Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Distanta prezoane
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Frentescu62842
Salut!
Am o Vectra C 2003 1.8 si vreau sa-mi iau niste jante de tabla pt iarna...
Ce distanta am intre prezoane?Nu stiu cum se masoara pt cele cu 5? :wave:
CipponeG
Pai daca stii dimensiunea jentii orice janta de acea dimensiune care are 5 prezoane se potriveste fara nici o problema
Frentescu62842
Eu am de 16'' aliaj acum si vreau sa-mi iau de 15'' otel.
Chestia e ca am gasit de 15'' cu 5 prezoane cu distanta intre ele de 120mm,110 mm sau 100mm.Care sa fie?
CipponeG
Atunci masoara distanta intre centrul a doua prezoane alaturate si vezi ce iese! Si oricum conteaza si latimea jentii
Frentescu62842
Unii spun ca este diametrul cercului format de cele 5 prezoane.
Cerc format de punctele de pe interiorul prezoalelor,de pe mijlocul lor sau de pe exterior? biggrin.gif
Plus ca fiind vorba de diferente asa de mici (120,110,100 mm) e foarte posibil sa gresesc calculul.In cazul asta si un centimetru conteaza! beer.gif
Mda,cred k ma voi duce la un service cel mai bine...
Frentescu62842
Apropo jantele pe care vreau sa le iau sunt de la o Astra. bicycle.gif
Emilian68962
Din cate stiu eu : Ar fi 5/110 sau 110/5 cum vrei !
Sper ca nu gresesc !
Inca ceva : Ai incercat sa iei o coala de hartie (carton), sa gauresti in dreptul fiecarui prezon (pe interiorul jentii) ... ca un Sablon ,si sa suprapui pe (interiorul) jentilor ce vrei sa le iei ???!!!
Trebuie ,de multe ori , verificata si gaura centrala (ce intra pe butuc fuzeta) ...sa nu fie mai mica (se intampla sa nu permita Etansarea la Strangerea prezoanelor !!!) Succes .
Valentin72542
DISTANTA INTRE PREZOANE LA VECTRA C ESTE DE 110 MM SI SE MASOARA INTRE DOUA GAURI ALATURATE.
SABLON NU PREA POTI SA FACI, PENTRU CA DE EXEMPLU, LA VW PASSAT 2001 DISTANTA ESTE 112MM!!
sANT NISTE TABELE SPECIALE CU DISTANTELE INTRE PREZOANE PENTRU TOATE TIPURILE DE MASINI .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.