Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Culoare masina : neagra & restul culorilor
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Legionaru'
M-am hotarat sa imi imbogatesc parcul auto in care se mai afla o Dacia biggrin.gif cu o Toyota Avensis 1.8 VVT-i dar inca nu sunt hotarat la culoare. Neagra e superba dar........ am inteles ca se intretine greu. Ar mai fi un grey(1F6) cu aceasta culoare a fost lansat modelul cu 150 cp.Voi ce ziceti?
Pana pe 20 ianuarie cand o sa dau comanda astept sa primesc de la voi pareri, sugestii!
Multumesc!
Lucian55
asta este doar alegerea ta , pentru ca dupa ce vine masina sa iit zici "mai bine o luam neagra ca uite ce frumos arata a lu vecinu" dar din cauza lu ala dupa forum am luat verde smile.gif
f1anatic
Black is the fastest color.

Mie imi este imposibil sa o tzin curata - dar este totusi frumoasa si curata si itzi fuge privirea dupa ea vara. Vreo 3 zile. Iarna insa...devine gri pe la usi si praguri. Ma rog...este si vina mea pt. ca nu o spal decit ori cu jet de apa...ori cu cirpa microfibre ca sa nu o zgirii. Si e mai greu sa imi bag ghiarele in apa iarna si sa pierd juma de ora spalind-o dupa care sa o usuc.

Parerea mea...neagra este foarte frumoasa - poate cea mai frumoasa -...dar EXTREM de GREU de tzinut curata. Daca potzi, ia un gri metalizat inchis. Sau negru. Sau...ce itzi place tzie.

PS: depinde...daca ai garaj, si posibilitatea sa tzi-o speli tu cind vrei si cum vrei, cu toata dragostea paterna de care esti capabil...atunci ia-o neagra.
Lucian55
are drepate f1 , daca poti sa o tii curata e buna neagra
dar in cazu in care circuli si pe drumuri mai putin curate se murdareste repede si numai arata bine
Legionaru'
Nu am garaj, Craiova nu e un oras f. "prafuit" dar imi e frica de micile zgarieturi, de urmele care o sa le lase "lavetele" baietilor de la spalatorie! :bash:
S O R I N
Eeee,uite un subiect care mi place.....culoarea masinii....hmmmm,perfect adevarat ca negru este "senzatie" ,daca ii mai tragi si o folie pe toate geamurile ( asa cum am eu,100 % wink.gif ) este Super Super misto.
Dar fiind vb de avensis,am avut curiozitatea pe strada sa admir si alte culori precum: rosu inchis ( este belea ,si ii sta ff bine ),verde inchis ,iara belea si mai nou un maro "cool" care de altfel ma facut sa mi lungesc gatul dupa ea...... biggrin.gif ...Ce am obs,la avensis ca nu prea o prind culorile deschise ,cel putin mie nu mi plac....asta tine si de gusturi...
Florine (TucaShow) gryul cel nou,de pe avensis, care l stiu ca l vrei tu, este comun,parerea mea....eu daca mi as lua masina maine cu siguranta nu mi as mai lua neagra (nu ca ar fi urat,dar este ffff greu de intretinut,pana si eu care sunt obsedat de curatenia masini,cred ca ma obosit deja atata spalat la ea,de vreo 2 ori pe sapt.)
beer.gif

DragosS
Decat gri,clar mai bine neagra.Dar, asa cum a zis si Sorin, pe Avensis exista un maro superb care ma face si pe mine sa intorc gatul dupa masina chiar daca nu ma impresioneaza modelul.Este o culoare care ii da un aer foarte elegant.Si cred ca este o culoare mai usor de intretinut decat negrul.
Otto73
Eu spun ca argintiul este cool
HalbaSus
de acord cu toata lumea... negru e cea mai frumoasa culoare... si cea mai greu de intretinut...
bleu-marinul inchis (care s-a purtat in draci) seamana cu negrul si nu e greu de intretinut dar arata mai comun ca asfaltul... griul metalizat (argintiul)... ce sa mai vorbim... aveau dreptate o singura data cei de la b.u.g. cand au zis faza cu "m-a stresat in p... mea atata gri metalizat"... sunt frumoase masinile argintii dar boring...

orice alta culoare in afara de negru si argintiu e interesanta si cu personalitate dar sansele sa displaca unora e mare... daca ai o culoare care iti place in gama din care poti sa alegi... alegi-o... si daca zic 2000 de persoane ca e urata culoarea dar tu stii ca iti place... poti sta linistit... pt ca nu ei au platit-o asa ca poti sa o faci si roz bonbon daca vrei...
Legionaru'
Gri-ul la care imi este mie gandul este un gri sobolan daca pot sa spun asa, nu argintiu. Cred ca o sa vb. cu baietii de la Toyota sa cheme doi clienti cu una neagra si una grey , puse una langa alta si band.gif
Paul46623
Da red wunz go fasta !
Mihai63349
Gri metalizat este antijeg, dar comun... Rosu sau visiniu metalizat imi plac cel mai mult... La restul culorilor, nu-mi dau cu parerea pt. ca am discromatie :cool:
DORU
Am avut doua masini argintiu metalizat la rand, asa ca sunt satul de nuanta asta "gri antijeg"...as spune din toata inima negru, insa in RO e nebunie curata...tot timpul praf / noroi, indiferent de anotimp. Asa ca ajung si eu la concluzia ca rosu incepe sa prinda contur...chiar si murdara, tot se mai vede ! biggrin.gif
CRG
a mea e pacific blue, si tot mi-e greu s-o tin curata.. In cazul tau, nush' ce sa-ti recomand.. La momentul cand ma gandeam serios la un avensis, as fi luat banalul gri metalizat..

asta din cauza ca nu au un beige meseriash..smile.gif
octavian44495
Neagra!Am un Opel Vectra negru,e cea mai tare culoare.Vara,daca ii dai si luciu arata senzational!E adevarat ca se incinge vara,dar daca ai AC in 5 m se racoreste.Gri are toata lumea,negru rules!
eddie
Avensis-ul negru e cel mai tare,nu sufera comparatie cu nici o culoare....Dar la mizeria de la noi nu merita,eu am o masina argintie care e OK,nu se vede praful si una caramizie care se murdareste mult mai repede.Am mai avut printre altele una albastra si una verde inchis si la fel era cu murdaria si vara se prafuiau,cand era curat si uscat afara.
Codrin54983
Si eu am Avensis negru si ce-i drept arata f bine cand e curata, dar e curata cam 20-30% din timp pe o vreme ca asta. Datorita intemperiilor acum e mai mult maronie la baza decat neagra. Nu-ti fa griji la zgarieturi, se duc destul de usor. Daca, crezi ca n-o vei duce macar o data la 2 sapt la spalatorie ia-ti un rosu inchis, e super. Dar nu lua cenusiul, deja au inceput sa apara multe cu aceasta culoare
AlexTM
verde
C Z R
sunt pentru negru ca si masina mea e neagra si nu de suparare biggrin.gif
culoarea aceasta(neagra) face masina eleganta, sportiva, distinsa, sobra, deosebita, "unica", placuta totdeauna, s.a.m.d., insa este enervant de greu de intretinut, dar daca o speli, o degresezi, daca dai cu ceara si uneori cu polish pe ea cred ca n-o sa ai mari probleme, cel mai suparator lucru ramane gainatul care lasa urme adanci si greu de indepartat, insa urmatoarea mea masina si vad ca nu a fost recomandata de nimeni este culoarea alba care este extrem de eleganta pe o masina cum este avensis.
S O R I N
QUOTE(Alex Aka)
insa urmatoarea mea masina si vad ca nu a fost recomandata de nimeni este culoarea alba care este extrem de eleganta pe o masina cum este avensis.


Din cate stiu alb nu este disponibil pe avensis.........eu chiar vroiam aceasta culoare.

P.S. Am vazut un passat model nou, alb, ffff frumos .Cu toate ca nu ma intereseaza modelul,ma impresionat ce bine ii statea...si ma facut sa ma gandesc ce misto i ar fi stat si avensisului..... blush.gif
C Z R
dap sorin chiar ii statea extraordinar de frumos, am zis crezand ca exista nu am stiut... blush.gif
DORU
ALB ?! blink.gif

Asta e culoarea specifica frigiderelor si masinilor de spalat, no offense.
Plus ca orice, absolut orice, se vede CLAR de tot la o masina alba. :bash:
S O R I N
QUOTE(DORU)
ALB ?! blink.gif

Asta e culoarea specifica frigiderelor si masinilor de spalat, no offense.
Plus ca orice, absolut orice, se vede CLAR de tot la o masina alba. :bash:


Aici e vorba de gusturile fiecaruia.Daca mie imi place alb ,este vreo problema? blink.gif .Apropo combina frigorifica si masina de spalat pe care le am acasa nu sunt albe ,ci gry metalizat..... laugh.gif
DORU
M-am mirat, chiar nu inteleg cum pot unii sa-si cumpere dinadins masini culoarea alb. Dar, asa cum spui si tu, gusturile nu se discuta. Am gandit si eu cu voce tare biggrin.gif
Eu nu mi-as lua nici o marca de masina din lume daca ar avea urmatoarele culori: alb, maro, verde deschis (gen ou de rata, de ex) sau nuante ce sar in ochi (portocaliu aprons sau galben fosforescent). Doar nu suntem la circ.... biggrin.gif
Mihai63349
Pana acum eram pe rosu-visiniu. Acum, m-am sucit.
Sunt cel mai mare fan al lui NEGRU. Mi-am si comandat masina neagra.
Chiar daca va fi curata doar 20% din timp.
S O R I N
QUOTE(Mihai63349)
Pana acum eram pe rosu-visiniu. Acum, m-am sucit.
Sunt cel mai mare fan al lui NEGRU. Mi-am si comandat masina neagra.
Chiar daca va fi curata doar 20% din timp.


Am mai spus si spun o data...daca ar fi sa i au maine masina noua cu siguranta nu ar mai fi neagra.....nu se merita......... :nope:
Legionaru'
In proportie de 99% m-am hotarat!
Masina prezentata este a unui forumist!
DORU
Masina mea actuala este albastru inchis metalizat, deci nu departe de negru. Se pastreaza greu curata, recunosc, insa este eleganta pe langa suvoiul de masini argintii care au umplut piata pana la refuz. Eu personal te felicit pt alegere, si mie negrul mi se pare cel mai indicat la o limuzina (minim clasa compacta sau medie, ideal clasa mare). arigato.gif
Forbes49937
Eu am masina neagra...Negru e o culoare ca da bine la orice masina si face senzatie si o sa-i 'oftici' pe toti....Dar vine intretinerea...eu in Buc o spal o data la saptamana si e cam putin plus ca nu a venit vara inca...De zgariat ti-o zgarie mai rau la spalatoriile automate de la benzinarii de ex de aceea nu e recomandat sa te duci acolo. La cele manuale in general au grija, dar e adevarat nu la toate asa ca va trebuii sa cauti un loc ....DAr in rest MERITA!! biggrin.gif
asarban
QUOTE(sorin42005)
QUOTE(DORU)
ALB ?! blink.gif

Asta e culoarea specifica frigiderelor si masinilor de spalat, no offense.
Plus ca orice, absolut orice, se vede CLAR de tot la o masina alba. :bash:


Aici e vorba de gusturile fiecaruia.Daca mie imi place alb ,este vreo problema? blink.gif .Apropo combina frigorifica si masina de spalat pe care le am acasa nu sunt albe ,ci gry metalizat..... laugh.gif


Ai domnu...matale ai lucrat la udriste cand mi-am inmatriculat eu masina?
Ca la mine in talon asa scrie la culoare: GRY METALIZAT
S O R I N
QUOTE(asarban)
Ai domnu...matale ai lucrat la udriste cand mi-am inmatriculat eu masina?
Ca la mine in talon asa scrie la culoare: GRY METALIZAT




Gogule probleme ma?
Legionaru'
QUOTE(asarban)
Ai domnu...matale ai lucrat la udriste cand mi-am inmatriculat eu masina?
Ca la mine in talon asa scrie la culoare: GRY METALIZAT


D-le Asarban am deschis acest topic pt. ca eram nehotarat in privinta alegerii culorii viitoarei mele masini, nu pt. a corecta greseli de gramatica.
Vad ca stapaniti foarte bine gramatica limbii romane si etimologia cuvintelor si daca doriti ma ofer sa trag cateva sfori sa ajungeti in comisia d-lui Pruteanu din Parlament.
As ruga un moderator sau administrator sa inchida topicul deoarece m-am hotarat in privinta culorii: 1F6(cea din foto de mai sus).
In rest numai de bine!
Legionaru'
Ieri am fost sa rezerv Avensis-ul culoarea grey mica metallic si nu aveau pe stoc in Giurgiu. Asta presupune ca trebuie sa astept cam o luna pana vine din Grecia. Dar nu prea mai am rabdare. Sa vad cum o sa dorm la noapte si poate ma duc maine si rezerv una neagra si o am in 2 saptamani
Impulse
Nu stiu de ce atata palavrageala. Culoarea trebuie aleasa in primul rand din considerente de gust care binenteles difera de la individ la individ. Apoi de destinatia masinii: oras, la tara, asfalt, noroi etc. Mai intra si factorul aspect. Nu toate culorile merg la toate masinile. Unii constructori de masini nu sunt prea atenti cu acordarea culorilor in functie de model.
Nu trebuie lasat la o parte factorul evenimente neplacute deci revopsire, prin urmare metalizata este cea mai buna alegere.
Albul domnule DORU este o culoare nobila si extrem de eleganta. Sa nu uitam de alb sidef metalizat pe care si Audi il are si care este o culoare exceptionala. Comparatia cu electrocasnicele nu isi are rostul.
In orice caz Tuca te felicit pentru alegere. Gri mica metalic este cea mai buna alegere pe care o poti face. Sa ai parte de ea!
DORU
Domnule Impulse, te asigur ca albul sidefat despre care ai amintit imi place si mie, insa este total neadecvat la praful / noroiul din Buc si RO in general. Pacat de culoare....
Forbes49937
Sincer la praful si murdaria din Bucale nici o culoare nu e buna. Pana si argintiul e dovedit de praf.....
Andrei38283
E as merge pe un visiniu sau un verde inchis, ambele metalizare daca mai iei si o tapiserie bej arata de milioane. :help: O masina neagra as lua doar daca mi-o da gratis sau daca imi da si niste numere de le guvern la ea. laugh.gif
DORU
Andrei, eu am tapiterie bej la masina, combinat cu albastru unchis metalizat. Arata f. elegant, insa fara huse se murdareste extrem de repede.
A, si inca ceva : a aparut culoarea antijeg: Beige Sahara. Sa vezi si sa nu crezi!
Andrei38283
Tapiserie de piele????
dutu65393
QUOTE(Tuca Show)
In proportie de 99% m-am hotarat!
Masina prezentata este a unui forumist!


Daca tot esti hotarat pe Japoneze de ce nu te mai uiti prin "curtea" lor poate mai observi si alte marci, de exemplu Mazda 6, nu?? biggrin.gif
Legionaru'
Oameni buni nu ma mai inteleg cu sotia! Vrea culoare Avensis negru si gata! Si mie imi place la nebunie dar ma tem de micile zgarieturi si de urmele lasate de lavetele celor de la spalatorie( firicele de nisip ) dar am o solutie si pt asta imi cumpar eu 2 lavete si cand iese de la spalat le dau baietilor lavetele mele ! Poate veti spune ca sunt maniac! Aveti dreptate! blush.gif

Se pare ca s-a schimbat proportia: 99% e neagra!
S O R I N
QUOTE(Tuca Show)
Oameni buni nu ma mai inteleg cu sotia! Vrea culoare Avensis negru si gata! Si mie imi place la nebunie dar ma tem de micile zgarieturi si de urmele lasate de lavetele celor de la spalatorie( firicele de nisip ) dar am o solutie si pt asta imi cumpar eu 2 lavete si cand iese de la spalat le dau baietilor lavetele mele ! Poate veti spune ca sunt maniac! Aveti dreptate! blush.gif

Se pare ca s-a schimbat proportia: 99% e neagra!


Las vere ca vine si mai repede masina,si culoarea este mai misto

decat gri-ul inchis pe care-l vroiai tu.... :yup:

Femeile astea..... whistling.gif
Maniaku
SantaFe-ul meu tot negru este si pot sa spun cu mana pe inima ca tot neagra as lua-o si a doua oara, si treia etc.
In schimb la o masina mica nu as lua niciodata negru!!!
Sa o stapanesti sanatos si sa ia parte de ea(vezi ca or sa se vada TOATE zgarieturile pe ea, chiar si cele de la peria cu, care dai zapada de pe masina)!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.