Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa trec de la Dacia la ceva ..mai bun. Recomandari??
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Ciprian6
Hi..! Dacia mea deja a imbatranit,e de prin '98. De ceva timp ma tot gandesc sa o schimb si ma bate gandul sa-mi cumpar ceva "superior". Ca pret am obs. ca Cielo ar fi cel mai rezonabil. Cu aprox. 4000 E cred ca gasesc ceva de prin '98...sincer, nu prea stiu multe despre modelul asta, despre motorizare, despre caroserie (tabla=rugina),etc..
G e o r g e
singura pb a cielo ului este consumul ridicat si piesele destul de scumpe.
consumul se situeaza in jurul valorii de 10% intr-un stil babesc de condus, 12-13% intr-un stil normal , iar in cazul meu consumul ar fi in jurul a 16%
tabla este buna, dar se duce si ea repede . o masina din 98 are app 6 ani. asa ca ar trebui sa te gandesti ca intr-un an maxim 2 vei avea pb cu rugina GARANTAT
G e o r g e
am uitat ceva : se pare ca ar avea ceva pb legate de cutia de viteze.
Ciprian6
Problema cu consumul mare o cunosteam.. nu chiar la valorile pe care mi le scrii.. dar e posibil.. Chestia asta nu ma sperie, sa stii ca si o Dacia consuma peste 10% in urban..
Referitor la caroserie..nu stiu ce sa cred.. Am fost duminica in targ (auto) si am "studiat" cateva Cielo..la partea de caroserie ma refer..
ori erau prea bine "shmenuite" ori intradevar nu au probleme cu rugina..ma refer la masini de app 5-6 ani..
Anubis
Incearca o Toyota sau Honda...

Numai bine
Laurentiu_007
Sincer eu nu am o parere prea buna despre Cielo si Espero, pt. ca au fost facute pe platforma tehnica a lui Opel Kadett respectiv Opel Ascona, care sunt modele vechi.La 4000de euro iti recomand o Toyota Corolla sau un Renault(cred ca gasesti modelul Laguna).
Roberto
VW Golf II sau III.
La banii aia sunt cele mai bune.
Leonard2
Eu am Espero de 5 ani si sincer n-am avut pana acum probleme cu ea din nici un punct de vedere.Este adevarat, ca nu am folosit decat ulei sintetic(excl.din import=ARAL),am facut absolut toate reviziile la 10.000km,am inlocuit de fiecare data toate filtrele si absolut orice piesa mi-a fost rec.sa o inlocuiesc.
INCEARCA ESPERO SI NU AI CE SA REGRETI!
Leonard2
Am uitat sa-ti spun un lucru f.f.important.Din familia Daewoo,Espero este singurul model doar ansamblat in Ro.toate componentele fiind importate din acesta cauza nu poti avea probleme cu tablaria decat daca masina a fost accidentata(nu-i cazul meu).
RCS
Legat de Cielo ! Am un amic care are un Cielo din 95, fara pic derugina, si care merge super. In tot acest timp a fost schimbata pompa de benzina si un rand de telescoape. Adevarul este ca si are mare grija de ea (nu merge mai mult de 120 km/h cu ea). Asa ca pot sa zic ca Cielo nu este o masina chiar asa rea.
G e o r g e
sorin acele cielouri au fost fabricate in korea si nu in romania ... o mica diferenta dmdv
Dan21
Am circulat cu un Cielo din '96 care avea
236000 km la bord, motorul nu consuma
ulei, caroseria se prezinta destul de bine,
este masina de firma si circula prin toata
tara.Din pacate consumul este cam mare
pentru Cielo.Iar in jur de 4000 euro poti
gasi masini mai bune.
marius10
ai putea sa-ti faci un abonament pe multi ani la metrou sau la RATB.Dar cred ca mai bine e sa-ti cumperi o masina care consuma putin si este destul de mica(de marime vorbesc) si nu trebuie sa te gandesti la prostii.La 4000 de euro sa $ iti poti lua o astra din 94 care e destul de buna,daca ai mare noroc.Oricum iti urez bafta.Spor la cumparaturi.
G e o r g e
se pare ca unele cielouri au avut pb cu axa cu came. nu cunosc loturile dar de prin anul 98 au fost . schimbata la ~70 kkm.
Tudor B
Am tot respectul pentru Cielo. Am condus o masina de firma model 97, aprox 196000 km. nu a avut un singur sofer ci 5 si nu au fost probleme majore. Consumul era in medie 8%, maximul de 11% in oras cu AC cuplat. La motor nu s-a umblat, singurul punct slab a fost etansarea de la capacul culbutorilor, se prelingea ulei dar nu era ceva important. Am mai scimbat timoneria de la maneta schimbatorului de viteze, 3 seturi de telescoape (la fiecare 50000 km.), placa, disc, rulment de presiune (la 170000km, desi mai mergeau) capete de bara (la 60000 si 140000)si butoanele pt comanda geamurilor de la sofer (cineva a rupt un buton) cam atit..eu zic ca e o masina buna, confortabila, daca o iei ptr. uz casnic o poti avea mult timp fara sa bagi bani prea multi in ea... dar mai sunt si alte marci
dan23
MAI PUNE CEVA LA BANII AIA SI IA-TI UN MATIZ SE POWER- E FULL SI CONSUMA DOAR 6%- EU AM UNUL LA VANZARE , VEZI SI POZELE, E SUPERB SI MERGE IMPECABIL!
COSTA 4900 E DAR E CA NOU DIN 2000!
EU VREAU SA IAU O LEGANZA SI DE ACEEA IL VAND! UITA-TE LA GAMA DAEWOO- MATIZ 4900 E- ALBASTRU MET!:smile:
G e o r g e
matiz se power plus cu abs servodirectie si ac este vreo 8000 euro TTC, labanii astia imi iau masina nu trotineta aia cu 3 cilindrii. am condus una, pe langa faptul ca am cu greu loc in ea (1.90 si 110kg) merge bine pana pe la 70 km/h, ca dupa pauza... moare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.