Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Clio V6 vs Subaru WRX
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Skywalker
Clio V6 Motor tip L7X (762), Euro 4, numar de cilindri 6 V la 60°
2946 cmc, alezajXcursa 87x82.6, raport compresie 11,4 supape 24
putere maxima kW 187(255 cp) la 7150 rpm
Couplu maxim Nm 300 la 4650 rpm
Injectie secventiala multipunct Bosch ME7.4.6
Jenti cauciucuri Michelin Pilot Sport 205/40 R18 / 245/40 R18
Viteza maxima 245 km/h, 0 - 100 km/h (s) 5"8, 400 m (s) 14"3, 1000 m (s) 25"8
consum urban 15,5 % extra-urban 9,8 % mixt 11,9 % rezervor 61l

Un adversar pentru Subaru WRX cam la 26.000 euro fara taxe (poate fi si STi-ul ca cu Clio V6 nu mi-e rusine)

Astept parerile voastre
Dany_s
depinde pt ce cumperi masina

Clio e o masina de distractie si atat. 2 locuri, motor central/spate, rwd, portbagaj f mic.

WRX e o masina si de distractie dar si practica in uz zilnic.

Ca si "toy" car, as lua Clio.
G e o r g e
baga datele si pentru subaru aici , daca vrei versus corect smile.gif

clio V6 este o masina doar de distractie .
griffonu
Clio V6 arata excelent, IMHO. Este exact genul de masina pe care o iei ca sa te BUCURI de ea, mai multe decat ca s-o "folosesti" la modul serios. Versiunea a doua, cea cu 255CP chiar "stie" o gramada de lucruri. Pacat ca nu se mai fabrica - din cate stiu eu - decat pana in Iunie.

-V12
romb
clio V6 deja nu se mai fabrica...

am vazut una singura live , in Nimes (FR) si este absolut impresionanta , body-kitul este impresionant , suna ca un Ferrari , a accelerat fantastic de la stop , ce mai , tot tacamul....

sunt aproape sigur ca nu exista nici unul in Romania asa ca daca vrei sa fii original e o idee foarte buna.
eddie
Pretul uneia(V6) este de 42.700 euro,asa ca nu cred ca romanii s-au batut pe ea !? :bash:
griffonu
Eu am vazut una in Romania, dar modelul de 225CP, dinainte de facelift. Proprietarul statea pe undeva prin zona Bucurestii Noi, pentru ca am vazut masina de mai multe ori pe-acolo...

-Calu' Putere
Skywalker
Subaru WRX, tip motor boxer 4 cilindri turbocharged, DOHC 16-valve, cursa si alezaj (mm) 92.0 x 75.0, capacitate cilindrica (cc) 1.994, raport compresie8.0 Puterea maxima (DIN) kW (PS)/rpm 165(225)/5,600 Cuplu maxim (DIN) kW (PS)/rpm 300(30.6)/4,000 Viteza maxima (km/h) 232 Anvelope 215/45R17

Subaru WRX STi
DIMENSIUNI SI GREUTATE
Lungime (mm) 4,415
Latime (mm) 1,740
Inaltime (mm) 1,440
Ampatament (mm) 2,525
Ecartament: Fata (mm) 1,490
Spate (mm) 1,480
Garda la sol (la greutate gol) 155
Greutate gol (kg) 1,450
MOTOR Tip Turbocharged Opus-orizontal, liquid-cooled,
4-cilindri ,4-timpi, cu benzina, DOHC, 16-valve
Cursa si alezaj (mm) 92.0 x 75.0
Capacitate cilindrica (cc) 1,994
Raport compresie 8.0
Sistem alimentare Injectie multipunct
Capacitate rezervor (l) 60
PERFORMANTA
Puterea maxima (DIN) kW (PS)/rpm 195(265)/6,000
Cuplu maxim (DIN) kW (PS)/rpm 343(35.0)/4,000
Viteza maxima (km/h) 244
SASIU
Comanda directiei:
Angrenaj cu cremaliera si roata dintata,15:1 quick ratio power
Suspensie
Fata Inverted Tip Macpherson strut, Independent, Coil spring
Spate Inverted Tip Dual-Link strut, Independent, Coil spring
Raza bracare m 5.5
Frane:
Fata Discuri frana ventilate
Spate Discuri frana ventilate
Anvelope 225/45R17
griffonu
Modelele astea de Subaru sunt 2005. Cele noi (2006) care se vand deja sunt putin diferite. WRX-ul are motor de 2.5 si vreo 230CP putere (chit ca e ceva razna, pentru ca a fost testat la roti cu 200 CP, in timp ce WRX-ul vechi avea cam 170CP la roti). STI-ul are 280CP (pentru Europa).

-ScoobyDoo
G e o r g e
@Skywalker: ahhhh WRONG

@griffonu : CORECT smile.gif



iata datele pentru noul; WRX :

2.5 T :
169kw/5600
320nm/3600

alezaj si cursa: 99.5x79
raport compresie : 8.4:1
euro 4

vit max : 230km/h
0-100km : 5.9 s
consum :
oras : 14.4
extraurban:7.9
mediu:10.3
emisii CO2: 244
benzina : min 95
masa proprie: 1200kg
sarcina utila : 500kg
grada la sol : 155mm
PRET : 22600CIP

dar mie mi s-ar parea corect sa comparam WRX ul cu clio sport si WRX STI cu clio v6 wink.gif
griffonu
N-ar fi rau sa aiba WRX-ul 1200 Kg, dar are un pic peste 1400 (cam 1405-1410). Un alt lucru de care nu sunt sigur este raportul final al transmisiei. Pe NASIOC se vorbeste de un raport final de 3.7 si pe subaru.co.uk si subaru.fr (speaking of which, n-ar fi rau sa se faca un update si la site-ul .ro) raportul e specificat ca fiind 4.11. Chiar o exista diferenta asta intre varianta pentru US si cea pentru EU?

-Riddler
G e o r g e
eu am luat datele din brosura de pe www.subaru.de blush.gif
cosmin45741
dupa Topgear, timpii de circuit:

39 Subaru Impreza STI 1.30.1
63 Renault Clio v6 1.36.2

cam mare diferenta...
HalbaSus
si are si imagine mai buna... daca te intreaba cineva "ce masina ai ?" ce ai prefera sa raspunzi "Un renault clio... dar stai asa ca e din ala V6, foarte puternic, am dat o gramada de bani pe el... pe bune, e rapida" sau "Un subaru impreza wrx sti"...

probabil daca ai avea un clio v6 ai fi tentat sa dai jos semnul renault, sa-i maschezi cat mai tare identitatea in timp ce daca ai avea un WRX ai fi tentat tentat sa-i pui un sticker din ala mare pe tot lateralul masinii cu "SUBARU" ca la masinile de WRC...

Asa cum nici subaru (si nici renault) nu ar putea sa faca o masina de lux care sa aiba credibilitate (a se vedea "succesul" Vel Satis-ului). Nici renault nu poate face o masina sport cu credibilitate... mai ales daca se mai numeste si Clio...
eddie
Si mie imi place V6,dar ati vazut ce-a patit asta ?
http://people.freenet.de/tinaneise/renault.html
HalbaSus
o ipoteza ar fi ca rezervorul de benzina s-a gaurit, benzina a curs pe teava de esapament incinsa... si... a luat foc... inca o dovada a inutilitatii stingatorului...
griffonu
QUOTE(G e o r g e)
eu am luat datele din brosura de pe www.subaru.de blush.gif


La nemti, adica www.subaru.de brosura zice:

Leergewicht (ohne Fahrer) = greutate la gol (fara sofer) = 1370Kg
Am senzatia ca tu te-ai uitat la greutatea maxima remorcabila.

La englezi www.subaru.co.uk se spune 1405Kg, iar la franecezi www.subaru.fr povesteste de 1410Kg. Din cate stiu eu, Subaru fac masinile in 3 specificatii: piata US, piata Japoneza si restul lumii. Asadar UK, FR si DE sunt toate incluse la "restul lumii"... probabil ca unii din ei pur si simplu gresesc.

-Kilotona
gabi4
da urat mai e noul wrx ermm.gif
C Z R
gabi tu ai ceva impotriva firmei subaru e clar, dar daca ti-ar spune cineva ca masina ta este urata cum ai reactiona(oricare ar fi ea)??? blink.gif
gabi4
posibil...
nu sunt mare fan subaru, doar legacy imi place
in legatura cu aspectul noului wrx parerea mea este ca e mai urat decat vechea generatie..cat despre performantze concureaza mai mult cu seria evo..
Skywalker
QUOTE(HalbaSus)
daca te intreaba cineva "ce masina ai ?" ce ai prefera sa raspunzi "Un renault clio... dar stai asa ca e din ala V6, foarte puternic, am dat o gramada de bani pe el... pe bune, e rapida" sau "Un subaru impreza wrx sti"...
probabil daca ai avea un clio v6 ai fi tentat sa dai jos semnul renault, sa-i maschezi cat mai tare identitatea in timp ce daca ai avea un WRX ai fi tentat tentat sa-i pui un sticker din ala mare pe tot lateralul masinii cu "SUBARU" ca la masinile de WRC...


la cum arata masinutza mea (willy boy) nimeni nu da 2 bani pe ea dar sa vezi surpriza cand e vreun "jmeker" la semafor si nu numai care se incoarda aiurea cu vreo "sportiva mistoaca" si sa-i vezi mirarea cand se uita...ba ce drac' de masina o fost aia de mi-o dat fum in halu' asta.. Renault.......da de cand fac astia masini tari?!!............Pentru mine asta conteaza factorul surpriza nu ca am subaru, ferrari si ETC cu 99 de cilindri in X sau Y si cu 1000 de valve si taspe mii de CP si 5000 de newtoni la cm..
bicycle.gif
Otto73
Skywalker chiar m-ai facut curios, ce timp scoti de la 0-100km/h?
Skywalker
o data dute aici
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=5845&start=20
0 - 100Km/h = cam 6,5 - 7 sec, stiu doar ca intr-a 2a la @ 6.500 rpm
am suta, tr 1a o duc la @ 7.000 rpm
Skywalker
baaa, mi-a timpit calcu! de acasa cand deschid pagina de log in mi-a aparut un mesaj in care il citam pe halba men??!!! asa ca am dat send si l-am modificat acum
rog sa fie sters mesajul.
radu66490
cum poti tu sa compari tu un clio cu o impreza?nu erai in apele tale cand te gandeai la asta nu?
Skywalker
Se compara un model VVT cu RWD si unul Turbo cu AWD modele Stock. Si a rezultat ca timpii pe circuit sunt mai buni pentru WRX iar datele tehnice sunt apropiate.
Ca si paranteza un Clio Williams din "94 bate un Impreza din acelasi an, ca sa nu zic de Lancia Delta Integrale vs Impreza din anii "91 - 93 unde Impreza e mitica rau pe langa Lancia.
Nu caut sa ridic in slavi Renault pentru ca acum nu mai fac ce faceau acu' 10 - 15 ani.
Impulse
Ba eu inca consider ca Renault Clio Sport este o masina cool si cu potential.
Skywalker
Sincer, ma roade gandul sa-mi cumpar masina de mai jos, am avut un Reno willy din 1994 super masina
Renault Clio 1.8 16v, C57D, an 1993, date tehnice:
tip motor F7P, DOHC, VVT, 1764 cmc, 137bhp/6500rpm, 162Nm/4250rpm, masa totala la gol 980kg, Vmax 203kmh, jenti aliaj 6.5X15, anvelope 185/55/15 V, discuri ventilate fata/spate, consum urban 10l/100km, extra urban 7l/100km la condus normal, condus sportiv @12l/100km, benzina 95 fara plumb.
Asta ma costa putin biggrin.gif si daca ma supar mi-o cumpar.
RCS
Avand in vedere ca am un Clio Sport dar nu cu motor de 3.000 ci 2.0i 16 v, si avnd in vedere ca am fost cu o asemenea masina, nu in RO ci in Franta, eu as paria pe Clio v6...dar..zgomotul in masina de la 4.000 rpm in sus este ,,infernal'', masina trebuie sa te pricepi sa o controlezi..deoarece este foarte ,,naravasa'', spatiu pt bagaje...aproape inexistent. Masina dpdv al aspectului exterior este ,,dementiala'' din pacate interiorul nu difera cu prea mult decat al meu Clio 2.0i 16v...desi se putea umbla putin la el...adica la banii aia sa ai cat cat de cat un alt interior...mai diferit decat la un Clio obisnuit. Masina nu este pt mersul zilnic..ci pt ,,descaracare de adrenalina in weekend''..si nu pt drumurile ,,noastre''.
L7X762
sal all
cine ma poate ajuta si pe mine cu o informatie?
am nevoie de curba de cuplu si de putere de la motorul de pe Clio V6 : L7X-762....daca cumva aveti idee unde as putea s-o gasesc,v-as ramane recunoscator daca mi-ati tr. un mesaj!
Merci mult!!
O zi buna!
xamez
QUOTE (L7X762 @ Nov 24 2008, 11:24 AM) *
sal all
cine ma poate ajuta si pe mine cu o informatie?
am nevoie de curba de cuplu si de putere de la motorul de pe Clio V6 : L7X-762....daca cumva aveti idee unde as putea s-o gasesc,v-as ramane recunoscator daca mi-ati tr. un mesaj!
Merci mult!!
O zi buna!

nu vreau sa deviez dar vin si eu cu o idee mazda mps poate iti place . thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.