Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW 325i din 2002 versus 318i versus masina noua...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
John62655
Salut,

Am decis sa fac un efort destul de mare si sa-mi cumpar o masina ( acum am o Berlina smile.gif. As vrea sa-mi iau o masina cu o nota sportiva. As vrea sa merg personal in Germania sa cumpar, mi se pare cel mai sigur.
Sunt pasionat de masini dar sunt zero cand e vorba de afaceri cu masini...

As avea bani sa-mi iau un BMW 325i din 2002 cu maxim 130.000 km. ( vreau sa aiba facelift-ul din 2002 ). Mi-as putea permite sa dau pe ea cam 14.000 de euro( am calculat toate taxele vamale, inmatricularea si asigurarea si m-as incadra cat de cat in posibilitati ).

Intreb si eu niste chestii:

- Fac cumva o prostie ca nu ma gandesc la o masina noua luata din Romania ? Exista vreo masina noua cu motor de peste 150cp pe benzina, care sa coste maxim 15.000 de euro DDP (indiferent cat de cheala) ?

- Daca iau o masina cum am descris mai sus, sunt sanse sa fie ok dpdv tehnic la pretul respectiv ? Sunt sanse sa fie umblat la kilometraj daca este din 2002 si are sa zicem in jur de 130.000km ?

- Daca are cineva experienta in asa ceva, cum pot face sa nu car banii cash dupa mine ? Pot sa platesc cu card-ul Visa International la autohaus-urile din Germania ? smile.gif

- Dintre BMW 325i/192cp si BMW 318i/143cp ce ati alege avand in vedere ca 318-ul consuma cu 40% mai putin si din cauza taxelor vamale costa cu 3000 de euro mai mult in Romania la acelasi pret de achizitionare din Germania ? Merita diferenta ?
romb
eu zic sa iei 318-le , e destul de sportiv ...

325-ul consuma deja foarte mult si intra si in alta clasa de impozitare , iar masina noua peste 150cp la 15000E nu exista.
John62655
QUOTE(romb)
eu zic sa iei 318-le , e destul de sportiv ...

325-ul consuma deja foarte mult si intra si in alta clasa de impozitare , iar masina noua peste 150cp la 15000E nu exista.


Si eu zic tot cam asa...de fapt 325 nu pot sa-mi iau decat unul obosit ( > 120.000 ) iar 318 am gasit si cu 50-60.000 Km la un pret in care ma incadrez. Nu mai vorbesc de impozite, astia am vazut ca au innebunit in legatura cu masinile de peste 2 litri.
Otto73
Ia-ti 318
HalbaSus
De ce luati doar extremele ? De ce nu compromisul: 320i... asta ce-are ? cilindree sub 2000 deci taxe la fel ca pt 318, putere suficiente...
John62655
QUOTE(HalbaSus)
De ce luati doar extremele ? De ce nu compromisul: 320i... asta ce-are ? cilindree sub 2000 deci taxe la fel ca pt 318, putere suficiente...


318 ( motorul de 143 de cai ) are 1996 cmc.

Din pacate, 320 ( cel de 170 de cai ) are 2200 cmc ( sau 2500, nu stiu exact) si taxele (acciza in vama mai ales) sunt la fel ca pentru 325, adica 21% din aprilie, spre deosebire de 318 la care acciza e de doar 9%, si unde mai pui ca si valoarea in vama e mai mare. La fel si impozitul in tara, incepand din 2006 e de 6 ori mai mare...

Sincer mi-ar fi placut sa pot lua masina inainte sa vina noua "alianta" la putere...
G e o r g e
320 are 2.2 170cp.
romb
nu 318i si 325i sunt extremele , extremele sunt 316i si ///M3 .

318i e cea mai echilibrata varianta ca si costuri si putere. Si 320d e o alegere excelenta daca nu esti croit pe benzina!
florin55503
si eu ti-as zice tot un 320 d. am mers asta vara cu unul si te incanta atat puterea, cat si consumul. un minus la toata seria 3 e spatiul interior mai ales in spate care e destul de mic.

si inca ceva daca te duci tu sa cumperi masina ar fi bine sa te duci cu cineva care cunoaste limba germana (ideal ar fi cu un neamt- negociaza altfel, au alta trecere). iti spun asta in cazul in care faci asta prima data.
Obuzel
Este masina noua cu 150 de cp si 15.000 de euro totul inclus.
Problema e ca este Skoda si nu BMW. Deci alta imagine, alt comportament!
Octavia Tour 1.8 Turbo, 15.108 Euro.
Codrin54983
Ai dreptate ca e alt comportament, nu prea se compara la tinuta de drum din pacate, la imagine nici nu ma-s gandi sa le compar
Eu iti zic sa te uiti tot catre un 320d, e o placere la cindus. Daca nu si nu uita-te spre 318i. Unul din doua sigur gasesti
romb
da nici oferta la Skoda nu e rea , 1.8T e un motor reusit si fiabil si pe care il duci usor la aprox 200 de cai.

ce dotari are Skoda in banii aia?
John62655
Octavia e o masina "respectata" in ziua de azi...si sunt sigur ca macar jante de aliaj de 16" sau 17" primesti pentru motorul respectiv smile.gif

Totusi, eu inclin spre un 318i/143cp, diesel-ul chiar nu ma atrage, si mi-e teama si de turbina, am auzit ca se defecteaza dupa ceva km...bine, nu asta ar fi motivul...

Mi-ar placea si un 318ci, arata foarte frumos, dar din pacate e cam scumpa pentru cat imi permit eu.
florin55503
ai dreptate cand spui ca motoarele de 2000 de la bmw au avut unele probleme, dar atat cele pe benzina cat si cele pe motorina.

din ce stiam eu in comparatie directa intre motoare le de 2000 de la bmw pe atat benzina cat si diesel, dieselul era in fata celui pe benzina. dar cel pe motorina nu are soundul celui pe benzina.
BandiT
daca mergi in germania e bine sa mergi cu un cunoscator de limba germana sau chiar cu un neamt...
banii poti sa-i ai pe card , in vest poti sa platesti cu cardul aproape peste tot...sau daca nu poti plati cu cardul , scoti de la bancomat sau de la banca.
planuri ptr. ce masina sa iti iei iti faci cam degeaba de aici...poti ajunge la dealer si vezi un bmw fain 318i cu 12000 euro si vezi un 320d la acelasi pret , dar mai dotat sau cu km mai putini sau de culoare mai placuta tie etc...
deci la fata locului te vei hotara la masina.
in rest bafta , sa cumperi doar de la neamt , si sa ti se ofere garantie la masina minim 6 luni.
daca dealerul nu iti de garantie , sunt mari sanse de tzeapa.
deasemenea sa te uiti in cartea service a masini unde sunt reviziile si nr. de km , si sa vezi eventualele neconcordante , sau sa te uiti sa nu fie acelasi scris la fiecare revizie ( tip de pix ,semnatura etc)
bafta multa
John62655
QUOTE(SilverBandit)
daca mergi in germania e bine sa mergi cu un cunoscator de limba germana sau chiar cu un neamt...
banii poti sa-i ai pe card , in vest poti sa platesti cu cardul aproape peste tot...sau daca nu poti plati cu cardul , scoti de la bancomat sau de la banca.
planuri ptr. ce masina sa iti iei iti faci cam degeaba de aici...poti ajunge la dealer si vezi un bmw fain 318i cu 12000 euro si vezi un 320d la acelasi pret , dar mai dotat sau cu km mai putini sau de culoare mai placuta tie etc...
deci la fata locului te vei hotara la masina.
in rest bafta , sa cumperi doar de la neamt , si sa ti se ofere garantie la masina minim 6 luni.
daca dealerul nu iti de garantie , sunt mari sanse de tzeapa.
deasemenea sa te uiti in cartea service a masini unde sunt reviziile si nr. de km , si sa vezi eventualele neconcordante , sau sa te uiti sa nu fie acelasi scris la fiecare revizie ( tip de pix ,semnatura etc)
bafta multa


Mersi pentru sfaturi...m-am gandit sa iau masina de la un dealer "autorizat" BMW de pe langa un oras mare, cum ar fi Berlin-ul, si nu o iau decat daca este "unfallfrei" si "1. Hand", si "checkbook maintained"... smile.gif Ma intereseaza si optiunile, dar mai mult astea trei chestii. Sau cel putin asa am in plan, ai dreptate cu vazutul la fatza locului smile.gif

Apropos, pot sa vad in cartea de service daca masina a fost lovita si reparata (ma refer in cazul in care nu este masluita) ?

Si mai am o intrebare: daca masina mai este in garantie la producator si necesita revizie tehnica planificata dupa cateva mii de km (eu vreau sa o iau cam din 2002-2003), pot sa fac revizia in Bucuresti folosindu-ma de garantia de acolo, sau ceva de genul asta ?
Obuzel
Dotarile la Octavia Tour 1.8 T de 15.000 EUR.
Cam spartane!
Airbag sofer.
Volan reglabil pe adancime si inaltime.
Computer de bord (ora, temperatura exterioara, consum mediu si de moment, distanta parcursa,etc.).
Pregatire radio cu 4.
Oglinzi electrice si incalzite.
Aer conditionat.
Scaun sofer reglabil pe inatime.



Cred ca una peste alta e o oferta destul de OK.
romb
pai nu e grozava la dotarile astea , nici macar clima automata nu are , plus ca are turbina ceea ce omul nostru nu agreaza.

succes la shopping in Germania!
geeoo30
http://home.mobile.de/SIDSbmaTtdetatO5gZu0...111111185786947
Uite ceva la care ai acize si taxe cam mari dar pretul la care o iei e ok si se compenseaza.
G e o r g e
se poate sa bagi si tu linkul ala intr-un
CODE
[url=http://aici.link.link]denumire link[/url]


?

e cam nesimtit de mare.
Paul46623
www.tinyurl.com
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.