Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 406 vs octavia
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
lucian39886
Ce a-ti alege intre Peugeot 406 si Octavia? Ambele second de prin 2000-2001. Si ma refer si la costurile de intretinere.
Luka
Salut.

Pot sa-ti sugerez cateva lucruri? Mersi smile.gif

1. Posteaza in aria potrivita (in cazul de fata, in Versus)
2. Pune un titlu potrivit la topic (ceva sugestiv, cum ar fi Peugeot 406 vs Octavia)
3. Precizeaza pt ce iti trebuie masina (oras, drumuri lungi, familie numeroasa)
4. Precizeaza ce te intereseaza la ea (viteza, confort, consum etc)
5. Precizeaza si preturile celor 2

Vei gasi mult mai repede opinii.
Andrei38283
Luka, ai inceput sa vorbesti ca un moderator. :angel:
gabi63320
eu le-am condus pe amandoua. Adica P406 HDI (107 cp) si O I tdi (110cp). Aici cred ca trebuie sa facem comparatia, ca daca e tdi de 90 se pune altfel problema. E destul de greu de ales intre ele cand au motorizari apropiate. Despre intretinere nu stiu mare lucru ca nu erau ale mele, dar ca performante pot spune urmatoarele: P 406 are un comportament rutier peste O (stabilitate in curbe, franare); de asemenea blocurile optice la 406 produc o lumina de vezi si acul in carul cu fan; in ceea ce priveste viteza maxima, mi s-a parut ca ajung la fel de rapid la 180, 190; spatiul interior si ambianta la bord tot mai buna la peugeot, dealtfel si materialele mai de calitate (pretul lor de noi difera destul de mult, 406 era cu vreo 2-3 mii de euro mai mare) dar un portbagaj mai mare la Octavia si ce mi s-a parut important, Octavia consuma mai putin (la drum lung diferenta poate fi de peste 1l/100 km, in acceleasi conditii de rulaj). Iasi - Bucuresti pe timp de noapte 3,5 ore, consum de 7,5% cu P 406 si cu un sfert de ora mai mult la O tot noaptea, dar 6,3%.
Sunt si eu curios care sunt costurile de intretinere, caci la consum, Skoda castiga, dar nu stiu fiabilitatea. Cert este ca P 406, din cate stiu eu, nu a avut nevoie de nimic pana la 135.000 km, doar de revizii si consumabile, care drept, sunt mai scumpe (asa cred, ca nu stiu sigur).
Eu prefer 406, dar am mici dubii la costuri. Mai dati si voi detalii!
DORU
Am ceva rezerve fata de cele spuse de tine. Sa ma explic: O1 este mai noua decat 406 dpdv conceptual (corectati-ma daca ma insel), asa incat nu cred ca poate fi (mai ales 110 CP TDI) sub modelul de la Peugeot.
Daca stai sa vezi ce spune piata, observi mai multe O1 vandute si, cel mai important, pret de revanzare mult mai mare decat la Peugeot 406. arigato.gif
florin55503
si eu le-am condus pe ambele, (am si 307-uri la serv cu motoare de 110 cai)
pejoul e mai confortabil, mai spatios si are un portbagaj in care sa o bagi pe mama soacra.(si va avea loc). dar chiar nu ajunge mai repede la viteze mari decat octavia decat poate tractat de un ferari. desi se spune ca sunt motoare silentiase ( in interior isonorizarea este exemplara), in exterior nu e nici o diferenra(datr nu e asa nu conduci masina cu acapul pe geam). calitatea interiorului la 406 este peste.

octavia chiar trage mai bine. sfatul meu e sa le incerci pe ambele. ceea ce pot sa iti spun ca un conducator de pejo (307) e ca au serviceul f scump, nu sunt foate fiabile (daca te duci la eurial te ingrozesti cate 407-uri noi sunt pline de probleme, nu mai vorbesc de 307). nu am vazut in schimb in desele mele vizite la service 406. are unul prietenul surorii mele si a avut cateva probleme la el dar minore
romb
406 e de conceptie mai noua , arata mai bine , motoarele sunt mai silentioase , e si cu o clasa mai mare , cred ca il gasesti si mai ieftin asa ca decizia cel putin pentru mine ar fi simpla....
Luka
QUOTE(Andrei38283)
Luka, ai inceput sa vorbesti ca un moderator. :angel:


Pai sunt un carierist fara scapare biggrin.gif Vreau sa avansez smile.gif Glumesc, departe de mine gandul asta.
Pur si simplu mi se pare ca poate fi ajutat mult mai repede daca respecta acele reguli. Plus ca si noua ne e mai usor sa il sfatuim.
Gata cu offtopicul.
gabi63320
QUOTE(DORU)
Am ceva rezerve fata de cele spuse de tine. Sa ma explic: O1 este mai noua decat 406 dpdv conceptual (corectati-ma daca ma insel), asa incat nu cred ca poate fi (mai ales 110 CP TDI) sub modelul de la Peugeot.
Daca stai sa vezi ce spune piata, observi mai multe O1 vandute si, cel mai important, pret de revanzare mult mai mare decat la Peugeot 406. arigato.gif

Sigur, ca propietar de Octavia o sa aperi marca. Normal ca-s mai multe daca sunt mai ieftine si inca se produc, dar pot sa iti spun ca pe drum virajat si ceva obstacole, P este super. La consum am fost dezamagit de peugeot care consuma mai mult decat m-am asteptat.
Apropo, am mers si cu Octavia 1,8 turbo de 150 cp, tractiune simpla, si intradevar, daca nu puneam centura zburam, iar daca nu avea tetiera imi ramanea capul in spate. Ca masina sport, cu dotari ful, la pretul ei, cred ca merita cel mai mult sa incerci Octavia. Drum usor
DORU
Da, Gabi, iti dau dreptate cu modelele de O1 cu motorizari normale (aici includ cele intre 75-102CP). Si nu, nu apar marca, dar am avut O1 TDI 116 CP si n-am vazut P 406 HDI in fata mea. Probabil nu ne-am intalnit pe sosea biggrin.gif

Offtopic: Eu am fost proprietarul unei berline FWD 1.8 T timp de mai bine de 2 ani, asa ca stiu cata sportivitate zace in ea. Imagineaza-ti o astfel de berlina modificata pana spre 205 CP (fata de cei 150 stock) si atunci da, suntem de acord ca nu mai incape comparatie. Insa suntem offtopic cu acest subiect.

Imi exprimasem doar uimirea ca O1 TDI 110 CP nu este detasat peste
P 406. Dar daca zici ca se poate, nu-mi ramane decat sa te cred.
Drum bun si tie! arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.