Help - Search - Members - Calendar
Full Version: semnele de circulatie
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
geeoo30
Nu stiu daca pe voi va deranjeaza lipsa lor, nici nu cred ca putem schimba noi ceva in problema, totusi mi-ar place sa va aud parereile....
Pentru inceput o sa ma refer la accidentul de asta vara, parca, in care a murit Teo Peter, veneam din aceeasi directie cu care a venit si masina americanului si desi stiam intersectia bine nu am reusit sa vad din cauza pomului semnul de STOP, noroc ca am oprit totusi la tiimp dar asta fiindca mi-am amintit ca nu am prioritate acolo. Am condus foarte mult in afara, in Israel in speta, si obijnuit cu drumurile foarte bine semnalizate de acolo, cu semne cat casa de mari, cu mesaje scrise citet in mai multe limbi (araba, hebrew, engleza) care te atentioneaza de mai multe ori pana in orice intersectie, cu semafoare la care nu trebuie sa iti rupi gatul uitandu-te cand se face verde,.... cele de la noi de pe strada mi se par total inexistente si total nefolositoare.
De exemplu, sunt sute de locuri in bucuresti in care ajungi la semafor si te pomenesti ca de fapt banda pe care stai e numai pt la stanga sa dreapta si nu ai nici un semn innainte de intersectie sa iti spuna asta doar asa trebuie sa intuiesti ca de-aia esti roman si te descurci in orice situatie.
In rest numai bine ... sarbatori fericite biggrin.gif
BOGY
Normal ca ma deranjeaza, si cred ca pe toata lumea. Dar asta este, vechea poveste: nu sunt bani.
Asi propune si un top biggrin.gif
- Alte pericole - :bandit: cu asta s-au spalat pe maini, cat ca pe sosea este un 'crater', au pus baietii un semn de genul asta pitit pe dupa vre-o tufa si gata cu pretentiile la despagubiri.
- Cedeaza trecerea si stop - nu ele in sine ma deranjeaza, ci faptul ca pe drumul cu prioritate nu este nici un semn. De aici si 'moda' cu drumul 'mai lat', 'mai nou renovat' etc. Deci daca de fapt nu este nici un semn, poti sa uiti de prioritatea de dreapta si ai face bine sa te uiti atent pe dupa masina; 'tir-ul' parcat(a) la coltul strazii (la 5 cm nu 5m) si sa acorzi 'prioritatea de tabla' biggrin.gif
Ar fi bine sa ne luam dupa francezi si sa facem sensuri giratorii, peste tot. Stiu ca is f. scumpe, dar is si cele mai eficiente. La inceput ma deranjau (am facut ceva km in Fr), dar dupa ce m-am obisnuit un pic, mi se par cea mai buna solutie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.