Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ford vs opel(renault)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
andrei63540
Am un ford transit din 2001 cu motor 2.0 dura torq de 75 cai si vreau sa-l vand in cateva luni pentru a lua alta masina, tot utilitara. M-am gandit la opel vivaro sau renault trafic, dar nu cunosc prea multe despre opel sau renault in ceea ce priveste comportamentul motorului in timp. Ce ziceti, merita mai mult opel sau renault, sau sa iau tot ford??? (mercedes e prea scump iar fiat, citroen si peugeot consuma cam mult si tabla e cam slaba)
Skywalker
VW Transporter 1.9 diesel
DragosS
Transporter este mai mic decat Transit si Vivaro.Eventual LT.
madalina
LA SIAB m-am uitata la autoutilitare pentru ca vreau sa cumpar una in vara-toamna. Cele de Citroen, peugeot si renault se fac in aceeasi fabrica.

Citroenul mi s-a parut superincomod la condus (pozitia la volan ciudata, soferul inghesuit).

VW pret mare+bataie de cap rau de tot in service

Ford - cred ca cei de la ford nu-mi vand mie o masina nici daca le dau pret dublu, tinand cont de cate reclamatii le-am facut. In plus, n-am chef sa dau la o revizie mai mult decat la rata.

Fiat - nu imi inspira fiabilitate.

Mercedes scumpe rau.

Asa ca eu sincer, habar n-am ce autoutilitara sa iau blush.gif
Doru24650
Un VW LT cu toata inima ! Din propria experienta ! Foarte fiabila ! Am facut 100.000 km intr-un an. Am schimbat amortizorele pe spate-erau duse de cand am luat-o , placutele de frana , curerele toate si in rest motorina si ulei. Am circulat in jur de 70.000 km pe cele mai proaste drumuri pe care exista in Romania. Pe multe am facut cate 20 km intr-a doua sau a treia.Am supraincarcat-o cu 500-800 kg mai tot timpul. Extraordinara ! Merita ! Din experienta , nu din teorie iti spun.

P.s. Nu lucrez la VW.
madalina
Daca imi asiguri si serviceul, eu cumpar masina. Ca in service la Porsche sau la midocar nu vreau sa ajung! Imi ajung scandalurile de la Romcar!
DragosS
Eu am cam 8 utilitare la firma.3 dintre ele sunt Iveco si iti recomand si tie madalina.Service-ul este ok,fara probleme, ira masinile sunt cam cea mai buna oferta de pe piata in momentul actual.
madalina
Eu am de transportat volum mic si greutate mare. Iar masina va face aproximativ 45.000 km/an.

Ma intereseaza cum se comporta suspensiile, garantia, consumul si costurile si atitudinea serviceului.

Vreau si instalatie de frig pe masina (congelare si refrigerare).
andrei63540
QUOTE(Doru24650)
Un VW LT cu toata inima ! Din propria experienta ! Foarte fiabila ! Am facut 100.000 km intr-un an. Am schimbat amortizorele pe spate-erau duse de cand am luat-o , placutele de frana , curerele toate si in rest motorina si ulei. Am circulat in jur de 70.000 km pe cele mai proaste drumuri pe care exista in Romania. Pe multe am facut cate 20 km intr-a doua sau a treia.Am supraincarcat-o cu 500-800 kg mai tot timpul. Extraordinara ! Merita ! Din experienta , nu din teorie iti spun.

P.s. Nu lucrez la VW.

As vrea eu sa iau lt dar e cam scump, si un transporter imi ajunge, dar la pretul unui vw pot lua un ford cu un an mai nou, cel putin. Ford e bun la consum(intre 6 si 9, are doar 1500 kg) la directie si suspensii la fel, nici o piesa inca in 100 000 k, afara de consumabile si un termostat+sonda temperatura, dar parca m-am plictisit de ea si am acum si problema asta cu fumul alb pe care il scoate, dar cred ca e de la stilul de condus (merg intre 1100 si 1500 rpm). Plus ca la service ford am stat 2 saptamani sa-mi vina sonda si manopera e mult, 600 000 pe ora+TVA. Oricum, masina e la 100 000 si cam trebuie schimbate curele, placute de frana, unele furtune, asa ca trebuie sa o cam vand. Sa vad cat o sa mai pot pune si ce o sa iau, renault trafic imi place ca design, dar nu stiu in timp daca o sa reziste mai bine ca ford, daca are cineva renault trafic sau opel vivaro il rog sa dea amanunte despre masina
andrei63540
QUOTE(madalina)
LA SIAB m-am uitata la autoutilitare pentru ca vreau sa cumpar una in vara-toamna. Cele de Citroen, peugeot si renault se fac in aceeasi fabrica.

Citroenul mi s-a parut superincomod la condus (pozitia la volan ciudata, soferul inghesuit).

VW pret mare+bataie de cap rau de tot in service

Ford - cred ca cei de la ford nu-mi vand mie o masina nici daca le dau pret dublu, tinand cont de cate reclamatii le-am facut. In plus, n-am chef sa dau la o revizie mai mult decat la rata.

Fiat - nu imi inspira fiabilitate.

Mercedes scumpe rau.

Asa ca eu sincer, habar n-am ce autoutilitara sa iau blush.gif


Ai dreptate Madalina, la ford e scumpa revizia, (eu oricum nu am calcat la revizie de cand am adus masina, schimb singur consumabilele si am un mecanic pentru piese daca am nevoie), fiat, citroen si peugeot sunt aceeasi masina cu greutate mare, consum mare si pozitie incomoda rau la volan, vw e excelent la consum dar raportat la anul de fabricatie cam scump, iar mercedes si renault/opel prea scumpe si consum cam maricel. Eu am luat fordul in aprilie 2004 de la un ungur de incredere care l-a adus din Germania la 65 000 km pentru ca nu aveam mai multi bani sa iau vw cum as fi dorit (la 10 000 eur cat aveam eu nu luam vw cu euro 3 inmatriculabil). Dar acum daca vand fordul as putea sa iau vw t4 dar ma intreb daca merita sa-l iau sau sa iau un ford mai nou cu un an. Ma tenteaza rau un renault dar cred ca e prea scump doar din cauza design-ului iar motoarele nu pot fi mai bune ca alea germane...asa ca ramane intre vw si ford....la iveco nu ma bag, e prea scump si mie imi trebuie sa car volum mare si masa mica... ma ocup cu focuri de artificii
Lucian55
600 000 lei vechi + Tva la ford ora de lucru ?
hm .. ciudat
in cta e 10 euro + Tva deci cam jumate
madalina
LA Romcar este 18euro+TVA ora de manopera!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.