Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nou posesor de Hyundai
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
Iulian62402
Tocmai am cumparat si eu un Hyundai Accent 1.5 benzina din '97.

Am fost cu masina la service, totul pare ok. Am schimbat doar bujiile pana acum. As dori sa curat injectoarele dar cei de la service mi-au zis ca e mai bine sa iau un aditiv care se pune in masina si care va curata injectoarele din mers.

Care se pricepe la astfel de aditivi si...ce ar mai trebui sa fac la masina?
petronel52675
Sa-l stapanesti sanatos. Eu te sfatuiesc sa schimbi cureaua de distributie si tot kitul(role intinzatoare+curele auxiliare daca tot umbli),uleiul la motor(eventual cu o curatare a motorului inainte de schimb,exista n solutii de curatire) Eu dau uleiul vechi jos pun 2L de ulei naspa si unul de sol curatire si las sa mearga motorul 5-10 min, apoi abia schimb uleiul si filtrul. Astfel noul ulei de calitate(cel putin 10W40-marca o alegi tu) se mentine curat mai mult timp.Filtrele: aer, ulei se schimba si ele. Cat despre injectoare iti vor arata ele cand trebuie curatate.Poti pune totusi un aditiv in benzina.
Distributia este importanta pt ca ruperea curelei e catastofala pt motor si nu stii daca vechiul proprietar a schimbat-o si daca da cu ce.Te sfatuiesc sa iei originale.Nu te zgarci o sa vezi ca astfel nu vei avea bataie de cap.
vlad94921
am si eu o intrebare: cu ce acte sau ''accesorii'' vine un accent nou? Adica manual de utilizare, o carte cu service-urile....si mai ce? Va intreb ca ai mei tocmai si-au luat unul si vreau sa stiu si eu ce trebuia sa le dea.
Costin98067
QUOTE(vlad94921)
am si eu o intrebare: cu ce acte sau ''accesorii'' vine un accent nou? Adica manual de utilizare, o carte cu service-urile....si mai ce? Va intreb ca ai mei tocmai si-au luat unul si vreau sa stiu si eu ce trebuia sa le dea.


acte:
Carte service (pasaport service), manualul utilizatorului in engleza si romana.
accesorii:
presuri fata spate, roata rez, cric, cheie roti, cui tractare pt fata

cam asta am avut eu pe ea in afara de niste cadouri pe care mi le-au facut ei (umbrela, minge, breloc, geanta voiaj).
tase25
Aditiv de curatat injectoare Iti recomand X1R, tehnologie spatiala nasa, eu am diesel de 1,5crdi si am pus aditiv si se cunoaste.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.