Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mesaje scrise in spate...
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
HalbaSus
Acum cateva zile cand ma plimbam prin targ am vazut o chestie destul de interesanta (si pe care sincer am cautat-o ceva vreme)... era un dispozitiv asemanator lambii de stop centrala (cea care se monteaza sub luneta) care se monta in acelasi loc (sub luneta) care putea sa afiseze mesaje scrise cu leduri rosii, intr-un mod asemanator politiei care are asemenea dispozitive pe masini (din alea care afiseaza deobicei "circulati cu viteza redusa" 'n stuff like that)...

Stiu ca ideea e un pic tampita dar nu pot sa nu ma gandesc ca ar fi misto sa poti afisa mesaje de genul: "merci", "scuze" sau mai important "scoate faza lunga", "unde ai invatat sa conduci ?", "nu mai incerca sa ma depasesti cu harbul ala, get a real car"... soferilor din spatele meu... biggrin.gif

Presupun ca acest "device" (care vine de altfel si cu o telecomanda de la care poti sa schimbi mesajele afisate)... este ilegal (ar intra cred la dispozitive de iluminare neomologate)... oricum e interesant... costa cam 2.5 milioane... singura problema reala a mea e ca mi se pare un pic pueril sa te certi cu participantii din trafic... chiar si prin metode neconventionale... biggrin.gif
Mariacu
Aia cu faza lunga ar fi foarte buna, dar cred ca soferul ar trebui sa fie foarte aproape de masina ca sa poata sa citeasca scrisul....ceva de genul:"if you read this you are too close"! biggrin.gif

Ca sa nu mai vorbim de mesaje mai lungi....atunci ar trebui si rabdare blush.gif
mike.omega
Nu uita de proiectoare :evil:
Si cum se seteaza chestia aia? biggrin.gif
Andrei Suzuki
Ce-i cu proiectoarele?
mike.omega
N-ai fost pana acum orbit de proiectoare pe timp de zi sau ploaie cand se reflecta cu ajutorul apei?! blink.gif
HalbaSus
QUOTE
Aia cu faza lunga ar fi foarte buna, dar cred ca soferul ar trebui sa fie foarte aproape de masina ca sa poata sa citeasca scrisul....ceva de genul:"if you read this you are too close"! biggrin

Ca sa nu mai vorbim de mesaje mai lungi....atunci ar trebui si rabdare


Parea destul de OK marimea textului... acum depinde de distanta... poate ca daca pastreaza o distanta prea mare (in romania slabe sanse biggrin.gif) atunci nu vede dar in rest probabil se putea citi... eventual daca aburita luneta atunci nu stiu cat de bine se vede.
Mariacu
Numai sa fi atent cand scrii ceva 'nasol' la adresa celui din spate, sa te asiguri ca masina ta e mai puternica decat a lui altfel risti sa.... :bash:

Personal, mie nu mi-ar place sa vad asa ceva la altii, mi-ar distrage atentia de la drum, mai ales la unul lung! Iar in capitala eu le multumesc soferilor cu avaria iar in caz de irascibilitate cobor geamul biggrin.gif
florin55503
e buna si chestia asta la ceva . le transmiti mesaje de "multumire" camerelor de luat vederi de pe dn1 si asa se rotesc la 360 de grade. si asa de abia o sa se mearga de acum incolo si te vei plictisi
voinea
cum ar fi sa scri acolo " E RADAR IN FATA"
pentru ca tu ai detector si ai simtit smile.gif
HalbaSus
M-am gandit la chestia asta de cateva ori... stiam ca e radar in fata (din experienta si eventual dintr-un flash al unuia care venea din sens opus... inca nu am detector).. si vedeam ca vine unul nervos din spate... nu stiam cum sa-i arat ca nu e o idee buna sa ma depaseasca... biggrin.gif

Din pacate nu exista nici un semn conventional pt "E RADAR IN FATA"...
Ionut45405
Sa recapitulam: cu o mana scrii mesaje, cu cealalta telefonul si cu genunchiul "volanesti". Pt inceput e bine, cu putin antrenament poti sa te dai cu 200 in stilul asta.
Mie imi trebuie unul pt aia din fata cu ceatza aprinsa :minigun: ! Ca de aia din spate-rabatez oglinda si gata.
HalbaSus
Nu... functionarea e diferita... acasa scrii diferite mesaje (stinge faza lunga, e radar in fata, merci, scuze, etc... ) pe care le "salvezi" pe aparat... apoi in timpul mersului daca apesi butonu "1" de pe telecomanda apare in spate mesajul 1 care este "stinge faza lunga"... sau butonul 2 "radar in fata"...
voinea
pai la aia din fata inchizi ochii ... nu asa se face ? blink.gif
malin34426
Ce te faci daca cel din spate nu vede bine sa citeasca la distanta si vine mai aproape sa citeasca ?
CruiSeR
Ganditi-va ca daca toata lumea ar avea asa ceva pe masina ... traficul ar fi in pericol. Toti ar sta sa apese butoane 123456... in loc sa se uite dupa pietoni s.a. Ideea in sine e super doar ca e cam periculoasa smile.gif
f1anatic
Nici nu vreau sa ma gindesc cit de GHEI ar arata plus cit de periculos ar fi pt. totzi participantzii la traffic. Hai ma Halbex...da' cu neoane ai incercat ? Si LED-uri albastre la stergatoarele de parbriz ? Dar capacele -bec la ventilele de la rotzi ?
HalbaSus
QUOTE(f1anatic)
Nici nu vreau sa ma gindesc cit de GHEI ar arata plus cit de periculos ar fi pt. totzi participantzii la traffic. Hai ma Halbex...da' cu neoane ai incercat ? Si LED-uri albastre la stergatoarele de parbriz ? Dar capacele -bec la ventilele de la rotzi ?


ideea nu era sa fie cool sau "stylish" in nici un caz nu cred ca e gay... ci vine din dorinta de a le mai zice cate ceva participantilor la trafic (da, stiu, e inutil... dar mi se pare mai civilizat sa apesi un buton decat sa scoti degetul pe geam biggrin.gif)

Oricum nu cred ca o sa-mi pun asa ceva pe masina, pt ca e e inutil si ilegal (cred). dar ca idee e buna.
Alex-F1
Auzi Halba-man, iti dau io o idee si mai buna daca chiar tii neaparat sa le "comunici" cate ceva celorlalti participanti la trafic: iti faci rost de un microfon mic si sensibil (instalat undeva in dreptul gurii, de ex. pe parasolar) si de un difuzor + amplificator (montat pe undeva sa nu se vada, de ex. la motor) si gata!!!! beer.gif ....si le poti zice ce vrea muschiul tau tuturor celor care crezi tu ca merita, nu? Dar vezi sa nu te vada/auda vreun echipaj de politie, ca s-ar putea s-o iei... :bash: Bineinteles treaba asta functioneaza doar daca cel caruia ii adresezi tu "mesajul" nu asculta muzica prea tare in masina... band.gif ....de ex. cred ca lui Andrei Suzuki ai putea sa-i zbieri si cu megafonul, ca tot nu te aude :brilsmurf: Eh, ce zici, like it? blush.gif Ar fi tare sa-i spui la careva: "Opel Vectra negru, B 01 ERU (a se citi "boieru" biggrin.gif ) stinge stopurile de ceata, ca nu-i nici o ceata afara si ii deranjezi pe cei din spatele tau"!! arigato.gif ....sau chiar unuia care il surprinzi comitand o ilegalitate pe sosea sa-i spui: "Ford Mondeo rosu, OT 78 MAX tii neaparat sa iei o amenda?" biggrin.gif Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
HalbaSus
da' am auzit si eu de unul care si-a adus o masina dotata cu megafon din germania (nu stiu de ce avea megafon masina, nu era de politie dar oricum era acolo), si asta se distra tragand oamenii pe dreapta... pana la un moment dat cand o dacie din fata lui pe care tocmai "a tras-o pe dreapta" s-a oprit in fata lui si s-a dat jos un nenea garcian biggrin.gif
Alex-F1
....loooooool laugh.gif laugh.gif laugh.gif ce tareeee......prea tare.....muuuult prea tare faza ca sa fie adevarata.... :clapping: Pai da, la el chiar a functionat pe deplin proverbul cu ulciorul..... whistling.gif Stii cumva si restul povestii? Oricum io nu ma gandeam chiar la abuzuri de genul tras oamenii pe dreapta! Io ziceam doar de o folosire rationala, cu scopuri 100% "ortodoxe" si doar din cand in cand (sa zicem o data la saptamana), nu de 10 ori pe zi..... desi daca stau sa ma gandesc bine, daca as avea asa ceva la masina, cred ca as fi tentat sa-l folosesc de minim 10-15 ori/zi in traficul din oras si asta doar pt. a-i "pune la punct" pe cei care {ii vad eu ca} incalca legea :angel: biggrin.gif

Vorbeamos
ALEX
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.