Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Achizitionare proprietate
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > De-ale casei
Cristian37384
:help: : Aveti cumva idee ce fel de acte (formalitati) trebuiesc completate (indeplinite) de catre un cetatean nerezident pentru a putea achizitiona o proprietate in Romania?

Nu ma refer la firme sau afaceri,ci exclusiv la o persoana particulara cu cetatenie si domiciliu in alta tara .


Multumesc mult ptr. orice ajutor!
Emanoel-Adrian
Orice cetatean strain poate cumpara la fel ca orice roman,proprietati exceptand terenul aferent.Pentru mai multe detalii apeleaza la un notar!!
Cristian37384
biggrin.gif Treaba cu notarul,banuiesc,este "ultima"faza,cand se fac actele de vanzare-cumparare!!!!


Dar pana acolo,poate, totusi stie cineva mai precis cam ce fel de acte ar trebui:ptr. fisc,primarie,cadastru,poate chiar "evidenta strainilor in ro"...etc,etc. Cine stie o firma buna de cadastru in Bucuresti?

Aveti cumva vreun link,ceva,catre vreo institutie a statului roman care reglementeaza genul acesta de tranzactie???!!! :cheers:

Nu de altceva,dar stiu ca "legile" prin ro.se schimba destul de des!!!!
Lexy
La notar te duci si inainte cu actele vanzatorului ca sa vezi ca sunt in regula si iti spune notarul ce si cum mai e nevoie ca sa se faca tranzactia ca la carte.
Stiu eu un notar bun daca te intereseaza.
Cristian37384
@Lexy:Multumesc mult,ai un mp!
James Kilowatt
Dezgrop topicul asta vechi de 6 ani cu aceeasi intrebare:

Care sunt formalitatile si mai ales taxele care trebuiesc platite in cazul cumpararii unei case/apartament?

La mine sunt mai multe, insa se platesc toate odata la notar, insa in Romania n-am idee cum e.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.