Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dupa schimbarea distributiei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Marius52549
Am schimbat curele, role, intr-un cuvant tot ceea ce presupune distributie. Citisem undeva ca dupa o asemenea operatie este obligatoriu un test motor la reprezentanta? Este adevarat ? De ce ?
DORU
Sa inteleg ca nu ai fost la reprezentanta pentru operatia de schimbare a distributiei? Sincer, nu vad rostul unui test expres dupa aceasta interventie. Doar daca mecanicul care a facut-o nu e sigur pe munca sa... :minigun:
Marius52549
QUOTE(DORU)
Sa inteleg ca nu ai fost la reprezentanta pentru operatia de schimbare a distributiei? Sincer, nu vad rostul unui test expres dupa aceasta interventie. Doar daca mecanicul care a facut-o nu e sigur pe munca sa... :minigun:


La reprezentanta am fost. Dupa schimbarea distributiei a inceput sa se simta usor miros de motorina la evacuarea din esapament (nu scoate fum negru, nici albastru). Acuma ei recomanda un test motor...............
Dan27
cum sa nu il faci,doar ei au nevoie de bani,eventual fa chiar toate testele posibile.Acuma revenind seriosi,daca masina e ok,care e problema ta?
DORU
Daca chiar vrei sa fii linistit, fa un test VAG general si astfel iti risipesti orice banuiala. arigato.gif
MEKANIX67361
Parere biggrin.gif
florin50226
QUOTE(Marius52549)
Am schimbat curele, role, intr-un cuvant tot ceea ce presupune distributie. Citisem undeva ca dupa o asemenea operatie este obligatoriu un test motor la reprezentanta? Este adevarat ? De ce ?

Cred ca te referi la verificarea (ajustarea) avansului, in cazul tau - motor PD (Pompe Duse), NU este obligatoriu pt ca avansul este automat.
lucian67404
sant mecanic si am un a4 1,9 tdi credema am schimbat curele de distrubutie la multe marci de masini.........dar nu am auzit de asa ceva......si lucrez la firma BOSCH in Mallorca.............
florin50226
Ce nu ai auzit, detaliaza, te rog !(cunostinta nu se masoara in nr de curele schimbate, no offence)
DORU
QUOTE(florin50226)
QUOTE(Marius52549)
Am schimbat curele, role, intr-un cuvant tot ceea ce presupune distributie. Citisem undeva ca dupa o asemenea operatie este obligatoriu un test motor la reprezentanta? Este adevarat ? De ce ?

Cred ca te referi la verificarea (ajustarea) avansului, in cazul tau - motor PD (Pompe Duse), NU este obligatoriu pt ca avansul este automat.


Eu te contrazic. Tocmai ca la diesel trebuie facuta ajustarea dinamica a pompei de injectie (operatiune OBLIGATORIE pt motoarele TDI dupa inlocuirea curelei de distributie). Iti recomand www.auto-test.ro !
florin50226
QUOTE(DORU)
Eu te contrazic. Tocmai ca la diesel trebuie facuta ajustarea dinamica a pompei de injectie (operatiune OBLIGATORIE pt motoarele TDI dupa inlocuirea curelei de distributie). Iti recomand www.auto-test.ro !


Eu nu vorbesc despre motorul TDI - pompa distribuitoare, unde intradevar este obligatorie aceasta verificare (traiasca VagCom-ul), ma refeream la cel de-al doilea tip de motor TDI (cazul lui Marius52549) des intalnit la VAG: sistemul injector pompa (asa numitul PD) care are in plus, un senzor ce monitorizeazade pozitia axului cu came si transmite informatia la ECU (responsabil cu comandarea timing-ului).
Informatiile prezentate le gasiti oricand in urma unei scurte lecturari pe tdiclub.
DORU
OK, am lamurit deci problema...spre binele tuturor. arigato.gif
Doru25245
Tocmai am luat un A4, care are facut service la 90.000 km la o reprezentanta Audi in Germania si unde a fost schimbata cureaua de distributie. De unde stiu eu daca e facuta sau nu aceasta ajustare dinamica a pompei de injectie... ? Ar trebui sa scrie in cartea de service ?
DORU
Din pacate aceasta operatiune este raspunderea unui mecanic de buna-credinta. Nu se specifica in clar pe cartea service. Ce motor ai tu pe Audi? Daca este PD, operatia este descrisa de Florin mai sus (se face automatizat).
Doru25245
Motorul e de 130 cp , deci cu PD , deci ...nu mai e cazul ...nu ?
florin50226
NU este cazul.
Pisoiu
La 2,5 TDI pe A6 din 2000 e cazul?

/pisoiu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.