Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revizia II la Octavia I
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
TLS-09
Cat costa revizia a-II-a (de 30.000 Km) la Octavia 1 si in ce consta?
DORU
Depinde de motorizare (benzina sau diesel). Daca deschizi cartea service a masinii, primele pagini iti dau si raspunsul cautat. arigato.gif
TLS-09
Este adevarat ca sunt cam idiot si nu am precizat ceea ce era esential. Deci Skoda Octavia Classic motor 1,9 TDI (90CP/66Kw).
Multumesc pentru precizari Doru, ai dreptate, din pacate cartea tehnica nu o mai gasesc (sint foarte imprastiat) si pe cei de la Skoda nu as vrea sa-i sun sa-i intreb deoarece doresc sa am informatii de la cei care au parcurs etapa si apoi sa-i confrunt eventual cu service-ul.
Din amintiri stiu ca se schimba evident uleiul, filtrul de ulei, filtrul de aer, filtrul de polen. Nu mai stiu daca se schimba filtrul de motorina sau daca nu? In afara de ceea ce se schimba obligatoriu ce anume s-a mai schibat la voi (defectiuni, uzuri etc).
Daca este ceva in plus astept informatii. Multumesc.
TLS-09
Asteptand raspunsurile am ajuns sa-mi raspund singur. Am ajuns apropae la 30.000 km si am fost la revizie. De costat costa 650 RON si consta in schimb filtru aer, filtru polen, filtru ulei, filtru motorina, schimb ulei motor, verificare bucse, brate directie etc, verificare antigel, nivel ulei cutie de motor si o serie de alte verificari generale (faruri semnalizari etc). Dureaza cam o ora jumatate.Pretul a inclus materiale (ulei, filtre etc) si manopera.
La Procar Timisoara au un sistem prin care daca duci un client care cumpara o Skoda la revizie primesti o reducere de 50 Euro, chestie destul de cool. Trebuie intrebat si in alte parti poate au acelasi sitem dar nu spun. Am avut bafta ca nu era nimic defect astfel incat nu s-a impus manopera suplimentara sau alte costuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.