatii corecte" de a conduce.


Poti sa votezi cum vrei tu, dar... stii cum e cu voturile astea...hai la vot, s-o luam iarasi in bot !... Votare placuta ! Nu degenera subiectul si nu-l generaliza, cu linii de tramvai si alte situatii.....se vorbeste despre intersectiile cu "dreapta merge" N-am de gand nici in ruptul capului sa renunt la banda 1-a daca a 2-a este prea aglomerata in conditiile in care nu exista marcaj doar pentru ca unul ca tine s-ar putea grabi. Iar daca am loc, am si precizat ca am sa te las sa treci, daca nu - ghinionul tau.Am sa-l contrazic din nou pe Mike, si am sa-l rog sa se uite mai atent pe carosabil....nici urme de sageti la dreapta, sau daca sunt, intr-un procentaj destul de mic! Problema e ca aici(pe forum) niciunul nu faceti greseli, toti conduceti perfect, respectati regulile de circulatie la sange.... oare? :puke:
admin
Ca tot veni vorba de nesimtiti, ce parere aveti de astia care arunca divese chestii din masina?... azi mi-a zburat prin fata un pachet de tigari aruncat de unu dintr-o dacie, i-am dat flesuri si l-am claxonat, ma gandesc ca s-a simtit umpic daca nu era taran sadea. Mai incolo la un stop, un taran original, cu o masina de Salaj parca, astepta la stop..si halea, termina omu, deschide geamu si arunca afara servetelu sau ambalaju la ce manca blink.gif ..n-am mai rezistat, am oprit langa el si i-am bagat si i-am scos pana s-a pus verde, daca nu era sirul de masini in spatele meu ma dadeam jos sa-i trag si una ca tot el era tare in clont. Deci, cum trebuie procedat cu acesti sclaveti? Am aruncat si eu odata un chistoc pe geam si mi-a facut unu o morala de-mi venea sa intru sub scaun, d'atunci scrumiera la masina e full biggrin.gif
Ionut85037
biggrin.gif Tare, ce sa zic, mergeam odata spre Maramures, ma depaseste un "fitos cotidian" cu un beamveu, si o fufa de pe bancheta din spate deschide geamul si arunca petul de 0,5..... pleosc in parbrizul meu..... trag tare, depasesc, deschid geamul si zbang cu bidonul de 2,0 jumatate gol, pe geam inspre el. Am inceput schimbul de amabilitati inevitabile si ne-am vazut fiecare de drum....probabil ca s-a lecuit de boala aruncatului. Nu-i suport ! In masina cu care circul numai eu, e jale fratilor ! Scrumiera plina tot timpul, buzunarele usilor burdusite de servetele, hartii, tiple de la pachetele de tigari, pachete de tigari goale( cat se strange intr-o saptamana), sau il vezi pe dobitoc: da jos geamul, isi ytrage vartos mucii si.... tranteste o flegma de toata jena....
TLS-09
In primul rind "nu degenera subiectul" si nu generaliza ca te penalizeaza Ionut> biggrin.gif .
Ce pot sa-ti spun!
Imagineaza-ti ca mie mi-a aruncat unul o tigara aprinsa pe geam (tipul de pe locul din dreapta dorea sa o arunce afara iar eu aveam gemul deschis).Ala a aruncat-o afara(sau asa credea el) da de fapt tigara a cazut pe scaun intre piciorele mele. Crezi ca are rost sa-ti spun in ce directie a alunecat? Sau ca am oprit in mijlocul intersectiei sa scap nears ....intelegi tu!

Acuma revenind la tine Ionut: initial am crezut ca esti incapatinat dar acuma imi dau seama ca-i vorba despre altceva.
Hai sa abandonam contradictiile astea care ne apropie de off-topic sau daca vrei dimpotriva trecem la Combat Zone( desi personal nu am prea umblat pe acolo si nici nu-mi doresc).
Ionut85037
QUOTE(stefan_adrian)
Eu nu l-am gasit pe cristian! blink.gif Altfel intri in disacutie cand iesi fara " fuck off". biggrin.gif


Te-am botezat? asta este! o sa-ti dau ...mielul. :wave:
TLS-09
Ok. Sa fie primit. biggrin.gif
Ionut85037
QUOTE(TLS-09)
In primul rind "nu degenera subiectul" si nu generaliza ca te penalizeaza Ionut> biggrin.gif .
Ce pot sa-ti spun!
Imagineaza-ti ca mie mi-a aruncat unul o tigara aprinsa pe geam (tipul de pe locul din dreapta dorea sa o arunce afara iar eu aveam gemul deschis).Ala a aruncat-o afara(sau asa credea el) da de fapt tigara a cazut pe scaun intre piciorele mele. Crezi ca are rost sa-ti spun in ce directie a alunecat? Sau ca am oprit in mijlocul intersectiei sa scap nears ....intelegi tu!

Acuma revenind la tine Ionut: initial am crezut ca esti incapatinat dar acuma imi dau seama ca-i vorba despre altceva.
Hai sa abandonam contradictiile astea care ne apropie de off-topic sau daca vrei dimpotriva trecem la Combat Zone( desi personal nu am prea umblat pe acolo si nici nu-mi doresc).



OK, cum vrei tu, daca te vad, dau o bere beer.gif si fara combat, ca n-am timp.... si daca te incalzeste cu ceva...BINE, AI DREPTATE ! cedez eu primul. Afara se ia amenda ptr chestia asta(aruncatul gunoaielor) de ce n-ar fi si la noi?
Ionut85037
QUOTE(TLS-09)
Ok. Sa fie primit. biggrin.gif


Vezi? dau miei, bere, sa tot ai prieteni ca mine biggrin.gif , te-am pupat !
Ionut85037
O cunostinta a furat-o la nemti(amenda usturatoare) pentru ca la presat urinatul si a facut-o dupa copac, in stil pur romanesc...
T u d o r
Mai, mai, ce bine e sa vezi oamenii ca se inteleg ca fratii... biggrin.gif

Ontopic, as vrea sa spun ca mi s-a intamplat si mie o patanie ca cea a lui Ionut. Adica cea cu petul. Si sa vedeti ce nasol e sa primesti sticla in parbriz cand mergi cu 130 la ora... :evil: Mi s-a intamplat pe "autobahn"-ul Bucuresti-Pitesti. Daca eram mai slab de inger ma opream fix in craci... De draci nici macar nu am avut grija sa notez numarul animalului.

In alta ordine de idei, vreau sa va spun ca EXISTA lege care pedepseste acest gen de comportament, dar este mult mai generala. Si daca arunci un chistoc sau o hartie pe jos, fie ca esti pieton, fie ca esti in masina, esti amendat, potrivit legii. Dar din pacate, la noi nu absenta legilor este buba, ci neaplicarea lor. Daca vedeti vreodata un "comunitar" ca amendeaza pe cineva pentru motivele de mai sus, dati-mi si mie de stire, ca mor de curiozitate. smile.gif

Am vazut ca v-ati contrat mai inainte pe motivul benzii de fata+dreapta, daca e corect sa o lasi libera sau nu. Vreau sa va spun si eu parerea. In oraselul meu sunt destule semafoare cu verde intermitent pentru dreapta. Nu exista banda dedicata doar pentru cei care fac dreapta, ci doar fata si dreapta. Acum, intervin cateva situatii. Daca timerul semaforului este sub 15 sec, ma inscriu si eu pe dreapta pentru a merge inainte, pe ideea ca pana ajung, pana opresc, mai raman 5-6 secunde si se face verde. Dar doar daca, asa cum zicea Ionut, sunt 20 masini pe cealalta. Daca exista posibilitatea, nu ma asez niciodata decat pe cea de mers doar inainte. Se mai intampla sa fii blocat pe banda 2 si sa nu mai poti sa te inscrii pe 1. In aceste situatii, am dreptul sa stau pana se face verde, si mor daca incep toparlanii sa claxoneze si flash-uiasca de parca doar ei au drepturi. Din bun simt evit sa blochez, dar cand nu se poate nu accept sa ma las gonit de niste matracuci nervoase. In special taximetristii au comportamentul asta. :angel:
mike.omega
QUOTE(Ionut85037)
Am sa-l contrazic din nou pe Mike, si am sa-l rog sa se uite mai atent pe carosabil....nici urme de sageti la dreapta, sau daca sunt, intr-un procentaj destul de mic! Problema e ca aici(pe forum) niciunul nu faceti greseli, toti conduceti perfect, respectati regulile de circulatie la sange.... oare? :puke:


O sa-mi iau aparatu foto la plimbare si ies in oras la vanat de intersectii, fac album si iti demonstrez ca ceea ce zici tu nu e bine smile.gif
Ionut85037
Be my guest! Sau mai bine, te provoc la un 1 vs 1:boxing: , si punem ramasag pe un brifcor ca procentajul intersectiilor cu marcaj inainte-dreapta sau fara marcaj, este net superior celor cu marcaj simplu dreapta. Ne urcam frumos in masina si incepem sa numaram.... cine da berea, vedem dup'aia,ok? arigato.gif
Luka
Pana la urma, pentru ce atatea interpretari?
E foarte clar: ai marcaj obligatoriu dreapta, nu te bagi sau te dai la o parte daca ai gresit (subliniez 'daca ai gresit'); ai inainte si dreapta, nu e nici o problema.
Mai bine am scrie niste mesaje la politia rutiera si la primarie sa puna niste indicatoare inainte de intersectie care sa-ti spuna ce fel de banda 1 este.
Daca incepem cu discutii cu interpretari personale, mai bine desfiintam naibii regulamentul ala si mergem dupa cum ne taie capul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.