Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce sa imi cumpar?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Iulia62602
As vrea sa imi cumpar o masina noua prin leasing valoarea maxima a masinii sa fie de 12500 euro final / cu taxe.
Cel mai mult ma intereseaza consumul redus in urban si costul service-ul sa nu fie exagerat.
1. Luand in calcul banii disponibili si ce ma intereseaza cel mai mult la masina, voi ce marca mi-ati recomanda??
2. Daca ar fi sa aleg intre Skoda Fabia Classic 1,4 TDI PD, 55 kw (75CP) si Citroen C3 SX, 1,4 HDI (cu ABS) ce mi-ati recomanda?

Orice sfat este binevenit!
multumesc
G e o r g e
yaris 1.4 D4D smile.gif
DORU
Dintre cele 2 masini mentionate de tine, Fabia. Motorul de 1.4 TDI e printre cele mai reusite. Consuma in jur de 5% in oras si e extrem de viguros pt cilindreea lui. Am mers cu un Polo cu acest motor si am ramas placut impresionat. :ban:
V l a d
se muta la versus
robert
Zic si io tot Fabia 1.4 TDI.Am auzim numai lucruri bune despre motorul ala.Printre altele ca este economia intruchipata.Si Fabia este un model destul de ieftin de intretinut,mai ieftin ca C3 sau Yaris(pomenit de George :cheers: ,care vorbeste numai in japoneza arigato.gif biggrin.gif )
Ai putea sa iei in calcul si Corsa sau Peugeot 206.Mergi cu fiecare si vezi care-ti place cel mai mult, ca o masina nu o cumperi numai dupa datele din mapa.
Lucian55
De noul Ford Fiesta ce zici ? varianta Confort benzina 1.2 16V 75 CP , abs , servo si multe altele in pret 11355 cu toate alea
sau varianta Trend care are in + comp de bord , oglinzi incalzite si parbriz incalzit , spoilere la culoare masinii aprox 12500 cu toate taxele incluse
daca esti interesata iti trimit poze cu masina , interior , exterior , lateral , bord ..
Razvan63342
o colega a mea si-a luat o Toyota Aygo - nu este pe gustul meu pt ca este un fel de ... mini Yaris tongue.gif dar ... pretul este in limitele pe care le-ai mentionat si dimensiunile fiind mai mici decat ale Yaris - mentionat de George - probabil ca va avea un consum si mai mic. este posibil sa ai si o oferta la aceasta masina intrucat ea a achizitionat-o pe cea de la SIAB. poate vor sa o promoveze cu toate ca in Romania promovarea inteligenta mai are de asteptat pana la imprementare. Avantaj Toyota? este o masina JAPONEZA - ce o sa faci la ea este sa ii schimbi uleiul, filtrele si alte curele si consumabile pana cand o sa aiba multe sute de mii de km - posesor de Honda Civic - i-am schimbat uleiul in weekend - masina are 100k mile - aprox 160k km - si nu nu am nici o problema cu ea
Paul46623
Da, merita de luat in considerare Toyota Aygo, sau Citroen C1, sau Peugeot 107 (toate trei sunt de fapt aceeasi masina, cu aceleasi motoare, construita in acelasi loc). Oricare din ele o optiune foarte buna pentru mersul prin oras.
gabi63320
toate masinile mentionate au punce bune si slabe. Eu personal prefer Fabia care este foarte buna la finisaje si materiale. Face fata cu brio la drumurile din oras, nu trancane pana la 100.000 km, dar are un cost de intretinere ridicat cand vine vorba de revizii.
P 206 hdi este iarasi impresionanta la demaraje si consum;
Citroen C2 hdi - bestiala la volan, campioana la consum mic;
Fiat Punto multijet - te baga in scaun peste 2500 ture si ai senzatia ca zbori, dezavantaj imaginea care se depreciaza rapid;
Corsa - nu e de neglijat oferta exceptionala de acum;
Opel astra classic - oferta foarte buna, in 12500 euro iei un 1,7 cdti de 80 cai, confort, performante, siguranta si intretinere relativ facila;
Ford Fiesta - coampioana comportamentului rutier;

daca vrei o masina si mai buna, la bani astia poti sa iei Megane II pe benzina, Focus 1,4, Citroen C4 1,4 - masini peste cele de sus, dar motorizari pe benzina si consum ceva mai mare, dar plus de confort si imagine, chiar si in dotarea de baza.

Sincer, ca unul care am testat piata atent, e destul de greu de luat o decizie, motivele legate de confort, gradul de ocupare cu pasageri, intretinere etc.

Daca ar fi sa aleg primul factor ar fi siguranta, apoi confortul, urmeaza consumul si mai la sfarsit intretinerea, caci e cam la fel la toate, atata timp cat sunt in garantie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.