Help - Search - Members - Calendar
Full Version: platesc taxe vamale pt masina adusa din elvetia?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
jula60336
as dori sa cumpar un vw passat din 2003, cu 50.000 km la bord, motor de 1.9 si 130 cp, din elvetia cu 13.000 euro si as dori sa stiu si eu daca ma poate ajuata cineva, daca pt aceasta masina platesc taxe vamale datorita faptului ca elvetia nu e tara membra ue, si daca da, la ce valoare se ridica aceste taxe precum si celelate taxe de aducere a masinii in tara si in aceste conditii daca masina mai merita acesti bani? va multumesc
Emanoel-Adrian
Deasigur ca platesti taxe vamale,in jur de 1700 Euro,esential e sa-ti procuri certificatul Eur 1 care dovedeste originea masinii(ca e produsa in Europa).Cat despre daca renteaza sau nu,numai tu poti calcula capacitatea financiara de care dispui!.Daca poti lua TVA-ul inapoi eu zic ca merita efortul!.
Succes!!
madalina
Plateste accize si comision vamal, in functie de motor, anul de fabricatie etc.
Daca are certificat euro 1 nu mai plateste taxe vamale. Daca nu il are plateste 30% taxe.
Emanoel-Adrian
Sorry,e greseala mea, nu se mai numeste Taxa vamala dar cam tot dracul ala este!!. Au eliminat taxele vamale si au nascocit alte taxe pentru ca statul sa ramana in continuare in castig,nu care cumva parlamentarii,senatorii,guvernantii,etc... sa ramana fara bugetele lor de nesimtiti. Parerea mea!
madalina
Acciza nu este conditionata de un import. accize platim si pentru produse cumparate din tara (de exemplu platim accize la carburanti enorme).

La o masina fara certificat euro 1 se platesc taxe vamale (30%)+accize+comision vamal...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.