Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru Legacy 3.0 v. Infiniti M35x AWD
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Liviu44048
Eu sunt (foarte) multumitul posesor al unui Legacy 3.0 (AWD, 245-hp, 3.0-liter H6).
Dar cred ca foarte bine arata ultimul model Infiniti: M35x AWD (280-hp 3.5-liter V6).

Astept comentariile cunoscatorilor.
geeoo30
Asteapta o sa vina si comentariile.
Pana una alta hai sa fac eu unul:
daca nu stiai subaru e masina saracului..., despre cealalta numai de bine
Liviu44048
Pai Geooo, daca ma compar cu cei din top 300 sau top 100 sunt intr-adevar sarac.
Imi permit insa o masina mai scumpa de 30,000 CIP cat a fost Legacy-ul meu - dar nu am vrut sa am ceea ce are orice prost care a dat de bani si care urmareste doar sa se dea mare.
Cum esti in mod sigur dealtfel, dupa raspunsul lipsit de bun-simt pe care l-ai dat...
T u d o r
Liviu, nu judeca omul asa de aspru, nu este ceea ce pare. El a incercat sa-ti faca un rezumat al unui topic plin de spume, Legacy vs germane, in care oamenii s-au facut albie de porci unii pe altii, posesorii de Subaru autointitulandu-se posesori de "masina saracului" pentru a-i persifla pe cei care au germane premium, in special BMW-isti. A vrut doar sa faca o gluma, citeste topicul cu pricina si ai sa vezi ca chiar a fost buna. smile.gif
Ca si idee generala, pe acest forum subiectul Subaru a fost batut si rasbatut, devenind cumva un fel de ..Vol-de-mort... biggrin.gif adica, asa cum scrie in semnatura lui George, "subaru cel al carui nume nu trebuie rostit"... :angel:
HalbaSus
QUOTE(Liviu44048)
Pai Geooo, daca ma compar cu cei din top 300 sau top 100 sunt intr-adevar sarac.
Imi permit insa o masina mai scumpa de 30,000 CIP cat a fost Legacy-ul meu - dar nu am vrut sa am ceea ce are orice prost care a dat de bani si care urmareste doar sa se dea mare.
Cum esti in mod sigur dealtfel, dupa raspunsul lipsit de bun-simt pe care l-ai dat...


Asta cu subaru masina saracului deriva de pe un alt topic kilometric (subaru versus masini germane) topic in care s-a varsat mai mult sange decat in cele 2 razboaie mondiale... si argumente cat in 3 campanii electorale... iar titlul de "masina saracului" a fost purtat cu mandrie de catre fanii subaru de pe acest topic (ma rog, in mod ironic evident, dar nu asta conteaza... ) Daca ai rabdare sa citesti vre-o 22 de pagini de certuri in mare inutile vei intelege mai bine si remarca lui geeeo... care nu cred ca a vrut sa fie lipsit de bun simt, ci doar a spus poanta unui banc, fara ca tu sa cunosti inceputul bancului... oricum, ca sfat prietenesc nu iti dezvalui adresa exacta pe forum pt ca masina iti va fi furata (nu zic de cine) iar daca o vei recupera vei vedea ca are montat un turbocompresor imens si o priza de aer babana si bate la liniute M3-uri biggrin.gif
T u d o r
Frateeeee, ce asemanare izbitoare... blink.gif

Oricum, Liviu, doua pareri sunt mai bune decat una singura, mai ales daca sunt asa de asemanatoare. Asa ca, rabdare si succes la citit topicul.

Cat despre subiectul tau, Infiniti este destul de putin cunoscut in Romania, asa ca nu cred sa primesti prea multe sfaturi. Eventual de la membrii din America, mai familiarizati cu modelul.
Liviu44048
Am vazut kilometricele topic-uri privind Subaru ca fiind "cea mai cea" masina si "celelalte". Nu impartasesc ideea aceasta - cred doar ca Subaru este o masina buna, corecta ca pret iar Legacy in particular are un design reusit. Cand am cumparat-o criteriile mele au fost:
- sa aiba tractiune integrala
- siguranta, confort
- putere peste 190 cp (cat avea masina mea precedenta)
- design (un model din care sa nu intalnesti atat de multe pe sosele).
In ceea ce priveste postarea lui geeoo imi cer scuze daca a fost doar o gluma pe care nu am inteles-o.

Inapoi la tema: Infiniti a fost expusa la salonul auto din aceasta toamna; imposibil sa nu fie posesori care sa aiba o parere.
madalina
Opinii gasesti, posesori mai rar blush.gif
T u d o r
Cam la fel gandesc si eu... Spre exemplu, iti dau eu o opinie strict estetica despre M35. Este OK, are un interior deosebit, dotari mai mult decat suficiente. Dar, vazuta din lateral, este tot o Primera, nu poate scapa de alaturarea cu modelul-mama. Care mie personal nu prea-mi place, deci automat consider mai elegant Legacy-ul la exterior.
Pe de alta parte, tot ca impresie, cred ca la interior M35 este peste, ca si calitate a materialelor, Infiniti fiind totusi o marca de lux.

Dar aceste doua masini se adreseaza unui public tinta diferit. Subaru celor mai sportivi, Infiniti celor care prefera luxul. Acum, totul se rezuma la gusturi si la ce iti doresti de la o masina.
f1anatic
Subaru Legacy este masina saracului.

Intre Subaru Legacy 2.5 GT si Subaru Legacy 3.0 R as alege masina lui Liviu

Iar in ceea ce priveste asemanarea sau diferentzele intre cele 2 masini...as putea spune ca ...comparatzia cu M35 este un pic gresita. M35 este o masina mai mare ca gabarit decit Legacy. Mai corect ar fi comparatzia cu G35x sedan - masina care cred ca NU se comercializeaza in Europa.

EDMUNDS.COM
Chiar daca sint incadrate amindoua la categoria Mid-Size, parerea mea - vazindu-le in fiecare zi pe amindoua, este ca Legacy se poate compara numai cu Infinity - fiind la acelasi gabarit si aceeasi echipare, performantze. M35 este o masina mai mare, mai voluminoasa, mai rafinata, mai bine echipata, cu "target-ul" spre Lexus GS400 si Acura RL si ma rog nemtzaraiele corespunzatoare.

Nu merge sa pun link aici.
HalbaSus
De acord cu madalina si f1anatic... cele 2 nu par sa fie in aceasi clasa (M35-ul are dimensiuni mai mari) in plus accentul e pus mai degraba pe lux decat pe sportivitate...

Eu intre cele 2 as alege... legacy-ul pt ca inca nu am ajuns la varsta la care sa ma imbrac doar la costum sa fumez trabuc si sa beau coniac biggrin.gif... dar daca totusi as fi la varsta la care as avea nevoie de o masina mai serioasa si mai impunatoare atunci m-as indrepta spre concurenta germana... da, stiu ca nu e o alegere "exclusivista" dar un A6, E-class sau serie 5 sunt alegeri mai potrivite decat infiniti-ul... de ce ?
- Infiniti este marca de lux a nissanului... nissan care e in acelasi grup cu renault, care face dacia care face logan biggrin.gif... acum vorbind serios nu sta bine la capitolul "branding"... lexus macar e marca de lux a toyotei care e peste nissan, deci bunul simt ne spune ca lexus ar trebui sa fie peste infiniti... ca e sau nu e asa habar n-am, dar oricum pt o masina din aceasta clasa (unde conteaza si imaginea) e un handicap serios
- Pretul... preturile la M35 incep in SUA la 43.000 USD... ma tem ca aceasta masina va ajunge in Romania la un pret de peste 45.000 EURO CIP... mai urmeaza taxe vamale, accize si TVA... la banii astia deja poti sa-ti iei un BMW 530xi sau chiar si un A6 quattro 4.2...

Ma rog, cred ca ai inteles ideea... eu daca as fi in locul tau as pastra subaru si mi-as lua un audi q7 ca sa pot spune cum e forumistilor cum se comporta q7 (am inteles ca in preajma siab-ului deja 50 de romani platisera avansul pt q7... nici unul nu ne spune cum e ?)
Dany_s
comparatia e deplasata din moment ce in europa nu se vinde M35X si in america nu se vinde Legacy 3.0R. Una la mana.

A doua, cele 2 masini sunt din clase total diferite, Infiniti fiind premium, ffind mai mare si avand si pretul o data jumate cat Subaru.

Concurentii directi pt Infiniti M35X sunt Lexus Gs300 AWD, Acura RL, Bmw 530Xi, Mercedes-Benz E350 4matic, Audi A6 3.2 FSi Quattro si Cadillac STS V6 Awd...

...si intre ele, Infiniti ofera de departe cel mai bun raport ce ofera/pret iar in mai multe teste masina e f laudata.
guerilla
pai legacy se poate compara cu lexus is250 si nu cu gs300

Off topic
cat priveste "masina saracului" nu mai alimentati si voi disputa dintre cele doua gasti de fani laugh.gif ca se va ajunge ca maine poimaine sa se extinda lupta intre filo-japonezi si filo-germani :angel:
geeoo30
Multumesc colegilor care m-au facut inteles, nu am vrut sa fiu rautacios ci am facut o trimitere indirecta la toate discutiile care au avut loc pe tema subaru versus...etc, care tinde sa monopolizeze discutiile versus. Daca vroiai cu orice pret sa intri si tu in polemica trebuia sa fii mai original.
CPI
QUOTE(HalbaSus)
Infiniti este marca de lux a nissanului... nissan care e in acelasi grup cu renault, care face dacia care face logan biggrin.gif... acum vorbind serios nu sta bine la capitolul "branding"... lexus macar e marca de lux a toyotei care e peste nissan, deci bunul simt ne spune ca lexus ar trebui sa fie peste infiniti... ca e sau nu e asa habar n-am, dar oricum pt o masina din aceasta clasa (unde conteaza si imaginea) e un handicap serios


Halba, de-aia in Ro sint mai multe Infiniti-uri FX decit Lexus-uri RX, nu?

Cel mai bine e sa ne raspunda baietii de peste ocean, la ei fac volume de vinzari si Lexus si Infiniti. Mie la SIAB dintre cele 2, M35 si GS mi-a placut M-ul. Si dintre ele si A, E, si 5 tot M-ul. E-adevarat ca nu vazusem decit in poze pina atunci si probabil ca si asta a contat, pe celelalte le tot vad pe strazi.

Revenind la post-ul lui Liviu, intr-adevar nu poti compara Legacy cu M35. Au CP pe-acolo, au AWD amindoua dar atit.

Si spun asta cu toate ca eu acum (adica de acum pina in vreo 3 luni)oscilez intre Legacy si Outback. M-ul este din alta liga.

Mai zicea cineva ca M35 ii aduce aminte de Primera, n-are nici o legatura....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.