Help - Search - Members - Calendar
Full Version: motor spart
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
simona61916
Sunt fericita posesoare a unei masini de firma, care la 7000 de km a cedat. Nu ea, ci motorul. Mai precis, la 160 km pe ora, in depasire s-a auzit un crah si gata. Motor canci, frane canci etc.
De ce v'am atacat forumul? Ca sa'mi dati un sfat. Ce pot sa fac? Firma vrea sa'mi schimbe motorul cu totul dar eu nu cred ca mai vreau masina. Nu o sa mai am incredere in ea ever. Aveti solutii?
Mentionez ca e o masina de 2400 mc, 200 CP si 25.000 Euro. (nu dau inca firma pentru ca astept sfaturile intai)
CRG
ai patit-o statistic. Stai linistita, daca-ti schimba integral motorul n-ai de ce sa-ti faci probleme. doar sa nu fi afectat si alte cele..
simona61916
QUOTE(CRG)
ai patit-o statistic. Stai linistita, daca-ti schimba integral motorul n-ai de ce sa-ti faci probleme. doar sa nu fi afectat si alte cele..


adeca se intampla la mine... dupa ce te trezesti fara gaz in depasire o dai incolo de statistica si nu mai vrei masina din aia. da? numai ca in romania ii doare la basca de publicitatea negativa, deci n'am cu ce sa'i amenint ca sa scot ceva. in speta alta masina.
mike.omega
Ai putea totusi sa precizesi marca/modelul bietului automobil, firma la care lucrezi nu ne intereseaza biggrin.gif

La ce turatie era motorul in momentul in care a cedat?
simona61916
japoneza masina, la 4000 de ture.. nu eu am bulit-o stati linistiti... cica defect de fabricatie la o biela... m'au vazut blonda si ma fac din vorbe :evil:
mike.omega
Deci honda accord, 2.4, 190CP biggrin.gif
James Kilowatt
Si eu care credeam ca e italiana... si diesel :angel: nu spun care, ca oricum ar fi vorba de acelasi motor biggrin.gif
Japoneza, deci? Hm, e facuta oare in UE sau in Japonia? :angel:

Am auzit si eu de defectul asta, insa la un citroen de 15 ani. Problema e ca atunci cand se rupe biela sau boltul, pistonul poa' sa treaca ca un obuz prin carter si sa mai paradeasca si arbore cotit, carter si altele.
Insa fiind in garantie, nu ar trebui sa te afecteze, nu?
Cipicanu`
Spune marca masini...sa stim si noi. Oricum nu numai Honda Accord are motor de 2.400 dintre cele asiatice
guerilla
daca ne lasi sa facem apreciere s-ar putea sa iasa urat laugh.gif ca iar se vor incinge spiritele. asa ca mai bine spui ca e accord si gata smile.gif ca nu se supara nimeni.
si mi se pare si mai corect. lasa teasing-ul pentru altii, ca nu te ajuta din pacate.
daca vrei sa te ajutam cu sfaturi trebuie sa ne dai cat mai multe din detaliile problemei tale.
simona61916
QUOTE(MR28673)
Si eu care credeam ca e italiana... si diesel :angel: nu spun care, ca oricum ar fi vorba de acelasi motor biggrin.gif
Japoneza, deci? Hm, e facuta oare in UE sau in Japonia? :angel:

Am auzit si eu de defectul asta, insa la un citroen de 15 ani. Problema e ca atunci cand se rupe biela sau boltul, pistonul poa' sa treaca ca un obuz prin carter si sa mai paradeasca si arbore cotit, carter si altele.
Insa fiind in garantie, nu ar trebui sa te afecteze, nu?



tu te-ai mai da cu ea cu >100 la ora cand stii ce ai patit? basca ca mi-e frica de "dorel" de la service care toata viata lui a montat motoare japoneze... by the way.. e facuta in japonia... or avea si ei emiganti care muncesc pe banda biggrin.gif
Cipicanu`
Spune te rog marca!!!
CRG
sigur nu e mazda. biggrin.gif

n-are motor de 2,400..

btw, cam mare marja intre 100 si 160 la ora... suna a farsa...sorry
simona61916
QUOTE(CRG)
sigur nu e mazda. biggrin.gif

n-are motor de 2,400..

btw, cam mare marja intre 100 si 160 la ora... suna a farsa...sorry


2400 in cap, si cand s-a intamplat aveam 160.. n'am spus never 100.. si n'am timp de farse ca ma arde rau!!!
Vlad6
Probleme pot aparea la orice automobil, mai ales ca la noi in Ro. conditiile de folosire sunt ceva mai speciale.
Imi pare rau pentru ce ai patit si ma bucur ca ai iesit ok din accident. Cum bine zicea CRG daca repari motorul nu mai ai de ce sa-ti fie frica insa riscul mare vine de la alte sisteme ce ar putea fi afectate si de aceea sfatul meu este sa repari motorul sa convingi firma sa o vanda, sa te duci la biserica sa te spovedesti iar apoi sa-ti iei alta masina in care sa te simti in siguranta.
Cipicanu`
Pai e Mazda sau nu e? Spune numele masini...si ne dam cu parerea...ce e asa greu?
simona61916
m'au rugat cei de la firma sa nu fac valva ca e prima oara cand li se intampla... nu e honda! e un 4x4... nu stiu daca fac scandal in presa ma va ajuta...
Cipicanu`
ce valva poti sa faci aici? nu suntem presa...zi si tu marca. eu m-am gandit la Hyundai...dar nu au motor de 2.400 pe suv-uri...poate de 2.700
guerilla
pai ce are hyundai cu japonia? blink.gif

daca nu spui firma putem inchide topicul da? biggrin.gif
simona61916
e sa vad acu' cum ma ajutati... subaru legacy
Cipicanu`
asa ma gandeam sa postez si eu guerilla...ca o sugestie pt tine...deci simo?
admin
Sa facem concurs!!! ..cine ghiceste iese cu Simona la o cafea biggrin.gif

eu primu ; Nissan Patrol

Ofcourse ca Simona poate sa refuze oferta ... biggrin.gif
CRG
LOLLLLLL


scuze, nu m-am putut abtine.. legacy?
Vlad6
Exista si Honda 4x4 si cel mai bine este sa lasi indiciile si sa spui ca sa poti primi sfaturi in de la oameni in cunostinta de cauza.
Cat despre ce te-au rugat cei de la firma ( presupun ca firma care ti-a vandut masina ) nu stiu de ce te intereseaza asa de mult. Daca tu crezi ca merita fa un comunicat de presa si trimite-l la toate publicatiile si agentiile de presa.
In momentul in care ne spui marca poate se vor gasi cativa care cunosc cate ceva despre respectivul model si service pentru a te putea ajuta.
admin
Vad ca am postat prea tarziu sad.gif((
mike.omega
QUOTE(simona61916)
e sa vad acu' cum ma ajutati... subaru legacy


Care n-are 200cp nici daca storci motoru tongue.gif
Cipicanu`
a scris fata...e legacy. ma duc cu ea la o cafea...smile.gif sau beer.gif
guerilla
chiar asa, de unde 200cai pe legacy? poate din 2.5T dar ala nu se importa in romania.
simona61916
dau eu cafea daca imi spuneti cum sa fac ca io nu mai vreau masina inapoi... si nici forester nu vreau...
guerilla
vorbeste cu george. el te poate ajuta referitor la subaru.
dar iti trebuie multa cafea.. ca e cam mare smile.gif
simona61916
mie asa mi-a spus ala de mi-a vandut-o da??? ca atat are!!!
Cipicanu`
Simona...dar ce are daca ce de la reprezentanta inlocuiesc motorul? Tot atata siguranta ai in masina..
CRG
in continuare imi miroase a farsa.. special pentru George si F1natic.. :scratchchin:
admin
Cred ca e Subaru Impreta si asta e un atac direct la Georgel! biggrin.gif
mike.omega
offtopic.gif

E adevarat ca Andreea pleaca de la voi si se muta la cei de pe dn spre Ploiesti?!

offtopic.gif
Cipicanu`
Nu are atata...cred ca are 165 cp
simona61916
da' domne.. imi schimba motorul ca e in garantie.. dar cu ce inima mai merg cu ea ? ai?

pentru amatorii de teoria conspiratiei, dati-mi adresa de mail si va trimit poza cu gaura din motor !!!! ii pup pe georgel si pe alalalt da' nu'i cunosc.. sa le traiasca masinile!!!
guerilla
e din ce in ce mai distractiv laugh.gif
de ce nu pui pozele aici?
noi am inteles ca aveti contract cu radacini, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i protejezi pana in panzele albe.
admin
Eu sincer nu cred ca-l poti sparge si pe al doilea biggrin.gif
CRG
cam masculin tonu' si scrisu' Simonei noastre.. :thumbdown:
simona61916
mai baieti... mi-a placut forumul vostru din prima ca are implicit la gen selectat M... nu ca sa ma interogati si sa facem bascalie am intrat.., daca chiar aveti solutii ziceti-mi...daca nu ma mut pe forum la eva ca poate ma ajuta tot fetele!!!!
mike.omega
@Admin: Garantezi tu?! laugh.gif
Cipicanu`
Off topic

Frate...e enervanta reclama aia la Clicknet

Simo...stai linistita ca fetele nu te ajuta...garantez
Vlad6
QUOTE(simona61916)
dau eu cafea daca imi spuneti cum sa fac ca io nu mai vreau masina inapoi... si nici forester nu vreau...

pai eu am dat deja un sfat: ia-ti alta masina in care sa ai incredere si sa te simti in siguranta
guerilla
ah.. si forester parca au pescarii nu? smile.gif normal ca nu vrei.
G e o r g e
cateva lamuriri :

motor 2.4 pe legacy nou nu exista
motor de 200cp pe legacy nou nu exista

prea multi useri de pe acelasi ip

defect de fabricatie se constata in servie si se rezolva pe garantie daca este asa ceva .

subaru nu este masina perfecta . este o masina foarte buna si totusi ESTI SINGURA persoana care a reusit sa sparga un motor de subaru asa de repede .

stiu un singur alt caz cand a reusit sa-i arda supapele , dar acolo se punea altfel problema si era motor turbo smile.gif

mai astept niste lamuriri de la tine .

cine este proprietarul masinii, in ce conditii s-a intamplat , SI FOARTE IMPORTANT : DE UNDE AI ALIMENTAT ?
admin
O fi bagat benzina de avion de la Baneasa, nu? biggrin.gif
Maff
eu cred ca este la caterinca.prea misterioasa, prea lasa ca am poze dar le dau doar pe privat, prea multe ascunzisuri..............e cusuta cu ata alba................si sa fim seriosi.........la 160km/h......totusi, daca e legacy nu e un tractor....e masina buna, asa ca vreau si eu poze.Daca exista asa ceva....sau e doar la misto..........
James Kilowatt
Taica-miu n-a reusit sa sparga nici motorul de la Moskwich, nici cu benzina de aviatie (amestec) si nici cu petrosin+tetraetil de plumb. biggrin.gif Subaru mai are de invatat biggrin.gif

Chiar vreau sa vad si eu pozele!!! Daca exista.
mike.omega
@Admin: Nu cred, ca langa Romaero Baneasa e concurenta si cred ca nu are voie in zona aia tongue.gif
admin
E posibil sa nu-i fi bagat antigel..si cum ieri a fost ger....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.