Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Forester XT 2.5 automat
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Forester
mi62649
Buna seara

As vrea sa iau un Forester modelul nou (2.5XT), dar, fiind cam comod, l-as vrea cu cutie automata. Cei de la reprezentanta din Bucuresti n-au un astfel de model pentru drive-test.
Dat fiind ca este o masina cu motor supraalimentat si cu transmisie automata, sunt un pic "emotionat" relativ la "kick-down" si "turbo-lag" (scuze, dar nu stiu termenii echivalenti in romana).
Cum acest forum pare "pro-Subaru" :-), as dori sa stiu daca este "prin zona" cineva cu un astfel de model sau daca a condus cineva un astfel de model sau macar cum se comporta modelul mai vechi (cel de 2 litri turbo).

Multumiri anticipate.
G e o r g e
am un 2.5XT . turbo lag nu este asa de sesizabil . motorul fiind chiar laudat pentru lipsa lagului .

noul forester 2.5XT am vazut ca va veni cu o cutie sportshift . cutia asta am condus-o si mi-a placut foarte mult .

am testat-o cam in toate posibilitatile de retrogradare si kick down ul nu se face nici violent nici brutal . tranzitia intre trepte este foarte lina .
G a b i60782
parerea mea chiar daca nu am mers niciodata cu un Subaru AT ,dar din cate am auzit ptr forester nu prea merge, este alt gen de masina si daca vrei "senzatie" merita cutia manuala ,mai ales ptr 2.5XT ! ( daca era outback sau legacy mai ziceam)
mi62649
Multumesc pentru raspunsuri. Dat fiind ca nu vreau "senzatii", cred ca ma voi risca la automata.
G e o r g e
la 7.6 demaraj VEI AVEA senzatii :angel:
Tebi62618
Am condus la IAA 2005 la Frankfurt la drivetest una cu cutie automata, iar la intrebarea omului de la Subaru venit cu mine i-am raspuns:

Pacat de un asa motor ca-l face praf cutia!!!!

Este execrabila!!!! Pina la 80 - 100 kmh mai merge cum mai merge, dar dupa aceea la revedere!
G e o r g e
s-a schimbat cutia . pe modelul 2006 este proshift .
Valentin35722
Cam tarziu, dar deabia am "sosit" si vazand raspunsul lui Tebi...

Am mai scris si pe alt forum. Am trecut de la F2.0XT (2003) la F2.5XT (2005) amandoua MT la F2.5XT 4EAT (2006).
Pot sa spun ca nu regret. AT-ul este superb, in copmaratie (doar ce am mai condus eu) cu X5 sau Jeep GC.

Schimba vitezele in functie de apasarea pe pedala. Apesi incet, la 50km/ore esti intr-a 4tra si schimbarile le face la tutatie foarte joasa (2000-2000si ceva). Apesi un pic mai tare, schimba ceva mai sus in ture. Si tot asa pana apesi la blana, cand schimbarile de viteza se fac pe la 6-6200 ture. Aici se aude "maraitul" motorului asa cum trebuie. Sa nu mai zic de optiunes "sport" blink.gif

Si depasirile le fac la fel de bine, trebuie putin timp sa te obisnuiesti si sa stii cand sa o calci ca sa eviti "delay-ul" cutiei. Daca intr-a 4tra la 120km/ora (undeva la 2500-2800 ture) calci la blana, retrogradeaza si te baga-n scaun pana la 6200 ture.
Iar daca e sa pui in balanta si confortul fata de MT... scuze, dar intre Slobozia si Urziceni "mesteci" la viteze de poti sa faci 10 mamaligi... biggrin.gif

PS Am deja cu cea noua 7500km din care 3000 Ro-Gr si retur si restul Ctza-Cluj si Ctza-Buc.
victor71773
Nu stiu cum este la Forester - dar la Legacy (3.0 AT) cutia este ok.
- pe "Normal" mergi pentru economie.
- pe "Sport" cutia se comporta excelent - intarzierea este foarte mica.
- pe "Manual" intr-a doua masina zboara de sub tine, si te duce pana la 110 km/ora (spre 7000 ture unde incepe rosul").

sper ca si la Forester sa se comporta bine...

Victor
Cristi61091
QUOTE(mi62649)
Buna seara

As vrea sa iau un Forester modelul nou (2.5XT), dar, fiind cam comod, l-as vrea cu cutie automata. Cei de la reprezentanta din Bucuresti n-au un astfel de model pentru drive-test.
Dat fiind ca este o masina cu motor supraalimentat si cu transmisie automata, sunt un pic "emotionat" relativ la "kick-down" si "turbo-lag" (scuze, dar nu stiu termenii echivalenti in romana).
Cum acest forum pare "pro-Subaru" :-), as dori sa stiu daca este "prin zona" cineva cu un astfel de model sau daca a condus cineva un astfel de model sau macar cum se comporta modelul mai vechi (cel de 2 litri turbo).

Multumiri anticipate.


Nu stiu la ce reprezentanta din Bucuresti ai fost, dar eu te astept la sediul Subaru Motors Trading pentru drive test cu Forester 2.5 Turbo Automat cu 25.000 km la bord.
mi62649
QUOTE(Cristi61091)
Nu stiu la ce reprezentanta din Bucuresti ai fost, dar eu te astept la sediul Subaru Motors Trading pentru drive test cu Forester 2.5 Turbo Automat cu 25.000 km la bord.
La Radacini, dar fii linistit. Intre timp am luat Foresteru de la voi (acu 4.000 de km biggrin.gif) si (cel putin momentan blush.gif) sint foarte multumit. Inclusiv de transmisia automata. beer.gif :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.