Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme cu cutia automata la Mondeo !
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Ramonn
Salut !

Am o problema mai delicata cu cutia automata la masina mea. E un Ford Mondeo Ghia BFP din '97, cu motor Zetec-e de 2,0L.
Simptomul e in felul urmator : dupa vreo 10-20 de km parcursi, incepe sa clipeasca intermitent (de la sine) beculetul verde de bord care indica cuplarea Over-Drive-ului si concomitent cu asta cutia de viteze schimba din prima in a doua viteza cu o smucitura foarte puternica, iar dintr-a doua in a treia si respectiv dintr-a treia in a patra se simte doar o smucitura usoara (care in mod normal, cand beculetul nu ia razna, nu se simte).
De remarcat e faptul ca Over-Drive-ul functioneaza in ambele situatii :
-cand cutia functioneaza normal si beculetul verde se aprinde(si ramane aprins) la apasarea butonului de pe schimbator pt. cuplarea Over-Drive-ului ( si se stinge la decuplarea acestuia ) ;
-si cand beculetul functioneaza intermitent (de la sine) concomitent cu problema schimbarii vitezelor.
Ce este curios e faptul ca dupa o zi-doua de repaos, cutia functioneaza din nou normal, iar daca circul doar putin prin oras - nu se intampla nimic ; daca ies cu ea la drum lung - dupa 10-20 de km incepe circul.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat, cam ce ar putea sta la baza comportamentului nebunesc al cutiei de viteze ?
thx
Lucian55
hmm... ciudata treaba , mi se pare ceva anormal ca doar dupa 10-20 km sa inceapa sa faca asa . eu zis ca ar trebui sa vizitezi serviceul ford .
nu am idei ce ar putea sa aiba deoarece nu ma prea pricep la cutiile automate
Talos66362
Ai verificat uleiul din cutia de viteza?

Cati Kms are masina? A avut service-ul la cutie facut la fiecare 40,000kms? Verifica cartea de log (unde iti noteaza mecanicul fiecare serice facut).

La schimbatorul de viteza ai un button care se schimba de la "S" la "E", nu buttonul de la overdrive. Eu am versiune Mondeo GLX si asta are si "S" (speed) "E" economy. Incearca si schiba de pe unul pe altul si vezi daca face differenta.

Dute cu masina la dealer ford, caci cutiile automatice sunt costisitoare la reparat si se pot strica foarte usor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.