Help - Search - Members - Calendar
Full Version: bmw 530d,2001, iarna
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 5
dan64160
am un bmw 530d, cutie aut. ,din 2001.As vrea sa stiu si eu cum se comporta monstruletul asta iarna cu a sa tractiune spate(n-am mai avut)I-AM BAGAT CAUCIUCURI DE IARNA DUNLOP SP WINTER SPORT M3.Ma risc daca plec la munte cu el?Va rog impartasiti-mi si mie din vasta voastra experienta...
adrian63255
Salut, nu stiu de altii dar eu zic ca risti enorm.De exemplu eu am avut un 530 i sport tiptronic si cand am trecut muntii cu ei era cat pe ce sa mor din cauza ca mi-a fugit fundul la o curba.Alta faza e ca de exemplu am incercat sa urc un deal si n-am putut nici eu nici un seria 735i nici un alt 530 i toate masinile erau din 2001.
Eu sper sa ai noroc nu ca mine beer.gif
Poate daca iti pui lanturi merge.
Bafta
Felix60549
Salut!

Ideea este sa nu faci greseala sa pleci singur, adica sa ai 3 persoane in spate si bagaje, astfel incat sa ai greutate pe spate.
Varianta cu lanturi este buna dar ce te faci daca pe portiuni bune este asfalt curat? Tot pui lanturi si dai jos?
cosmin45741
cauciucuri bune si mai usor cu blana in curbe pe zapada, in rest e ok...daca era dupa 2002 nu aveai nici o problema (dsc-ul)
geeoo30
fuge rau in curbe, trebuie sa fii constient de asta innainte de intra prea tare in vreuna.
masina se comporta ciudat si cu dsc, adica dupa ce da de gheata si fuge un pic simti cum cineva incearca sa redreseze masina dar prea putin, trebuie ajutata de sofer.
serban39961
QUOTE(dan64160)
am un bmw 530d, cutie aut. ,din 2001.As vrea sa stiu si eu cum se comporta monstruletul asta iarna cu a sa tractiune spate(n-am mai avut)I-AM BAGAT CAUCIUCURI DE IARNA DUNLOP SP WINTER SPORT M3.Ma risc daca plec la munte cu el?Va rog impartasiti-mi si mie din vasta voastra experienta...

Nu te risti deloc. Intra mai incet in curbe si mai ales nu accelera tare pw viraj.
Sa stii ca iarna trbuie cauciucuri cat mai inguste. Acum merg cu 205/65/15, profil iarna bineinteles, si cand am avut 225/55/16(tot iarna), era mult mai rau.
Sa stii ca este destul de periculoasa masina pe care o ai, dar iarna este un mijloc excelent de acomodare cu ea. Asa ca mergi intr-o zona libera si cu zapada, decupleaza DSC-ul. daca are si joaca-te putin cu ea, incearca sa produci derapaje usoare pe care sa la controlezi.
Succes!
Impulse
QUOTE(adrian63255)
Salut, nu stiu de altii dar eu zic ca risti enorm.De exemplu eu am avut un 530 i sport tiptronic si cand am trecut muntii cu ei era cat pe ce sa mor din cauza ca mi-a fugit fundul la o curba.Alta faza e ca de exemplu am incercat sa urc un deal si n-am putut nici eu nici un seria 735i nici un alt 530 i toate masinile erau din 2001.
Eu sper sa ai noroc nu ca mine beer.gif
Poate daca iti pui lanturi merge.
Bafta


Parerea mea este ca tu vorbesti din povesti. Cum adica nu ai urcat dealul cu nici una? blink.gif
Sunteti plini de faze... mai spuneti si despre nul cate ceva...

Amice, du-te unde vrei cu masina. In 10 km ai timp sa te obisnuiesti cu ea. Doar fi mai temperat la inceput pana esti convins ca o stapanesti.
Drum bun!
virtualm67947
QUOTE(Impulse)
QUOTE(adrian63255)
Salut, nu stiu de altii dar eu zic ca risti enorm.De exemplu eu am avut un 530 i sport tiptronic si cand am trecut muntii cu ei era cat pe ce sa mor din cauza ca mi-a fugit fundul la o curba.Alta faza e ca de exemplu am incercat sa urc un deal si n-am putut nici eu nici un seria 735i nici un alt 530 i toate masinile erau din 2001.
Eu sper sa ai noroc nu ca mine beer.gif
Poate daca iti pui lanturi merge.
Bafta


Parerea mea este ca tu vorbesti din povesti. Cum adica nu ai urcat dealul cu nici una? blink.gif
Sunteti plini de faze... mai spuneti si despre nul cate ceva...

Amice, du-te unde vrei cu masina. In 10 km ai timp sa te obisnuiesti cu ea. Doar fi mai temperat la inceput pana esti convins ca o stapanesti.
Drum bun!


De acord 100%

Am un bmw 520i de aproape 8 ani. Are ASC pe el ( cauciucuri TOYO SnowProx) .. si cel putin pt mine e o placere cand vine iarna smile.gif Atat timp cat respecti regula intrare in curbe usor si iesire rapid nu e nici o problema. Cat despre dealuri am urcat fara probleme pe orice drum.
Serpentinele Brasov-Predeal sunt o placere smile.gif


VM
Volintiru31219
Si eu am un bmw 525 d din 2001 cu ASC si nu am avut nici o problema cu el iarna, am avut cauciucuri de iarna si daca nu mergi cu viteza prea mare se comporta normal. Am urcat orice panta.
Lucian72846
Anvelope ok si restul tine de sofer . Poti avea orice masina , inclusiv 4x4 , daca nu stii cate ceva despre cum e cu zapada si gheata , la revedere .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.