Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Solutie spalat parbriz
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Sebastian39516
De cand a venit sezonul rece, cu ploi, mizerie pe sosea si temperaturi scazute, am zis sa fiu precaut si sa-mi pun in bidonasul cu apa, pt spalator parbriz si luneta, niste spirt, ca sa nu inghete lichidul...Si m-am "ars" urat! Nu, n-a luat foc nimic ci pur si simplu lamelele de cauciuc ale stergatoarelor au devenit casante. Habar n-aveam ca spirtul "ataca" in halul asta...Bineinteles ca acum nu mai sterg si fac si zgomot, asa ca singura solutie este sa cumpar altele.
Virgil47474
esti sigur ca ai folosit spirt = alcool sanitar???
si au am pus de cateva ori si nu s-a intamplat nimic...

poate era alcool tehnic, ca am vazut ca face ravagii....
Sebastian39516
Sigur am folosit alcool sanitar. Probabil or fi batrane stergatoarele mele insa e clar ca si spirtul a avut rolul lui pt ca nu-mi pot explica coincidenta stergere proasta + zgomot dupa ce am turnat spirt in apa. Am citit apoi pe net ca spirtul nu e "prieten" bun cu cauciucul, dar era deja tarziu...
Rudi
Eu folosesc de catziva ani alcol tehnic diluat cu apa shi detergent de vase..
Am folosit chiar shi nediluat la dacie care e recunoscuta ptr calitatea materialelor...
Prefer sa diluez eu alcoolul tehnic decat sa cumpar "spirt" sau solutzii scumpe gata facute..

E ciudat ce s-a intamplat la tine sper ca nu era doar gheatza formata pe shtergatoare.Sau poate spirtul folosit era foarte diluat...

Sau sa le dai in cap la aia care fabrica spirtul atunci..
La urma urmei ai mai invatzat un lucru asta e bine..
E o treaba buna sa scotzi shtergatoarele sa le iei in casa sa le speli cu detergent ptr vase sa se degreseze,dupa aia sa faci aceeashi treaba cu parbrizul..Recomand folosirea alcoolului tehnic cu apa shi putzin detergent de vase ptr spalarea parbrizului.Mult mai bine e sa foloseshti apa filtrata ptr evitarea depunerilor de calcar de pe circuit..
Sebastian39516
Poate ca o sa folosesc si eu alcool tehnic pe viitor. Ideea e ca nu prea mai am ce face acum cu stergatoarele decat sa le arunc si sa-mi cumpar altele. Am totusi o problema in a alege ce sa cumpar: stiu ca unele dintre ele au lamele de cauciuc siliconate si n-am auzit inca pareri despre aceasta chestie. Rezista ele mai bine la frig? Isi pasteaza flexibilitatea si in conditii mai vitrege? Ca de scumpe stiu ca-s mai scumpe...Are cineva idee care-i treaba cu astea siliconate?
tommy59961
mai simplu e sa iei de la benzinarie solutie de iarna. miroase frumos si prelungeste viata stergatoarelor
mike.omega
Intrebare: Ai pus numai spirt sau ai diluat cu apa?! biggrin.gif

Ce am observat ca merge: Sticla de 2L (pet) se pune cam 1.7L si apoi se pune spirt cam 0.2L si putin(dar putin!) detergent care sa se dizolve!!! Sa nu ramana granule pe fundul sticlei ca nu mai e bine biggrin.gif
eddie
Am aflat componenta principala a lichidului de spalat parbrizul,nu va intereseaza ?Nu va ganditi la detergenti sau alcool ....
eddie
Sa vad raspunsuri.....nu cereti reteta din prima !
mike.omega
Pacat ca am uitat chimia din anii trecuti ca ma puneam pe enumerat solutii cu puncte de inghet mic blush.gif
Sebastian39516
QUOTE(eddie33)
Am aflat componenta principala a lichidului de spalat parbrizul,nu va intereseaza ?Nu va ganditi la detergenti sau alcool ....


Sa nu zici ca o fi antigelul biggrin.gif ...
CRG
pai mai mult ca sigur este... H2O.. biggrin.gif
eddie
Apa ca apa,dar componenta care curata( si nu trebuie sa faca spume),se gaseste la alimentara ! biggrin.gif
CRG
etanol sau metanol, una din astea?
mike.omega
QUOTE(eddie33)
Apa ca apa,dar componenta care curata( si nu trebuie sa faca spume),se gaseste la alimentara ! biggrin.gif


Otet?! Vin?! Bere?! tongue.gif
madalina
Otetul este degresant.
James Kilowatt
... insa acid. Coroziv smile.gif
cristyyy
eddie, cat ne mai tii pe jar??? smile.gif)
Echo
Habar nu am ce se pune in solutiile de spalat parbrize, eu unu nu improvizez. Imi cumpar de la OMV. Vara de ala pentru vara, care face mai multa spuma si curata insectele, iarna de ala de iarna care nu ingheata nici la -30 celsius. Simplu.
KYD44195
Eu am folosit spirt si dupa un timp mi a albit geamul de parca era ceata afara....cel mai bine iti iei solutie de geamuri daia la -30 si nu mai ai treaba...cel putin la mine a mers biggrin.gif
Sebastian39516
Si la mine s-a intamplat ceva cu geamul, nu doar cu stergatoarele, adica dupa stergere observ niste mici dare care reflecta urat de tot lumina farurilor masinilor de pe contrasens. Si se vede naspa rau de tot...Acum nu mai am ce face si sper ca dupa schimbarea solutiei si spalarea masinii(ca nu am mai spalat-o de doua luni:)) poate s-o mai ameliora problema asta.
KYD44195
Ca sa scapi de darele alea de care spui tu fa urmatoarea treaba: iei solutie de spalat geamuri AJAX sau CLIN ceva de genul asta,iei niste ziare,dai cu solutia aia pe geam si pe urma stergi cu ziarele si or sa iasa super biggrin.gif .Iti spun din experienta
Sebastian39516
QUOTE(KYD44195)
Ca sa scapi de darele alea de care spui tu fa urmatoarea treaba: iei solutie de spalat geamuri AJAX sau CLIN ceva de genul asta,iei niste ziare,dai cu solutia aia pe geam si pe urma stergi cu ziarele si or sa iasa super biggrin.gif .Iti spun din experienta


OK, multumesc! O sa incerc si sper sa mearga.
Alexandru40605
Cite tzepe se dau in tara asta. Am luat solutie de spalat parbrizul pentru iarna. Arata bine ambalajul, pretul era pe masura si garanta ca se poate folosi la -30. La inspectia de iarna, cind au testat solutia, mi-au spus cei de la Augsburg ca solutia ingheata la -10 grade !!!
Daca la o simpla solutie se da tzeapa, ce sa mai zic de piese si de manopera...
KYD44195
QUOTE(Alexandru40605)
Cite tzepe se dau in tara asta. Am luat solutie de spalat parbrizul pentru iarna. Arata bine ambalajul, pretul era pe masura si garanta ca se poate folosi la -30. La inspectia de iarna, cind au testat solutia, mi-au spus cei de la Augsburg ca solutia ingheata la -10 grade !!!
Daca la o simpla solutie se da tzeapa, ce sa mai zic de piese si de manopera...


Inainte sa cumperi ceva intrebi si tu pe ici pe colo sa auzi si alte pareri.Nu toate produsele cu ambalaj belea sunt si bune.Iarna trecuta am fost in targ sa iau solutie de geam pt iarna.Ma crezi ca avea o hartie mica pe bidon cu sigla firmei si mod de utilizare(si a fost mai ieftina decat alte produse care aveau un ambalaj aoleu...cred ca numai ambalajul era de alea)...atat....si a fost fff buna solutia.Si uite asa se ajunge la vorba romanului: nu tot ce este scump sau arata bine este si bun...nu?
marius60959
am citi ce s-a scris aici.
eu am gasit la metro o solutie de spalat parbrize iarna.
la bidon de 5L si pretul bun, 75 000 lei.
a folosit cineva? pe eticheta scrie ca rezista pana la -20C
TLS-09
In general si eu cumpar solutie de spalat parbrizul de la OMV si nu pot sa ma plang de ea. Poate ca este considerata putin cam scumpa dar siguranta si vizibiltatea conteaza intotdeauna si zgarcenia nu merita tocmai aici. Sintem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine. Am folosit si alte solutii din comert insa poti sa iei teapa destul de usor. De exemplu majoritatea lor degaja un miros de alcool, spirt de ai impresia ca te imbeti in masina. Nu spun ca solutiile nu trebuie sa contina alcoole sau ca solutile pe baza de alcool nu sunt bune , dar cred ca eficienta lor este mai mica decat a altor solutii de spalare.Am luat si solutie facuta de unguri (atat de la MOL cat si din alta parte, crezand ca sunt mai aproape de Europa). Acelasi rezultat miros persistent de alcool, calitate destul de slaba. Este adevarat ca alcoolul degreseaza insa, in concentratie mare "usuca", astfel incat creste uzura stergatoarelor prin frecarea de parbriz, atacand in acelasi timp anumite tipuri de cauciuc. Unele solutii lasa o pelicula albicioasa pe geam vizibila mai ales noaptea la lumina farurilor, pelicula care ingreuneaza foarte mult vizibilitatea in exterior.
In momentul schimbarii solutiei de geam este recomnadata (asa cum s-a mai spus) degresarea lamelelor de la stergatoare dar si a geamului de asemenea.
O alta problema este aceea a spalatoriilor care pe langa spalare dau si cu ceara(lichida sau spuma). Cand spumeaza, desi tratamentul este benefic vopselei, totusi nu se protejeaza parbrizul in nici un fel. In felul acesta dupa stergerea cu carpa apare totusi o pelicula fina de ceara pe geamuri, stergatoarele aluneca si nu curata complet apa astfel incat vizibilitatea scade teribil noaptea. Initial am crezut ca sint stergatoarele de vina dar si dupa ce le-am schimbat simptomele au persistat.
Rezultate bune au dat pe langa solutia de la OMV si solutiile din Selgros sau din multe alte locuri, cele de productie americana (nu mai retin marca) dar se vand in bidonase de plastic destul de mici( sub 1/2 litri), au culoare albastra si cred ca sunt pe baza de amoniac deoarece au un miros intepator nu tocmai placut. Oricum eficienta conteaza, deoarece sunt concentrate si curata cu adevarat.
Valter-2
Solutia aia ieftina de 5 litri -20 grade la 70 mii lei , asta iarna la -18 grade nu arata nici un semn de inghet in bidon.In schimb pe parbriz sub forma de pelicula sutire ingeta. Asta pina se incalzea geamul.
Armadyllo
Eddie....nu cerem reteta...doar componenta in afara de apa..(si se gaseste la alimentara)..smile.gif :minigun:
sov
Se pare ca eddie, cu solutia lui minune, ori e un mare mincinos, ori intre timp ne-a parasit...
sov
Da, e clar. Eddie e un măgar mincinos, sau a dat coltul cel mai probabil.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.