Help - Search - Members - Calendar
Full Version: besica la un cauciuc
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
danmatyas
salutare.in urma cu vreo luna am dat intr-o groapa si mi s-a facut o besica pe un cauciuc.o mica deformare.se poate remedia? sau trebuie sa schimb cauciucul sad.gif( poate cineva sa ma ajute cu nishte preturi la cauciuc de 205/50 R 17? mersi
Crriss
presupun ca s-a facut pe lateral. am avut si eu aceasta problema cand am lovit o bordura. am distrus un Goodyear nou-nout. se rupe insertia de panza din cauciuc si de aceea apare bolfa aceea. daca e vizibila, iti recomand sa-l schimbi deoarece te poate lasa oricand. si oricum se mareste incete incet, la fiecare groapa pe care o iei. preturi la 17 nu stiu sa-ti zic, eu am pe 16.
BOGY
QUOTE(dan florin57283)
salutare.in urma cu vreo luna am dat intr-o groapa si mi s-a facut o besica pe un cauciuc.o mica deformare.se poate remedia? sau trebuie sa schimb cauciucul sad.gif( poate cineva sa ma ajute cu nishte preturi la cauciuc de 205/50 R 17? mersi

Nu prea mai ai ce sa-i faci. Si din cate stiu chiar daca ar fi nou nu ai garantie pt. genul asta de 'defectiuni'. Iar daca si perechea ii uzata, probabil ar trebui sa le schimbi pe ambele.
Pt. informatii:
http://www.leia-international.ro/
http://www.vsv.ro/
Nu au preturi, dar au date de contact si poti telefona sa te interesezi.
eddie
Cei de la vulcanizare(dar una adevarata) iti pot spune daca se poate face ceva.Daca se nu e asa grav,iti va pune o intaritura pe cealalta parte care iti va absoarbi galma facuta.Va trebui sa faci echilibrarea rotii dupa aceea.
danmatyas
mersi mult pt raspunsuri
Ghita A.
Aropo de anvelope am si io o disputa cu tipu care vrea sa-mi faca un casco. In cazul de mai sus daca dai intr-o groapa, bordura etc. si se face umflatura la guma de nesuportat, cum bine spunea Bogdan, nu se acopera de garantia masinii - am patit-o eu (chemi omul cu garantia, vine ia anvelopa o duce la testat sa vada daca e defect de fabricatie - raspuns NU, si gata, ai aruncat 4-5 mil intr-o groapa). Daca ai casco mi se pare de bun simt sa te despagubeasca Casco, deoarece daca nu e defect de fabrica atunci e accident nu? ca nu s-a deformat guma dupa 500 de km asa de la ea putere, sau pt ca nu i-a placut bucsile de la masina. Tipu de la casco zice ca se despagubeste doar in cazul in care se defecteaza si janta, altfel nu e accident - ghici ce e? - normal defect de fabrica biggrin.gif
Voi ce parere aveti? Ati patit asa ceva?
danmatyas
in concluzie sunt nishte idioti care vor sa ne jecmaneasca de bani, cam asa se fac banii in tara asta.Dupa ce ca platim taxe de drum si roviniete drumurile sunt pline de gropi care ne distrug bucsile si rotulele si asa mai departe, iar pe langa astea iti mai zdrobesc si cauciucurile.eu am michelin pilot sport pe masina 860 RON bucata..s-au dus pe apa sambetei pentru minunatele drumuri romanesti.ar trebui sa deconteze ce-i care se ocupa cu asfaltarea.dar...vise maica! noi sa fim sanatosi.
BOGY
QUOTE(ghita50838)
Tipu de la casco zice ca se despagubeste doar in cazul in care se defecteaza si janta, altfel nu e accident - ghici ce e? - normal defect de fabrica biggrin.gif

Evident nu este defect de fabrica, doar ti-a spus vanzator-ul arigato.gif . Insa nici accident nu e, este pur si simplu exploatare ne-adecvata. De altfel daca te uiti atent in contractul de asigurare, sigur mai descoperi si alte surprize; 'vandalism' (unii nu asigura pagubele in acest caz), alti nu te despagubesc daca tractezi ceva, cat ca masina are carlig din fabrica, si sigur mai sunt multe.
QUOTE(ghita50838)
Voi ce parere aveti? Ati patit asa ceva?

Yep, iarna, canal fara capac acoperit de zapada, chiar langa bordura, iti dai seama ce a urmat ...
Vara, noaptea, ploaie, deci vizibilitate f. scazuta, era o 'tabla' desprinsa din sina de tranvai -> 'circumcizie' la 2 cauciucuri (noi noute). In ambele cazuri nu am obtinut nimic nici de la CASCO nici de la primarie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.