Help - Search - Members - Calendar
Full Version: renault laguna vs citroen C5
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Andrei63339
noh...ce pareri aveti?
T u d o r
Preturi, dotari comparate?
Andrei55037
Daca vrei diesel C5 iar daca vrei benzina Laguna 2.0t.
romb
o laguna de 2.0 ar fi cea mai indicata , e si mai ieftina decat C5 , si mai bine dotata si in opinia mea e mult mai aratoasa dar aici tine de gusturi ....
T u d o r
Andrei, poate ne spui si tu mai multe, ce motorizare preferi, sau cati km /an faci de regula, ce dotari te-ar satisface, etc.

Asa, poate noi vorbim aici degeaba, tu fiind deja hotarat, nu?

Si ar mai fi si Ford Mondeo, e masina buna si au o promotie excelenta acum la ea.
Andrei63339
pai...scuze ca am scris asa tarziu am avut nisjte examene biggrin.gif...urmeaza in cateva luni sa iau o masini sh.
am gasit o laguna 2 la vreao 100.000 km , 1.9 dci 120 cp, dotari full fara piele pret aprox 10.000 euro.( an 2002)
am gasit si un c5 la 85.000 tot diesel 110 cp mi se pare tot full numa ca are si piele pe la 10.200 euro. an 2003
acum nu stiu in care sa am incredere mai mult.
practic o sa fie masina mea nu o sa o folosesc decat in weekend si in vacante(sunt stundent in buc...locuiesc in Bv..masini o sa stea in bv)deci in concluzie nu va fii prea folosita.
vreau o masina cu care sa nu prea am probleme...sper ca m-am facut inteles..
pretul pe care sunt dispus sa-l platesc pt o masina sh este 10.500 euro..
mie personal imi place mai mult laguna...acum nush astept si alte pareri si indicatii de la voi...
Andrei63339
a da...si daca e cineva propietar de c5 sau laguna...astept nisjte pareri despre aceste masini...cum merg...probleme avute...preturi intretinere...si noh orice se poate...txs arigato.gif
T u d o r
Pai daca folosesti masina doar in weekend si in vacante, de ce nu-ti ie una pe benzina? E mai ieftina, are revizii mai ieftine si, daca nu esti fan inrait diesel, iti va fi la fel de buna ca una diesel. Avantaj - silentiozitate.

In alta ordine de idei, dintre masinile pe care le-ai prezentat tu as alege C5-ul, e mai nou si are mai putini km. Asta asa, fara sa vezi masinile, desigur. Si are si piele... biggrin.gif
romb
daca mergi doar in weekend nici nu trebuie sa te gandesti la motorina , vei gasii una pe benzina mai ieftina si mai putin obosita.

imi mentin parerea Laguna 2.0 16v. Vezi ca Luka are una , vb cu el pt impresii.....
Luka
Aici sunt smile.gif

Poti sa gasesti impresii si alte chestii pe 'Totul despre masina mea', acolo este un topic in care descriu masinuta.
Nu pot face o comparatie cu C5-ul pentru ca nu am mers, insa iti pot spune cateva chestii despre Laguna.

In primul rand, apreciez pozitia de condus foarte relaxanta, nu intepenesti, nu te doare spatele (gratie suportului lombar). Apoi, la dotarea pe care o am eu si care cred ca o are si acea Laguna de care ai zis (dotare Privilege), ai o gramada de chestii prin interior care iti fac viata mult mai usoara (reglari scaun si volan, oglinda interioara electrocrom, spatii de depozitare etc).

Din punct de vedere al tinutei de drum, este o masina orientata spre confort, cu suspensii destul de moi, potrivite pt drumuri bune. Iti poate da senzatia ca nu e stabila din cauza suspensiilor, insa eu nu am avut probleme. Bine, eu o folosesc destul de decent, fara excese de viteza...

Referitor la costuri de intretinere, o revizie simpla este aproximativ 450 RON. Evident, are anumite probleme legate de trenul de rulare datorita drumurilor 'minunate' de la noi.

Daca mai ai nevoie de alte chestii, te rog sa te uiti in acel topic sau sa mai intrebi. smile.gif
gabi63320
Eu ca propietar de Laguna, v-ati astepta sa spun ca normal, Laguna. Dar trebuie sa spun, ca si C5 e super masina. Va spun ca este una dintre cele mai confortabile masini in care am stat (mai ales in spate) si ca tehnologie un pic peste Laguna, cel putin la suspensii si materiale (nu toate, dar majoritatea). Laguna castiga la siguranta si motor. hdi de la C5 e mai lenes la gabaritul masinii, care ca estetica nu mi se pare grozav. Aici vorbesc clar despre masinile la care faci tu referire, caci din primavara, suspensia la Laguna a fost mult imbunatatita si adaptata la Romania. Daca ar fi noi si diferenta de pret ar fi mica, asi renunta la Renault pentru Citroen, dar, din cate m-am interesat C5 e mai scump (tehnologia se plateste). Ca intretinere, Laguna nu te solicita foarte mult, asa cum zic unii "cunoscatori", ci dimpotriva, alaturi de opel are preturi mai mult decat normale la piese. La benzina un schimb de ulei si o verificare ajunge 3-3,5 mil (mai schimba niste filtre - de benzina, mai trag de roti, verifica sistemele), iar la diesel cu un mil mai mult.
Eu asi lua masina cu km mai putini.
Bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.