Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Top rusinica asigurari
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Sebastian-58
Probabil unii din voi au avut treaba pe la asigurari, si nu au iesit tocmai multumiti pe usa... Pe de alta parte, scopul topicului ar fi ca altii sa nu faca greseala noastra, da a apela la o firma sau alta de asigurari.

De exemplu, eu sunt foarte suparat pe Ardaf, am avut un accident si nu mi-au platit intreaga valoare a reparatiilor... ba mai mult, s-au purtat cu mine ca si cu un infractor, au fost foarte aroganti...
Concluzia mea a fost sa nu mai calc vreodata pe la Ardaf, si sa nici nu recomand nimanui pe hotii aia....

Care a fost cea mai rea experienta a voastra in domeniul asta, la care dintre companii (ca sa nu treaca nici altii pe la ei) si eventual, exista vreo firma pe care o recomandati?
madalina
Ardaf nu lucreaza nici-un service cu decontare directa cu ei pentru ca nu platesc. Eu a trebuit sa repar masina pe RCA de la ei si am ajuns sa fac pe CASCO meu din cauza ca pe RCA nu-mi primea nimeni masina in service.
DORU
Firme serioase sunt putine. Va supun atentiei un link interesant.

www.asigura.ro (Sectiunea RCA 2006) :wave:
Kata
salut!

am sa pun pe lista de "rusinica" un nume la care nu va asteptati... Allianz Tiriac.
Motivul: pana de curand, aceasta societate a procedat corect in cazul daunelor reparate pe CASCO dar pentru care se puteau regresa pe RCA (autor cunoscut) si anume pastrau prima de asigurare neschimbata.

Sunt in situatia de a avea o dauna provocata de cineva cu RCA la Asirom. Avand in vedere ca Asirom nu deconteaza direct cu service-ul dorit (in sfarsit, exista o sucursala Asirom care deconteaza dar la care era atat de aglomerat inca as fi stat 3 zile la coada la constatare) am ajuns sa fac, cum spunea si Madalina, dauna pe CASCO.
Moment in care Allianz mi-a comunicat ca imi va mari prima substantial (dauna e maricica), desi autorul e cunoscut si desi Allianz va recupera dauna de la Asirom, asiguratorul RCA.
La remarca mea legitima ca in acest caz ei primesc bani din 2 surse pentru aceeasi dauna (le platesc si eu prima majorata si isi recupereaza si de pe RCA!) mi-au zis ca asta e pretul pe care il platesc pentru ca Allianz are asa servicii bune si ca, daca nu-mi convine, n-am decat sa ma duc la Asirom.

Halal client-service - asta una.
A doua si cea mai importanta este ca MI SE PARE UN ABUZ fata de clienti faptul ca aceasta societate incaseaza contravaloarea unei daune din 2 surse!!!! mai ales in conditiile in care pana de curand nu au actionat in acest fel si ca dintr-o data s-au trezit ca pot abuza de clienti in acest fel.
Motiv pentru mine, client fidel in ultimii aproape 7 ani de cand am masini s le asigur constant la Allianz, sa-mi caut alt asigurator pe casco.

seara buna!
kata

p.s. daca citeste cineva de la Allianz postul acesta as aprecia in mod deosebit o motivatie bine argumentata pentru acest abuz...
madalina
Eu am avut Corsa lovita, am platit eu banii, am mers cu facturile la Allianz. Din 18.000.000 lei, am mai recuperat 4.500.000 deoarece mi-au oprit din bani ratele pentru asigurarile CASCO ale ambelor mele masinii pentru semestrul IV din 2005 (au vrut sa se asigure ca nu renunt la CASCO la ei).
Sebastian-58
Am mai auzit si eu multe rele despre Allianz Tiriac, dar mai mult zvonuri... Macar acum stiu si ceva concret... Oricum, ma gandeam sa-mi fac un CASCO la ei, bine ca acum stiu ce le poate capul... multumesc pt informatii

Ca sa recapitulez, pana acum avem 3 firme de care e bine sa ne ferim:

ARDAF
ALLIANZ TIRIAC
ASIROM

In mod sigur lista se va lungi :puke:
madalina
In ciuda a ceea ce s-a intamplat, eu aleg in continuare Allianz. De ce? Au decontare directa cu toate serviceurile (in cazul meu am cumparat piesele dintr-un magazin, nu de la service si din aceasta cauza am platit eu banii).

Cineva a avut o fiesta veche, din1989, facuta praf de o soferita ce nu a acordat prioritate. RCA-ul vinovatei era la interamerican, iar pagubita a primit pe masina 35.000.000, bani cu care nici nu si-a putu repara masina, nici nu si-a putut cumpara o alta!

La RCA nu prea conteaza unde ai asigurarea pentru ca nu asiguratul depinde de ea, insa CASCO trebuie ales cu multa intelepciune. Nu mergeti la orice firma!
HalbaSus
Ma sperie faptul ca tipul care a lovit audi-ul (care inca asteapta sa intre in service deoarece se pare ca la sfarsitul anului toata lumea se tamponeaza si masina o sa intre in service abia in ianuarie)... trebuie reparat la ARDAF... ma rog, ei mi-au facut deja constatarea si pana acum nu au comentat, sa vedem daca vor fi OK pana la final...
Kata
[quote="madalina"]In ciuda a ceea ce s-a intamplat, eu aleg in continuare Allianz. De ce? Au decontare directa cu toate serviceurile (in cazul meu am cumparat piesele dintr-un magazin, nu de la service si din aceasta cauza am platit eu banii).
quote]

Pai Toyo Motor are decontare directa si cu Omniasig, si cu Ardaf, si cu Asirom Oltenitei (dar la Asirom e o inghesuiala groaznica, deci nu e o optiune OK). Daca Allianz va insista cu aberatia maririi politei mele in ciuda faptului ca recupereaza banii de la Asirom, cine ma tine sa nu ma duc la Omniasig?
Acum 3-4 ani Allianz era cam singurul care avea decontare directa cu service-urile. Acum aceste conventii s-au inmultit foarte tare, ceea ce pentru noi, clientii, nu poate fi decat imbucurator. Platesc casco la Allianz 1000 de euro pe an, am avut oferta de la alta companie cu 700. Cum se justifica diferentele acestea? Da, si eu am preferat sa platesc la Allianz de atatia ani incoace, pentru servicii bune. Dar sa nu si-o ia in cap... ca le-o iau altii inainte....
Watcher
Un alt lucru nasol la allianz este ca pentru foarte multe chestii te trimit la service-ul Mit Motors, care este unul jalnic.
Spre exemplu, la un Mercedes Sprinter (desi exista service Tiriac pt Mercedes) m-au fortat sa ma duc la Mit MOtors sa schimb parbrizul. Rezultatul: ploua in masina din cand in cand...

Totusi, pastrez si eu CASCO la ei deocamdata, deoarece au platit corect toate daunele pe care le-am avut si pentru ca am deja multi ani de contract si multe masini, deci mai primesc ceva reduceri.
mihai58026
nu stiu altii cum sunt dar eu cand ma gandesc la ultimii mei aisguratori, ma apuca plansul.... vorbim de ASIBAN, de care, sincer nu sunt deloc multumit....
e drept ca au cele mai bune cotatii (calculeaza pretul masinii mult mai corect decat altii), dar se vor folosi inclusiv de scuze puerile ca sa nu plateasca asigurarea
speta: acum un numar de ani aveam o astra F careia i-a fost furat casetofonul....mergem la CASCo, constatatam, etc... mi se spune ca e ok si daca cumpar un casetofon sh dar s am chitanta de mana de la PF sau chitanta de la PJ(factura, sau ma rog...)

am cumparat casetofonul de la o firma, si m-am dus cu factura...la doua zile imi spun ca sunt suspect d efals si nu ma despagubesc.. ma duc la ei sa-mi explice si-mi s[pun ca firm ad ela care am cumparat casetofonul nu exista.. ma rog, am fost un pic siurprins, si dupa aceea am intrat in discutii.. ce legatura are paguba suferita de mine cu faptul ca f firma nu exista?!?!? ok, nu-mi platiti casetofonul nou, dar despagubiti-l [e cel vechi.. calculati voi o suma, etc..
nimik, am sfarsit cu amenintari chemam politia, arest, judecata, etc.. fiind mai mic, nu m-am prins ca blufau, si ma gandeam la repercusiunile asupra carierei...

alta situatie.. aceaasi masina, geamul spart, casetofonul furat (era un radio cd)
ma duc la ei, cu lectia invatata, cu proforma ca sa vireze ei banii, etc.. stupoare: nu ma despaguesc pt ca in asigurare scria RC iar RC inseamna strict "radiocasetofon si nu radioCD, si in consecinta cer ceva ce nu era asigurat... ras nervos, le-am spus ca le pun o bomba in sediu.. si nu mai are rost sa spun ce a urmat.. ideea este ca dosarul a plecat spre partea financiara cu o mentiune de genul" suspect de frauda.. masina nu prezinta semenele unei efractii..este posibil ca asiguratul sa incerec o escrocherie" ma rog , in rezumat si cu "scrisul printre randuri" facut evident...
acum cu Ascona nu mai am aceasta problema..
smile.gif
scuze pt postul kilometric
zefir34016
QUOTE(Kata)
[...] Platesc casco la Allianz 1000 de euro pe an, am avut oferta de la alta companie cu 700. Cum se justifica diferentele acestea? Da, si eu am preferat sa platesc la Allianz de atatia ani incoace, pentru servicii bune. Dar sa nu si-o ia in cap... ca le-o iau altii inainte....

Heh, asta pot s-o confirm si eu. Anul trecut pe vremea asta am cerut de la AT o cotatie Casco masina noua. Cota de prima la fransize zero era de 6.69% si la fransize 20 la suta de 5.29% din valoarea asigurata (€20184 in speta), adica €1350, respectiv €1068!

Ca atare, am facut Casco la BTA, fransize zero, la €733 (dupa reducerea de 10% pentru plata integrala). Deci, o cota de prima sub 4% din valoarea asigurata.
Am cerut astazi si am primit prompt pe email cotatia pentru reinnoirea Casco (fara daune) si RCA 2006. Iat-o:
- riscuri asigurate: avarii si furt in Romania fara fransize
- suma asigurata: €18166
- prima asigurare in rate: €729
(rata1=€183; rata2=rata3=rata4=€182)
- prima asigurare cu plata integrala: €694
RCA 2006: 216 RON
Merg tot cu ei.
CRG
Bine, bine, Zefir, suna frumos, dar cum se comporta baietii la daune? Ai avut astfel de "ocazii" sa testezi cu adevarat serviciile lor?

Sincer si pe mine ma bate un gand sa nu mai merg cu AT, dupa ce am platit 1,450 EUR casco anual. Dar nu vreau sa ma milogesc la ei sau service-uri daca se intampla ceva. Ceea ce s-a si intamplat anul asta. de doua ori..
zefir34016
N-a fost cazul sa recurg la casco in primul an (knock on wood!), deci nu pot sa ma pronunt. Am avut un eveniment cu unu' care m-a lovit lateral-spate cu usa de la autobuz care s-a deschis cand a oprit langa mine la stop, am mers pe RCA-ul lui de la Unita (companie vestita), am platit lucrarea la service (10 mil) si mi-am recuperat banii dupa 2 sapt. Iar la evenimentul cu roata intepata in parcare, intrucat nu m-am pretat la dat spaga la politie pentru a obtine hartie cum ca nu a fost vandalism rolleyes.gif, paguba de 5.9 mil a fost pe buzunarul meu :cry:.

Anywayz, azi mi-am luat inima-n dinti si am platit ambele asigurari (btw, casco platit integral a fost €656, nu ce am scris mai sus) 26 mil total...

And yes, now I'm broke!
rafaello5
Fratilor vreti cele mai mici cotatii si cele mai avantajoase preturi la asigurari de orice tip.Apelati la brokerii de asigurari.Acum sa explic ce sunt brokerii de asigurari.Firme care au contracte cu toate firmele de asigurari si care va pot face ce-a mai buna oferta de pe piata.Normal ca ei se pricep la asigurari si nu au nici un interes sa va bage pe gat voua o asigurare de la o anumita firma.Eu sunt platiti de casa de asigurari si NU de de persoana care vine sa incheie asigurarea la ei DECI LA BROKER ESTE ACELASI PRET CA LA FIRMA DE ASIGURARI (cateodata poate chiar mai ieftin).Ei va pot calcula sa zicem o prima de asigurare CASCO la mai multe firme si sa hotaratati impreuna la ce firma sa va faceti asigurarea.CEL MAI IMPORTANT:Brokerul lucreaza in interesul tau si nu al firmei de asigurari iar daca s-a produs un accident cu masina si apar divergente intre asigurat si firma de asigurari Brokerul se duce si vorbeste in interesul vostru, ptr ca daca brokerul nu va rezolva problema atunci sunt sanse mari ca la anul sa nu isi mai incheie asigurarea la el si atunci adio bani in contul brokerului.
Tot ce va zic aici e din experienta.Eu sunt broker de asigurari in Galati.Ar trebui sa va interesati in localitatile voastre de resedinta deca exista firme de brokeraj in asigurari.
Si inca ceva.De obicei firmele de asigurari sunt serioase dar asta depinde de personalul care este angajat.Asa ca mai apar divergente ca de genu ca nu vrea sa va dea despagubirea pe casetofon si cica l-ati furat voi.Ei bine aici intervine brokerul care vine si sta de vorba cu Inspectorul de Asigurari, acestia vb de la egal la egal, Brokerul stiind care este legislatia in vigoare si nu poate sa ii bage lui galusca ca "Dom' le si-a furat singur casetofonul".
PS:Imi pare rau daca am scris asa de mult!!biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.