Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ESP nu ar permite schimbarea dimensiunilor la jante ... ?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Ro_land
Am o nelamurire in legatura cu aceasta chestiune.
Am comandat un Opel Astra H Caravan cu sistem ESP+, jante otel de 16", cauciucuri 205/55. Cunoscand faptul ca cauciucurile mai inguste sunt mai bune iarna, m-am gandit ca sa cumpar jante de 15" si sa pun cauciucuri de 195/65 iarna. Surpriza a venit insa cand la dealer am aflat ca nu s-ar putea face acest schimb din cauza ca am ESP si acesta nu ar permite acest lucru, chiar daca diferenta la diametrul rotii (janta + cauciuc) ar fi de 4% (195/65 fata de 205/55) :bash: .
Ar mai fi fost un avantaj la acest schimb, si anume diferenta de pret la cauciucurile de iarna (195 mult mai ieftin decat 205).
Sunt curios ce stiti despre aceasta chestiune?
f1anatic
Dealer-ul este incompetent ! Sigur, daca diametrele finale sint diferite (roata + janta) probabil vitezometrul, kilometrajul or sa fie putzin afectate si nu or sa mai indice corespunzator, de asemenea, timpii de acceleratzie vor fi diferitzi. Dar nu te speria. Nu cred ca vei fi foarte suparat daca in loc de 100 kph aratatzi pe bord ai numai 98 respectiv un km pe bord este 1050 de metri in realitate iar timpii de acceleratzie sint X.4 in loc de X.3 Asta doar acum pe timp de iarna.

ESP-ul nu are nimic de a face cu schimbarea rotzilor. Doar ai grija ca noile rotzi sa nu loveasca, sa aiba suficient spatziu pentru "suspension travel" si etrierele, tamburii de frina sa incapa in janta cu ceva spatziu - pentru a se putea raci.
Ro_land
De incompetenta respectivului m-am convins deja la configurarea masinii, cand eu trebuia sa-i explic ca exista si optionale care se pot comanda desi nu exista in lista lor. Am avut dreptate!
Nici pe mine nu m-a convins cu chestia ca ESP-ul ar fi programat pentru o anumita dimensiune a rotilor (janta, cauciuc etc.). Ideea era ca tocmai de la ei vroiam sa cumpar jante care se potrivesc cu masina ...
Alte pareri ?
HalbaSus
De acord cu f1anatic... dealerul e incometent... ESP-ul n-are treaba cu dimensiunea cauciucurilor... atat timp cat este rotunda va fi functiona si ESP-ul..
Fuscobal
Nene, ce dementi isi mai fac veacul si pe la dealerii astia. Cum adica sa fie ESP incompatibil cu dimensiunea rotilor ? Ce face ? Iti deschide portiera sa cobori ca nu vrea sa plece cu alte roti ? Trebuie avut grija ca diametrul rotii sa fie in limita a +/-3% fata de cea originala. Se gasesc mini-calculatoare online care-ti dau direct diferenta ca sa nu mai pui tu creionul pe hartie. Totusi...exista si o limitare a latimii gumei fara distantier !
vis-a-vis
Ce face ESP-ul asta de fapt?
DORU
ESP-ul face el ce face. Tu insa foloseste cu incredere functia Search si vei avea revelatia descoperirii raspusului la intrebarea ta. Succes!
vis-a-vis
Si search asta, de unde-l iau?
Vlad6
in partea de sus a paginii vei gasi scris "cautare", asta este un soi de search romanesc smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.