Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia 2.0 tdi sau Golf V 2.0 tdi ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Sabiescu63191
Saptamana viitoare imi vine octavia 2.0 tdi. Initial vroiam golf V 2l tdi dar trebuia sa astept aprox 3 luni. Ce parere aveti ? Am facut o greseala ?
Grigore32898
Salut. Depinde acum ce-ti doreai d la o masina avand in vedere ca in golf spatiul este mult mai limitat decat la octavia. Dar iti garantez k nu ai facut nici o greseala. Singura chestie este ca pe una scrie Skoda si pe una VW. In rest Skoda este considerabil mai mare ca proportii si este cu 50 kg mai grea decat golful. Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme. Bine ceea ce am spus eu aici nu este neaparat un criteriu de eliminare, este doar o parere pentru avand in vedere ca am in famile un Golf V pe care il stiu binisor si o Octavia 2 2.0 TDI pe care o posed personal.

Bafta multa si o zi buna tuturor
MARIUSC
Salut
Tare ma tenteaza si pe mine Octavia 2 cu 2.0 TDI!!!
Din citite si vazute, e o alegere buna.
Comparatia cu Golful nu e tocmai potrivita, sunt gandite pentru utilizatori diferiti, zic eu.
Te asteptam cu impresii despre cum a decurs contractarea, relatia cu dealer-ul, ce ai pus pe ea, etc...si daca tot vine repede, despre cum e masina. In ceea ce ma priveste, m-ar interesa ce te-a facut sa te opresti la aceasta varianta.
S-o stapanesti sanatos fara limita de kilometri
Sabiescu63191
Multumesc !!! Si eu o astept cu nerabdare ....

Stiu ca sunt diferite, dar la ele m-am oprit eu dupa o lunga cercetare pe piata automobilistica ...
M-am oprit la Octavia pt ca in primul rand nu trebuia sa astept 3 luni. (asta initial)Apoi am facut un test drive cu un 2L tdi si am fost extrem de incantat de masina. (motor, aspect sobru, eleganta, spatioasa) intruchipeaza cam tot ce-ti doresti de la o masina. Eu am optat pt varianta Elegance, si ca dotari optionale cea aleasa mai avea Max Dot, duze incalzite, pachet sumar piele, volan piele, cam tot ce-mi trebuie mie la o masina. Bineinteles ca daca esti rabdator poti opta si pt alte optionale care, personal, nu mi se par scumpe fata de alte masini.
Sabiescu63191
Masina a fost achizitionata din Galati, de la dealer-ul local. Tipa de acolo a fost chiar amabila (inca nu dadusem banii smile.gif ), chiar mi-a dat informatii si sfaturi ... Am platit accizele la inceput pt ca masina sa ajunga mai repede. (cica o iau ei e show room si astfel ajunge mai repede), adica am platit 2,5 % din val cip a masinii si nu numai din valoarea reziduala ... Hmmm... Am fost un pic pacalit, cred..
V L D
Si eu is intro mare dilema , nush ce sa aleg dintre glof 2,0TDI 4MOTION ,o octavia 2,0TDI sau Octavia Tour sport 1,8T(arata ca vechiul RS). Momentan merg cu o octavia 1,8T si is mort dupa ea
da e a tatalui meu si vrea sa imi ia alta pt facultate voi ce spunetzi ca merita, oricum am auzit ca golfu nu e stabil la viteze mari pt ca am un prieten care a avut un golf 5 si la 120 blush.gif a intrat intr-un stalp, si au murit doi oameni din masina, si altzi prieteni de-a tatalui meu care au la firmele lor golfuri 5 , spun ca nu e stabil la viteze mari si sa nu imi ia, eu asi vrea golf doar pt ca are 4x4. In rest prefer octavia tour sport arata ca RS (primul model) si are un motor SUPER tare consuma el mai mult da merita. Voi ce parere avetzi
MARIUSC
pai io zic asa:
golf 5 instabil la viteze mari? Nu cred nici mort. Am mers cu un FSI 1,6, cu 150-160...suficient de mare viteza, iar stabilitatea era foarte buna. Pentru "studentie" ar fi ok ca spatiu interior, si mie ca design chiar imi place...plus 4motion...hehe. Dieselul de 2.0 este superb...cam papa ulei prin conceptie
Octavia Tour 1.8T - e o afacere...din auzite, si doru_14 poate spune din experienta, motorul e super. Dezavantaje-punte spate rigida, interior inferior golfului si O2, consum maricel pentru oras, cel putin...dar..are un T p'acolo.. biggrin.gif insa ca bani, e mult mai jos ca golful 4 motion la diferenta considerabila de O2 chiar.
O2 2.0 TDI - tocmai mi-am comandat-o - in defavoarea golfului cu aceeasi motorizare (m-a vrajit)din motive de spatiu, dar si financiare, in defavoarea O Tour datorita tehnologiei si designului mai noi.
Prin urmare, comparatia nu e tocmai corecta...2 dieseluri noi vs o benzina sport...de generatie mai veche...daca as fi in locul tau, intre cele 3 as lua golful cu ochii inchisi. Instabilitatea la viteze mari e o falsa problema...
Si ca sa te dumiresti, vezi driveteste...tone pe net...iar opinii personale mai avizate ca ale mele, pe forumul fanilor VW (www.vwforum.ro)
Nu uita si de alte alternative...imi vine acum in minte Opel Astra H, un competitor cum golful n-a mai avut de mult, poate chiar o japoneza nervoasa..
Bafta, si tine-ne la curent..
V L D
Pe mine ma tenteaza golfu doar pentru sistemul 4MOTION, faza e ca am deja o octavia 1,8T si stiu cam ce consum are, e mare da asta e merge si merge foarte bine dupa mine, iar japoneze??? Hm..... daca asi gasi o japoneza cu tractiune integrala pe benzina de dimensiunea unei octavii si cu un sistem de leasing bun (adik sa nu usuce portofelu lui tata) sincer mi-asi cumpara sincer.
DACA STIE CAREVA ASA CEVA VA IMPLOR SA IMI ZICETZI!!!!!!!
Oricum eu m-am uitat la un subaru legacy da nush nimik
de leasing si am auzit ca are consumul cam maricel motor boxter......
Eu sincer sa fiu mi-am dorit vechiul RS imi place foarte mult numai ca "NU SE MAI PRODUCE" pentru romania poate pt ca pe in anglia se vinde , iar pentru romania ce au facut , vand octavia TOUR Sport care arata exact ca RS exterior si interior numai ca nu are emblema RS nu are jantele Spider de 17"
si lipsesc 30 de calutzi . Am uitat sa zic ca Tour Sport cu motoru asta FULL (fara piele si navi) ajunge 21000 DDP. blush.gif Voi ce zicetzi?
V L D
M-am exprimat cam gresit sus , ce vroiam sa zic e ca in anglia se mai vinde octavia 1 RS iar la reprezentanta skoda mi-a zis ca nu se mai produc ciudat nu blink.gif. Apropo am auzit acum la cineva ca va scoate Skoda si o octavia RS pe diesel cu 170CP , e posibil deoarece motorul se pune acum pe passat, dar cine stie cando vor lansa. :boxing:
Andrei63039
Golful V nu este instabil ! De fapt depinde cu ce comparam. Este mai instabil decat G IV pt. ca este usor mai inalt, insa are punte independenta spate, directie asistata. Conteaza foarte mult si pneurile, eu am avut G IV cu pneuri 205/16 si G V cu pneuri 195/15 si intr-adevar G IV era in curbe ca "trenul pe sina".
Deci, Golful V nu este instabil!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.