Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxa pe fum pentru persoane juridice
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
cata52820
Am aflat in acest moment de la contabila mea ca trebuia sa achit din octombrie 2002 o taxa la ministerul mediului (pe fum probabil :evil: ) pentru autoturismul pe care l-am avut pe firma. Deasemenea se aplica aceasta taxa si pentru masinile care sunt pe contract de comodat pe firma.
Astept confirmarea voastra( nu ca n-as avea incredere in contabila) si mai ales care sunt sumele pe care trebuia sa le achit sau care sunt amenzile ca am scos fum un an cu o amarata de dacie si doi ani cu un golf 2 :rant:
eddie
Este vorba de legea 73/2000.Legea e foarte ambigua si a creeat o gramada de speculatii.Nu au de ce sa plateasca toate firmele,ci numai cei care incaseaza taxele pentru emisiile de poluanti(cred ca aici intra rafinariile,benzinariile).
Mai multe gasesti aici:
http://www.afm.ro/
cata52820
Multumesc pentru link!
Am citit in mare despre ce e vorba. Sunt curios sa-l vad pe ala care reuseste sa calculeze corect ce taxe are de platit ca urmare a acestui kkt de lege(scuze, dar nu ma pot abtine sa nu zic macar atat despre ce inventeaza alesii...)
Concluzia mea este ca te frig daca vine garda de mediu chiar daca nu ai platit nimic si chiar daca ai platit(nu ai calculat corect) :puke:
Sebastian-58
Si lista cu cei ce "te frig orice ai face" mai poate continua cu garda financiara, finantele, etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.