Help - Search - Members - Calendar
Full Version: viteza LEGALA in localitate si in afara ei
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Bogdan-411
blink.gif deci pana la urma care e viteza LEGALA in localitate si in afara ei??
Totusi e DN sper ca nu au mentinut-o la 50 respectiv 80.....!!!! bicycle.gif
Crriss
de cand ai permis de conducere ????
50 in localitate
90 in afara
120 pe autostrada
cat te tine masina pe autoband in jermania biggrin.gif
mike.omega
Da tu cand ai luat permisul??? laugh.gif

Pt categoriile A si B pe autostrazi se poate merge cu 130kmph biggrin.gif
madalina
Iar in majoritatea localitatilor de pe DN1 sunt semnbe la intrare cu limita 60 km/h wink.gif
Seri
Limitele de viteza sunt:
50 in oras;
90 inafara orasului;
100 inafara orasului pe drumurile nationale europene (E) sau expres (nu stie nimeni care-s expres);
130 pe autostrada.
Daca depasesti viteza cu pana la 10 km/h (pana in 60/100/110/140) esti oprit si doar atentionat. La peste 10 km/h over the limit, platesti!
Ghita A.
QUOTE(Serban52542)
...Daca depasesti viteza cu pana la 10 km/h (pana in 60/100/110/140) esti oprit si doar atentionat. La peste 10 km/h over the limit, platesti!


La noi da, asa este. Dar daca stie cineva concret, din practica cum este dincolo, in diferite tari europene? Stiu ca limita pe autostrada este in marea majoritate a tarilor 130, exceptie portiuni de autobahn din Germania, iar prin orasa majoritatea au limita de 50 ca la noi. Dar daca treci peste ce se intampla?

Stiu sigur ca in Turcia nu se admite nimic peste (spre deosebire de Ro). In Antalya de exemplu intrarea in oras e cam ca intrarea in Bucuresti de catre Pitesti + inca cate 2 benzi pe fiecare directie, dar separat de autostrada din mijloc. Acolo limita e 105 km/h, si nimic mai mult, daca ai depasit ai pus-o. In Europa de la vest de Ro in schimb nu stiu nimica. Nu m-a oprit nimeni niciodata, si eu nu am oprit sa intreb.
madalina
In loclaitati, limita poate fi pe unele sectoare 60 km/h in functie de anumite conditii. (adica se da amenda de la 71 km/h blush.gif ). A se vedea o gramada de bulevarde bucurestene: calea vacaresti, Decebal, Unirii etc
eddie
In mod particular,pe DN1,limita in localitatile din judetul IF este de maxim 50 km/h,iar in localitatile din judetul PH,pana in Ploiesti,viteza maxima este de 60 km/h ?Foarte curios,nu ?
Crriss
am permis de 7 ani si atunci asa era....120 pe autostrada. si la ce autostrazi erau atunci. cred ca nu e asa mare greseala ca am gresit inferior, era mai rau daca ziceam 140-150. blush.gif
marius60959
[/color]"am permis de 7 ani si atunci asa era....120 pe autostrada. si la ce autostrazi erau atunci."

[color=#444444]

biggrin.gif aceeasi autostrada plus cativa km....in plus... biggrin.gif
florin55503
QUOTE(marius60959)
[/color]"am permis de 7 ani si atunci asa era....120 pe autostrada. si la ce autostrazi erau atunci."

[color=#444444]

biggrin.gif aceeasi autostrada plus cativa km....in plus... biggrin.gif


daca te-a luat radarul pe autostrada soarelui o sa vezi ca polististul o sa iti spuna ca nu e inca considerata autostrada ci drum in lucru si limita e de 100
Watcher
Depinde de zona.
Zonele cu restrictii de viteza sunt marcate destul de clar. Cel putin pe A2.
James Kilowatt
Cand intri in tara la Nadlac, exista un indicator care spune 50 in localitate, 100 afara si 130 autostrada... o fi facut special ca sa-i friga pe straini biggrin.gif
florin55503
QUOTE(Watcher)
Depinde de zona.
Zonele cu restrictii de viteza sunt marcate destul de clar. Cel putin pe A2.


asa am crezut si eu numai ca politistul s-a jurat ca toata autostrada e 100 max. tocmai datorita faptului ca e considerata drum in lucru
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.