Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ziare de dupa revolutie.
Masini.ro Forum > Discutii generale > Mass Media
Nonn
Stie cineva ce ziare au aparut imediat dupa revolutie? Sau daca a existat ceva dinainte si care a scos editii si dupa? Nu trebuie sa fie neaparat din TM, pot sa fie si din Bucuresti. Ma intereseaza mai ales daca mai au cumva in arhiva editiile aparute in perioada respectiva si din urmatoarele cateva luni, dar pentru asta trebuie sa aflu care sunt ziarele respective. Mersi!
Mariacu
Ziarul Expres(s), sau Expres(s) Magazin, nu mai stiu exact daca a aparut in '90 sau 91....
Nonn
Si mai exista si azi? Ca daca nu, nu stiu cum as putea face rost de editiile alea vechi.
Intre timp am aflat de Romania Mare si Adevarul (fosta Scanteia). Altele mai stiti?
HalbaSus
21... a aparut nu cu mult dupa revolutie... si Romania Libera... problema e ca nu prea cred sa gasesti arhive din 90-91 pe net... pe vremea aia inca ziarul in romania se scria in mare parte cu masina de scris

Later edit: Daca e important sa gasesti un articol sau asa ceva, incearca la biblioteca, ei au arhive impresionante
Mariacu
QUOTE(Nonn)
Si mai exista si azi? Ca daca nu, nu stiu cum as putea face rost de editiile alea vechi.
Intre timp am aflat de Romania Mare si Adevarul (fosta Scanteia). Altele mai stiti?


Nu cred, nu l-am gasit pe site....
Nonn
QUOTE(HalbaSus)
21... a aparut nu cu mult dupa revolutie... si Romania Libera... problema e ca nu prea cred sa gasesti arhive din 90-91 pe net... pe vremea aia inca ziarul in romania se scria in mare parte cu masina de scris

Later edit: Daca e important sa gasesti un articol sau asa ceva, incearca la biblioteca, ei au arhive impresionante


Nici nu mi-am imaginat sa le-as putea gasi pe net, ma gandeam ca poate le pastreaza ziarele intr-o arhiva, intr-un depozit, ceva... Sa le consult acolo. Voi incerca si la biblioteci. Nu imi trebuie un articol anume, ci o serie intreaga din perioada aia care sa trateze subiectul revolutiei. 21 mai exista? Pana maine nu am cum sa mai verific la chiosc si trebuie sa dau un raspuns in seara asta.

Am mai aflat de Baricada, cica a fost un ziar important al opozitiei. Stiti ceva de asta, mai exista?
madalina
Majoritatea nu mai exista.

La Biblioteca Centrala universitara in Bucuresti exista ziare de prin 1930 (aproximativ) pana in prezent.
costel48606
stiu sigur de,, evenimentul zilei,, si ,,romania mare,, ,le citeam pe tren cind veneam de la Mangalia la Galati.Am citit si un exemplar din ,,legiunea arhanghelului mihail,, sau ceva de genul asta dar a aparut doar intr-un sg. nr. ,fiindca l-am urmarit si am aflat ca l-au ,,ascuns,,:brave:






------------------------------------------
octavia 2 1,6 mpi
madalina
"evenimentul zilei " nu a aparut in '90, ci ceva mai tarziu '92 cred)

Eu aveam in1990 abonament la romania Libera si Adevarul.
robert
Romania Libera este ziarul cu cea mai mare consecventa in aparitii din tara(din 1877 daca nu ma insel).Au si arhiva proprie,chiar si primul numar.Adevarul a insemnat schimbarea unui nume,fiind continuarea de la Scanteia.Toate celelalte sunt noi.Dupa Revolutie a fost o inflatie de publicatii, dar majoritatea au "murit".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.