Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Incompetenta oamenilor de vanzari di showroom-uri
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
Bogdan67053
QUOTE(Mihai63349)
Bogdane, motorul Diesel si cel pe motorina functioneaza la fel.
....... sau aproape biggrin.gif

Cat despre motorul rotativ.... tu stii cum functioneaza?


Am vrut sa spun "motorul diesel sau cel pe benzina".
Stiu cum functioneaza motorul rotativ pentru ca am vandut Mazda o vreme si am fost unul dintre vanzatorii care se informa permanent. blink.gif
Skywalker
QUOTE(Bogdan67053)
Eu cred ca e necesar sa stii si cum functioneaza motorul diesel sau cel pe motorina, ...


Motorul Diesel a fost inventat de Rudolf Diesel iar combustibilul folosit este motorina!!

Motorul Diesel nu are aprindere prin scanteie ca si cel pe benzina (OTTO) ci prin compresie cu bujii incandescente.

Cauta prin forum "ABC Tehnic" si gasesti acolo cam tot ce vrei despre motoare si numai.
ciobanu48342
showroom kia bucuresti ploiesti:
-As dori si eu niste informatii despre rio 1.6 benzina.
-Daaa... pai are 112cp turbina cu geometrie variabila.... :bash:
-Domnule daca motorul asta avea turbo il cumparam pe loc.Poate dieselul are
-Mda ma rog oricum are ceva acolo care ii da putere... :minigun:

Faza e pe bune.Nu am inflorit-o
boty
Stiu ca pe topicul asta s-au spus multe dar ma simt obligat sa aduc in atentia forumistilor si a cumparatorilor de masini pana la urma neglijenta oamenilor de la departamentul de vanzari care VA POATE COSTA BANI . bicycle.gif :furios:
La un dealer Ford ( nu spun care ca nu are rost ) o persoana si-a cumparat un focus de 15 000 euro iar dealerul i-a dat o factura unde la inmultirea cu 3.5 lei ( curs euro/leu) lor le-a dat cu 1000 de lei mai mult ( o simpla inmultire facuta pe un calculator wallbash.gif ) bani pe care persoana respectiva i-a platit si daca nu observam eu vanzatorul ii dadea actele masinii si gata drum bun ghinionul ei si SPAGA LOR. :death: :bandit:
In concluzie ochii cat cepele ca pe butelie ca se poate intampla orice .
_Constantin_
Sa incepem cu inceputul:
totul a inceput in showroom la VW unde raspunsul la intrebarea : In cat timp se poate aduce un 1.6 benzina a fost band.gif DE CE? Asta dupa ce i-am exlpicat in prealabil ca nu am banii necesari pt altceva.
La skoda a doua zi m-a enervat dealerul care mi-a zis in 5 min fara macar sa-mi arate ce vroiam sa vad: Cand va contactez sa facem actele? L-am intrebat despre consum la 1.6 benzina si mi-a zis ca ciferele date de producator sunt foarte mari si ca el scoate cu Octavia lui RS consum de 8 in orash blink.gif

La ford baiatul ala a fost foarte suparat cand i-am cerut configurarea unui model Ghia( cea mai scumpa echipare) si mi-a zis ca ce rost are sa dau banii, ca au pe stoc un Trend de 1.4 si ca mai bine il iau pe ala si cand l-am intrebat de ce mi-a zis ca asa e mai bine blink.gif .
La toyota nu am pus prea multe intrebari dar erau acolo 2-3 care sigur ar fo stiut, restul pamant. Mi s-a parut ca subliniau exact ce imi doream eu sa aud adica: stiti ca versiunea asta are un ornament in plus pe langa ....
Oricum dealeri de la noi daca ar face ce fac eu in fiecare dimineata ar fi mult mai competenti adica odata cu "eliberarea" zilnica sa citeasca 10 min o revista auto... e de ajuns
S O R I N
Ca veni vorba.....

Am fost astazi pe la hyundai sa ma mai uit la interiorul lui santa fe.Aveau

doua masini afara,ii zic unuia de acolo daca are vreo cheie de la vreo

masina s o vad mai bine in interior.Afara ma uit, incep sa ma dau

lavorba,si il intreb daca toate vin standard cu AWD,sau sunt si FWD,

la care el face ochii maaaaaaaarii :wtf: si spune biggrin.gifa nu stiu ce inseamna

AWD si FWD.................. laugh.gif laugh.gif .M a dat pe spate,dar i am explicat

care e treaba ( nu ca as fi eu super as )

Inca una.Ii zic ,domne da cum se numeste sau ce cod are culoarea aia

precum albastrul cerului...la care el zice ALBASTRU.Nu domne albastru ,

albastru,ii explic eu cum e,la care imi spune :"domne nu exista culoarea

aia pe santa fe....."

Bine ca mi am adus aminte ca este pe situl hyundai romania,acea culoare

la santa fe,ca altfel credea ala ca fac misto de el................. :sugiuc:

wallbash.gif
James Kilowatt
Baietii de la Hyundai din Belgia habar n-au ca a aparut noul accent in lume. Ei sunt convinsi ca inca nu se fabrica, si ca amicul Maff are de fapt Kia Rio, pe care e disponibil motorul diesel in 4 cilindri si 110 CP biggrin.gif
guerilla
pune pariu cu ei biggrin.gif
James Kilowatt
E o idee. Pe un coupe biggrin.gif
eddie
QUOTE(MR28673)
Baietii de la Hyundai din Belgia habar n-au ca a aparut noul accent in lume. Ei sunt convinsi ca inca nu se fabrica, si ca amicul Maff are de fapt Kia Rio, pe care e disponibil motorul diesel in 4 cilindri si 110 CP biggrin.gif


Garantez eu pentru autenticitatea pozelor care le-am facut cu mana mea,ca e NOUL ACCENT ! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.