Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dealeri din Romania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
guerilla
Hai sa vorbim un pic despre fiecare dealer in parte. fara comentarii nelegate de subiect. povestiti fiecare despre "aventurile" voastre la dealerii din romania.
Comunicarea cu un dealer este poate cea mai importanta etapa in achizitia unei masini. Ce service ai, ce facilitati, cat sunt de rapizi in a inchide un incident si de a rezolva problema clientului.
Va astept comentariile

PS: Orice comentariu care nu este la obiect va fi sters
G e o r g e
la receptia client:
- peugeot : groaznici , nu se uita nici cu fundu' la tine
- honda : idem, te invita la plimbare, nu se intereseaza de vinderea masinilor de loc.
- nissan : nu prea rau, dar uita de tine.
- porsche romania & midocar: culmea nesimtirii , te lasa sa astepti si 90 de minute dupa care ed abia se ocupa de tine, incearca sa-ti ia ochii cu discounturi de 300 de euro la masini de 15 000 ... SERVICE ul este de toata groaza...

- citroen : asa si asa la receptie, dupa te mai suna intru catva

- renault : OK
- opel : OK
- toyota : OK
- subaru(radacini) : OK




[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-11-18 10:17 ]
madalina
Cred ca er trebui sa fie pareri punctuale:dealerul pt X marca din orasul Y, cu adresa Z sau un punctde reper clar , caci exista mai multi dealeri ai aceleiasi marci!
Eu am cumparat 3 masini, toate de la dealeri din Bucuresti:
1. Mazda, Calea Mosilor
-foarte draguti dupa ce le arati ca mai stii acte ceva despre masinile lor, adica intr-adevar te intereseaza si nu vii doar asa in vizita.
-imediat ne-au propus un drive-test, dar ne-au sfatui tsa nu luam 626 deoarece urma sa apara in august mazda 6 (se intampla in martie 2002), ne-au oferit posibilitatea de a luat o mazda6 la pret de 626, adr banii in martie si masina in august sau septembrie, ne-au aratat si alte masini decat ce ne interesa, chiar am facut un drive-test cu un Tribute, desi i-am spus ca nu vrem sa-l luam, dar au zis macar sa vedem cum merge, dar nu ne-au obligat sa luam ceva ce nu ne intereseaza.
-cel de la vanzari ne-a insotit la primele doua revizii
-serviceul cam scump, nu foarte aglomerat ca la alte marci (eu am facut intotdeauna programare cu o zi inaite, chiar sicand a devenit comun cu cel al Fordului)
-instructiuni, carte de service in germana
2.Opel Di-bas, soseaua Fundeni
-destul de distanti la prima vizita, dar foarte amabili cand am venit cu banii de avans
-m-au suparat ca i-am tot sunat sa vad cand ajunge masina si imi spuneau ca au probleme cu transportatorul , nici macar nu stiau sau nu vroiau sa-mi spuna in ce lot este, asa ca intr-o zi am sunat sa-i intreb cand vine masina si mi-au spus ca tocmai au descarcat-o, iar eu ii rugasem sa ma anunte cu o saptamana inainte pt a pregati banii (mai aveam de platit 60% si nu puteam face rost de ei de pe o zi pe alta, asa ca a mai stat o saptamana la ei)
-service acceptabil ca pret dar nu prea au chef de munca,tocmai fac un sondaj pe aceasta tema si cr5edcase vor imbunatati lucrurile
3.toyota romania, de pe Stefan cel Mare
- foarte amabili si rabdatori cu oricine intra in showroom si intreba orice legatde masini
-chiar daca sunt foarte ocupati, iti ofera o cafea, te fac sa nu iti para rau ca trebuie saastepti
-mi-au acceptat un avans de numai 17% pentru a prinde discountul de 950 euro
-prima revizie la 1000 km gratuita (cel putin pentru Yaris)
-inca nu am fost in service.

Am mai vizitat multi dealeri, dar necumparand masina, nu pot spune decat de vanzari,darcei mai nesuferiti au fost peugeot de pe soseaua Bucuresti-Ploiesti, porsche romania si Midocar din Bucuresti. Cand am luat Mazda, mai inati ne oprisem la o Bora diesel, full inclusiv piele, la vreo 25000 euro CIP, dar nu a vrut nimeni sa ne dea detalii, iar acum le multumesc, caci astfel am ajuns la Mazda si am luat o masina din clasa superioara, cu aceleasi dotari, in afara de piele la 14500 euro CIP si care nici nu ne-a facut probleme, spre deoasebire de ce am aflatde la posesori de Bora.
RCS
Dealerul Renault din Arad (S.C. GETAX S.A.): am stat 6 luni dupa masina, mi-a adus masina zgariata si de la Bucuresti la Arad a venit cu masina pe roti. De service doar atat: sunt groaznici ! Stau si ma intreb : cum de obtin unii asa de usor statutul de dealer pt o firma gen Renault ? Asa ca feriti-va de dealerul Renault din Arad !
OMEGA
Ma intreb oare ce zice Bogdan aici
Discutie joi intre taicamiu si un mecanic de la o reprezentanta daewoo.
Foarte amabil si l-a invitat pe tata sa ii reapare masina imediat ne stand pe ganduri!
Ajuns acolo tratat cu respect si chiar mecanicul auzid ca masina nu are accidente si este OK, s-a oferit sa cumpere masina

De asta ce ziceti???
M i h a i
Parerea mea despre dealeri nu este tocmai buna. In general baietii sau fetele care te intampina in showroom nu prea cunosc date tehnice despre masinile pe care le vand. Pun placa cum ca are pretul cutare si dotarea cutare si gata. daca-i intrebi date tehnice ii pui in incurcatura. Mai baga la inaintare ca la dealerul nu stiu care ai nu stiu ce dezavantaj si spera sa te convinga. In plus, mai gasesti in reclame ca in perioada cutare poti face drive-test. Cand te duci la room, faci cel mult 50m cu ea si gata. Cel mai enervant este cand ceri o calculatie putin diferita decat ce au ei in calculator, respectiv o calculatie din care sa rezulte, pentru leasing, cat dai avans si ce rata o sa ai, in care sa fie cuprins TVA, taxa de management, casco, absout tot. tu ceri una calculatorul scoate alta si in incep explicatiile cum ca TVA ia statul, casco ia nu situ cine, management ia banca si tot asa. Mie personal asa imi plac informatiile: cu tot inclus. Altfel risti sa te duci cu avansul la banca si sa te trezesti ca mai trebuie sa platesti nu stiu ce. eu unul, n-am stiu de exemplu de taxa de management cand am fost prima data la dealer. Si cum in general romanul isi cam face calcule la limita, pot aparea surprize.
Alta treaba urata este legata de termenul de livrare care negresit nu e cel pe care ti-l spun ei. In plus daca iei masin cash, dai un avans sa o rezervi si daca pana vine te razgandesi ai pierdut banii. In schimb nu stipuleaza niciunde sa plateasca si ei ceva daca intarzie livrarea. Nu-i corect.
Dealerii cei mai jos palaria mi s-au parut la Fiat si la Hyundai cu o mica paranteza la hyundai si anume ca atunci cand am intrebat cat costa revizia mi s-a spus ~150Euro si in realitate e cam 11 milioaane. Nu stiu daca a fost intentionat su nu insa....
La Renault n-a vrut ala nici de nebun sa-mi scoata calculatia asa cum am vrut. A scos ce a vrut el si mi-a incercuit cu pixul ce sume tre sa adun sa vad cat e avansul. Bine si asa pana la urma.
Un prieten si-a luat Somnolentza in rate si a descoperit abia la BRD cand s-a dus sa semneze ca taza de management diferea in functie de avansul dat intre 3-4%. Nu ca n-ar fi normal insa clientul trebie informat caci n-are de unde stie toate "obiceiurile bancilor". Tot la dacie, pretul se schimba in fiecare marti din saptama, asa ca daca nu-ti zice nimeni si taraganezi lucrurile, te pomenesti ca-ti mai cer aia cateva milioane, caci Euro nu doarme.....
madalina
Imi pare rau, dar te inseli in anumite privinte! Eu in contractul cu Opel Di-Bas am avut specificat ca daca ei intarzie livrarea cu mai mult de opt zile, imi platesc 5% din valoarea masinii! Iar la Toyota am avut o periada de 5 zile de la semnarea contractului in care ma puteam razgandi si primeam integral banii inapoi! Daca esti atent si hotarat sa-ti iei masina, dar in acelasi timp nu renunti la conditiile (atat timp cat sunt rezonabile) tale, poti rezolva multe astfel de probleme!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.