Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vulcanizare cu snur
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
cristi52331
Ce parere aveti despre pene reparate cu snur?
Am luat vineri un mega-surub in roata (care avea doua saptamini de altfel....) si la vulcanizare mi-a facut pana cu snur...tine? ce stiti despre metoda asta?
eddie
Asta e metoda prin care se vulcanizeaza anvelopele tubeless.Snurul de fapt este din cauciuc si este inmuiat intr-un adeziv.Metoda prin care este bagat si presiunea din anvelopa vor etansa perfect gaura produsa.Se foloseste numai la gauri cu dimensiuni reduse.
Mariacu
Pentru fisuri mici merge snurul dar personal prefer metoda cu plasturele pe interior (nu stiu exact cum ii spune), mi se pare mai sigura!
DORU
Am sa te linistesc eu in privinta snurului. Am avut 2 cuie in acelasi cauciuc si week trecut l-am vulcanizat prin metoda amintita de tine. Acum presiunea e OK si deci s-a rezolvat problema eficient. Poti sta linistit...
cristi52331
Weekend-ul trecut...pe mine (tinind cont ca anvelopa este nou-noutza) ma intereseaza ce va fii peste....2 ani!
TLS-09
In unele tari (cred ca SUA de exemplu) reparatia cu snur este considerata provizorie si cu grad de siguranta scazut. Peticul pe interior este solutia potrivita si care daca este corect aplicata te ferste de probleme ulterioare. Este la fel de adevarat ca am circulat si eu multa vreme cu snur de cauciuc la un WW si nu au aprut surprize. Totusi alege solutia corecta, e pacat sa strici un cauciuc pentru 100.000 diferenta la o pana.
lucian39835
QUOTE(cristi52331)
Ce parere aveti despre pene reparate cu snur?
Am luat vineri un mega-surub in roata (care avea doua saptamini de altfel....) si la vulcanizare mi-a facut pana cu snur...tine? ce stiti despre metoda asta?


Am avut si eu surpriza asta acum cca 3 saptamani, cind am ajuns la vulcanizare pentru un cui in cauciuc. Si , crede-ma, atunci cind a inceput sa mai si largeasca gaura am intrat putin in panica (cauciucul nu avea 50 km rulati, si dadusem 2.4 mil pe acesta). Oricum baiatul de la vulcanizare mi-a dat toate explicatiile necesare si chiar in plus, insa abia dupa 2 saptamani m-am linistit .
Concluzie: Stai linistit ca nu se intimpla nimic. Iar daca dupa un anumit numar de km incepe sa s dezumfle, poti oricand sa mergi la vulcanizare si sa ii pui petic pe interior.
Succes !
CRG
Cristi52331, tu ai fost si pe softpedia, si ai vazut parerea unui tip de-acolo: ca nu e ok cu snur, ca e o chestie temporara, care trebuie inlocuit pana la urma cu petic, altfel se mareste in timp gaura..

eu as merge pe petic, si nu snur..
DragosS
Eu cu Seatul am mers 30.000km cu un cauciuc reparat cu snur si a fost ok.Nu am pierdut deloc aer.
cristi52331
Radu, imi poti spune simplu, Cristi.
CRG
bineinteles, numai ca mai era un cristi prin posturi.. :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.