Help - Search - Members - Calendar
Full Version: recuperez tva daca vanzatorul e persoana fizica?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
jula60336
daca cumpar o masina de afara si vanzatorul e o persoana fizica pot sa mai recuperez tva-ul?
DORU
Din cate stiu, NU.
Rog si alte PARERI pentru confirmarea celor sustinute de mine.
Multumesc !
Mihai52522
recuperezi tva doar daca ai factura cu tva. sunt si persoane fizice autorizate (pfa) ce pot emite facturi fara tva...
madalina
In primul rand, daca vanzatorul e persoana fizica, obiectul vanzarii nu este purtator de TVA, ceea ce inseamna ca nu ai ce recupera...
Cipicanu`
Nu ai cum...persoana fizica nu poate emite factura
jula60336
pai si atunci daca eu cumpar de la persoana fizica masina si eu cumparatorul sunt tot persoana fizica la intrarea in romania platesc tva 19%. ca cel de acolo inteleg ca nu il platesc si deci nu am ce recupera dar in romania mai platesc tva daca sunt persoana fizica?
Mihai52522
trebuie platit tva. plus vama, accize, impozite, roviniete, rca si multe alte taxe.... asa e legea.
madalina
In calitate de cumparator persoana fizica platesti TVA, in calitate de vanzator perosna fizica nu platesti TVA statului, deci nu poti cere cumparatorului produsului tau sa iti plateasca TVA.
sorin37756
Asteapta integrarea. Atunci importul va disparea in interiorul Uniunii. Daca iti vei aduce masina singur, cumparata de la o persoana fizica din Germania, cred ca nu se va pune in nici un fel problema TVA.
Sophia64919
Jula, treaba sta cam asa:

- daca tu esti firma ( biggrin.gif ) platitoare de TVA si platesti TVA in vama, il recuperezi prin deducerea lui din TVA-ul incasat.
- daca esti persoana fizica, nu recuperezi nimic. Si daca iti cumperi o masina de la un Dealer/vanzator firma din romania, tot platesti TVA. E aceeasi situatie... Orice consumator final plateste TVA, indiferent de unde cumpara, cu exceptia societatilor comerciale, care au posibilitatea sa deduca TVA platit din TVA incasat si invers.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.