Help - Search - Members - Calendar
Full Version: diesel la cielo ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
mircea9
iertati-mi "naivitatea" intrebarii , dar este posibil sa se monteze un motor diesel pe cielo ? care ar fi acela ?
Andrei9
Da, un turbodiesel de 1,7 de pe opel vectra sau astra fabricate pana prin '95-'96. Dupa anii astia au inceput sa aiba imobilizatoare electronice ale injectiei, si te legi la cap...
Dar ai grija ca terbuie sa faci multe modificari, iti trebuie o alta pompa de combustibil, conductele, radiatorul de racire al motorului este mai mare, cutia de viteze care are alte rapoarte, timoneria schimbatorului de viteze, etc. Dar motorul iti vine bine pe suporti, ceea ce este cel mai important. A, era sa uit: bordul - s-ar putea ca sa nu iti mai mearga turometrul (in cazul in care te intereseaza chestia asta foarte mult) asa ca vezi cum faci rost de un tablou de bord cu turometru de kadet diesel.
mircea9
wau ! ! i!ti multumesc ! esti sigur? rezista caroseria ? stii vreun caz "fericit "ai idee cit costa un motor bun de tipul acesta ? trebuie schimbata si cutia de viteze ? multumesc !
Andrei9
Am vazut un cielo cu motor diesel si daca deschideai capota nici nu iti dadeai seama ca nu era motorul ei. Caroseria nu are nici o treaba, rezista fara probleme. Binenteles ca trebuie sa schimbi si cutia de viteze. Si mai multe decat atat, trebuie sa schimbi instalatia electrica a motorului, radiatorul de racire, si asa mai departe. Ca si costuri daca vrei sa iti iei piesele de la dezmembrari - motorul complet (cu absolut toate anexele, tubulaturi, radiator, etc) il iei cel putin la 800 - 1000 euro, asta daca il gasesti complet; cutia cu tot cu timonerie vreo 400 - 500; cam asta ar fi suficient. Dar nu stii daca merge, sau cum merge, si poti avea surpriza sa il pui pe masina si sa fie varza. Cel mai bine ar fi sa te duci in Germanica sa iti iei un Opel Astra 1,7 tds de prin '93 - '94, sa vii cu el cu nr nemtesti ca sa nu platesti vama si sa iti transferi tot ce iti trebuie de pe o masina pe alta. Dar si mai bine ar fi sa iti vinzi Cielo si sa iti iei una turbo diesel de generatie mai noua. Iesi cam la aceeasi bani si fara dureri de cap.
mircea9
mda ,la calculele astea mai bine mai imi tai din portia de bere, mai astept "hagi-tudosindu-ma",si ...poate ajung la vreun focus .
cristianc
Problema in discutie tine de hobby pentru iubitorii marcii. Exista asa ceva chiar in felul propus mai sus si care la stopuri ridica sprancene posesorilor de BMW 523 la demaraj :!:
mircea-168
am asa ceva, adica daewoo 1.7 diesel modificat de mine la un pret rezonabil pana in 1.000 euro cu mana de lucru si tot ce trebuie: instalatie, cutie de viteze etc. daca da-i la schimb piesele tale ce raman si pui diesel ajungi la 500-600 euro, dar daca ai clima nu prea poti s-o adaptezi.
robert constantin31470
merge perfect motorul de pe opel kadet daca stii cielo este copie fidela ( ma refer la tot interior exterior) singura diferenta este la faruri si hayon. Oricum daca cunosti pe cineva cu kadet eu zic sa te uiti sa vezi ca e aceeasi masina smile.gif. Singura problema este ca sasiul si caroseria nu sunt proiectate sa reziste la un motor diesel. Cu timpul vor aparea probleme
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.