Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pachet drumuri grele pe O II
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
adrian62359
Care este parerea generala despre pachetul de drumuri grele pe OII ?
Este necesar? Eu l-am comandat pentru scutul de metal sub motor, dar si amortizoarele sunt mai lungi cred si masina e mai ridicata. Voi ce ziceti? Sper ca masina nu va arata urat ridicata mai sus, cu toate ca pare practic pentru iarna sau drumuri la munte?
Posesori de OII, voi l-ati pus pe masina ??? Arata urat masina ridicata mai sus ? Este practic iarna ?
E mai bine doar sa-i pui ulterior scut sub motor pt a proteja baia de ulei, fara ca masina sa fie mai ridicata? Cu pachet de drumuri grele dealer-ul mi-a spus ca e cu 2 cm mai sus si e f bine, dar cred ca arata mai urat decat una fara pachet...
Voi ce spuneti...
Hampu The Great
Eu am pachetul ala, la OII 4x4 Combi...
Nu stiu ce sa zic...Ca aspect nu e semnificativ. Cei 2 cm nu prea se vad.

Problema este ca ceva coboara in parti, in dreptul puntii din spate sub nivelul garzii la sol, iar scutul care apara baia e si el prea mult coborat.

Din cauza sentimentului fals pe care il capeti privind distanta caroseriei fata de sol am luat pana acum mult prea multe socuri in scut decat s-ar fi cuvenit (bolovani, margini de gropi etc.).
Ai impresia ca poti trece usor din cauza inaltimii, insa chestiile alea laterale ca si scutul fiind mult mai jos lovesc obstacolul.

Nu prea stiu cum e mai bine dar una peste alta banuiesc ca e mult mai misto sa iti faci varza pachetul de drumuri grele decat alta componenta..

Parerea mea.. blink.gif
DORU
Pachetul de drumuri grele pt versiunea 4x4 in cazul Octaviei difera de pachetul drumuri grele pt versiunea FWD al aceleiasi Octavia..

Pe langa inaltatoare si scut metalic motor, in cazul FWD, versiunea 4x4 aduce modificari ale unor subansamble precum bara stabilizatoare, protectia metalica a cablurilor de sub masina , etc.

Deci nu este un moft pachetul drumuri grele pt 4x4.
Iar inaltimea in acest caz este suficienta pt a nu lovi o bordura inalta de exemplu. Oricum, feriti-va sa ramaneti cu puntea suspendata. Cei 15,3 cm sunt totusi putini, fata de 19 cm la Ignis 4x4 de exemplu.
TLS-09
Poate sint la limita off-topicului dar vreau sa va intreb in eventualitatea ca stiti cat ar costa doar scutul de metal la Octavia?(este o parte a pachetului de aceea am postat aici).
Am auzit ca ar fi cca 800 RON si vreream sa vad in alte parti.
Montarea poate fi facuta fara alte adaptari fiind suficienta inlocuirea celui vechi din plastic?
adrian62359
Vorbesti despre octavia tour sau octavia II? La O II pot eu sa-ti spun cu siguranta ca scutul de metal + prinderile necesare costa aproximativ 15.000.000 + manopera de montaj. Am verificat la toti dealerii Skoda din Bucuresti si pretul este acelasi (consider ca e f mult). Referitor la octavia tour nu pot sa-ti spun cu siguranta, dar era vorba de 7 mil si ceva. Personal recomand f mult scutul la O tour, am avut si e super OK. La OII nu prea stiu cum e pt ca nu am avut pana acum dar intr-o saptamana voi avea OII cu pachet de dr. grele si va spun cum e pt ca initial am vrut doar scutul sub motor. Am aflat apoi ca pt a inlatura inaltimea de 2 cm in plus cauzata de pachet de dr grele se schimba arcurile care sunt mai inalte in acest caz. Schimbatul de arcuri ajunge mai putin decat montatul de scut, asa ca... daca ma va deranja mult, le voi schimba, oricum va spun...
Spune si tu te rog daca ti-ai pus scut, cat a costat si unde...
TLS-09
Multumesc pentru raspuns adrian62359. Este vorba de Octavia I, 1.9 TDI asa ca ma incadrez la Octavia Tour zic eu.
Grigore32898
Parerea mea personala este ca pachetul de drumul grele pt O II schimba aspectul masinii extraordinar de mult ..sincer arata f urat, eu asa o vad, o inalta prea mult si am auzit pareri de genul "lasa ca o sa vezi tu cand o sa dai de sleauri iarna ce o sa atingi", aiurea nu am atins nimik, daca esti umpic atent si ti la masina nu ai treaba .. personal optez pt varianta cu montarea unui scut metalic sau imbracarea cel putin a scutului original de plastic cu ceva metalic mai dur.
DORU
Grigore, nu impartasesc parerea ta... din experienta, am argumente contrare. Dar in privinta pachet drum greu montat in RO, prefer sa-l am pe cel din fabrica, complet de altfel.
Grigore32898
Salut ..Doru spune-mi si mie de ce nu sustii parerea mea pentru ca chiar nu vad ce este gresit cu acest scut de care am zis si chiar vroiam sa-mi pun. Pana acum nu am avut nevoie .. chiar nu am atins cu nimic pe dedesubt deci nu pot spune k am avut nevoie sa fie inaltata si am maers pe drumuri destul de nasoale dar cu mare grija. In principiu argumenteaza si tu putin daca este posbili ideea ta. Multumesc
DORU
Scutul metalic este util, asta clar. Insa e de preferat sa fie montat din fabrica. Daca il montezi aftersale, vei avea unul marca Romania. Eficient, dar mai putin "gandit" decat cel original. Atata tot...nu va mai acoperi integral tot spatiul de sub motor, ci selectiv. In rest, normal ca e mai bun decat cel din plastic / fibra sticla de pe masina.
TLS-09
Am vazut la Procar Timisoara ca avea de vanzare doua tipuri de scuturi.
Cel de metal model original cehesc dar si unul "Made in Rusia".
Vreau sa spun ca ala rusesc parea facut pentru tancuri.
Avea ala rusesc o tabla in el ca puteai ramane suspendat in scut si cu rotile in aer, tot nu aveai cum sa spargi baia.
N-am "timp" de pachet drumuri grele acum, dar daca am sa-mi pun scut de metal clar are sa fie ala rusesc.
DORU
Eu la masina mea am pachet 4x4 pus integral in fabrica, cu exceptia scutului motor, care este de conceptie autohtona (AVIA) si deci este din otel gros de 5 mm cred. Arata disgratios, dar e potrivit pt RO si apoi la acest subansamblu conteaza mai mult utilitatea si eficienta decat eleganta.
Oricum, consider ca scutul rusesc este cam greu, conteaza mult ce pct de sustinere se aleg la montaj. Acestea trebuie sa fie dure si rezistente, altfel risti sa se rupa dintr-unul din ele la un soc mai mare, ca de spart scutul, slabe sperante.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.