Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Din 2006, toate vehiculele care circula in UE vor putea...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
cosmin45741
Din 2006, toate vehiculele care circula in UE vor putea fi inmatriculate fara probleme...asta citeam zilele trecute intr-o revista de specialitate...
Tinand cont ca expira si protocolul cu cei de la renault, mi se pare o chestiune veridica...si de foarte mult bun simt biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Ce parere aveti, ce stiti despre asta???
madalina
Vreau sa vad un act juridic ce spune acest lucru. Nu parerea unui ziarist.
liviu51753
In UE, teoretic, masinile vechi pot fi inmatriculate fara probleme, e chiar mai avantajos pentru ca impozitul se plateste la valoarea masinii
Totusi eu nu cred ca si in cazul favorabil al integrarii guvernantii nostri nu vor gasi un subterfugiu pentru a proteja productia autohtona (vezi cazul cu moratoriul privind libera emigrare a fortei de munca dupa integrare)
Imi pare rau ca sunt atit de realist, dar poti spera - e gratis !
guerilla
ziaristii se inspira de la experienta Ungariei si a Poloniei unde nelegiferarea vreunui act protectionist a condus la acea anomalie - au venit toti cu masini second din vest iar industria auto a cazut galopand in jos (vanzarile de masini noi undeva la 20-30% din cat erau inainte de aderare)
In Romania, din cate stiu se pregateste o astfel de lege care sa spulbere visele romanilor fara buget sad.gif
sa traim bine blush.gif
Skywalker
Ce frumos ar fi ca din 2006 sa-mi pot inmatricula Renault-ul pe RO dar comunistii din conducere nu vor fi de acord cu asta pentru ca, noi, romanii suntem mai cu mot.
Ungaria si Polonia nu si-au mai vandut masinile proprii pentru ca sunt putin catolice si mai aproapre de occident si era mai rentabil pentru marii producatori de masini sa fabrice subansamble in cele 2 state cu o mana de lucru mai ieftina decat in tara de origine.
madalina
Mai oameni buni, in Ungaria s-a produs aceasta problema DUPA aderararea la UE.

Iar noi in 2006 nu intram in UE nici daca devine Ben Laden presedintele SUA. In cel mai fericit caz intram in 2007.

In plus, actul normativ in vigoare privind inmatricularea pentru prima data a masinilor in Romania spune ca de la 1.01.2007 masinile trebuie sa fie minim euro 4 pentru a fi inmatriculate.

Apoi, in negocierile privind acerarea Romaniei la UE s-a reglementat si acest aspect.
Skywalker
De intrat in UE intram prin (prin nu pe) usa din dos iar cu masinile si alimentele ne-am luat cea mai mare teapa posibila. In Romania mancarea este mai scumpa ca in occident si asta din cauza economiei falimentare a tarii asteia inca comuniste pana in maduva oaselor....nu mai zic nimic ca iau ban.....
malin34426
Stati linistiti ! uitati ideea ! a fost calculata cu cap. din 1 ian 2007 ue intra la obligativitatea inmatricularilor euro 4 in sus . adica noi suntem mai avansati ca ei.
Skywalker
QUOTE(malin34426)
Stati linistiti ! uitati ideea ! a fost calculata cu cap. din 1 ian 2007 ue intra la obligativitatea inmatricularilor euro 4 in sus . adica noi suntem mai avansati ca ei.


Bine inteles ca suntem mai avansati decat occidentul doar ei vor sa "intre-n" noi nu?!!............
In caz ca nu stiati:
noi am pus coada la pruna altfel crestea in pamant ca si cartofu'.
suntem in grupul G7 (prima chiar cu cel mai mare PIB 1.000.000 $ pe cap de om anual !!!!??? beer.gif
avem numai masini din 2003 - prezent (unde Dacia este peste Mainbach si Rolls Royce)
la noi gunoierii - da ce nici nu avem asa ceva am angajat straini pentru munca asta.
la noi profesorii castiga 10$/sec :x
sistemul sanitar este cel mai luxos din lume :stretcher: avem numai ambulante de 7 stele (verzi)
avem hoteluri de 10 stele (verzi) si pensiuni de o leg. de margarete (o leg = 50 buc.)
Soselele sunt de 100 stele (rosu/albastru) cu incalzire in pardoseala (adio polei/zapada/apa) cu un total de 50.000 Km de autostrada (cea mai noua a fost inaugurata maine?! pe ruta: Teremia Mica - Cheglevici - Valcani - Dudestii Vechi - Sannicolau Mare una dintre cele mai moderne din lume are gresie, faianta, termopan si podele laminate + usa metalica !!???)

Scuzati-mi sarcasmul dar nu m-am putut abtine.[color=blue][/color]
Sebastian-58
QUOTE(madalina)
Mai oameni buni, in Ungaria s-a produs aceasta problema DUPA aderararea la UE.

Iar noi in 2006 nu intram in UE nici daca devine Ben Laden presedintele SUA. In cel mai fericit caz intram in 2007.

In plus, actul normativ in vigoare privind inmatricularea pentru prima data a masinilor in Romania spune ca de la 1.01.2007 masinile trebuie sa fie minim euro 4 pentru a fi inmatriculate.

Apoi, in negocierile privind acerarea Romaniei la UE s-a reglementat si acest aspect.


Si totusi, ce nr are respectivul act normativ? Si din ce an?
HalbaSus
Sunt chiar curios cum se va face acest act... fara ca uniunea sa faca urat... pt ca odata intrati in uniune nu putem pune restrictii doar pt masinile din import... putem pune doar pe TOATE autoturismele... adica daca e obligatoriu euro 4 atunci va fi obligatoriu si pt uzinele dacia... si va fi obligatoriu si pt dacia 1310 pe care vrei s-o vinzi in romania...

a fost in caz similar in italia care a adoptat un act normativ care prevedea ca nu pot fi importate autobuze SH mai vechi de x ani ( mi se pare 5 ani dar nu sunt sigur)... UE a considerat masura abuziva deoarece autobuzele deja aflate in italia nu trebuia sa fie mai noi de 5 ani... deci masura era discriminatorie... si a fost anulata in consecinta... Nu e nici o problema daca se pune obligativitatea euro4 pt inmatriculare... dar atunci va fi obligatorie si pt dacia1310 si pt S-class... oh i so wanna see that... sunt chiar curios daca vor avea c**iele necesare sa le spuna proprietarilor de masini cu euro 1,2 si 3 ca nu isi mai pot vinde masinile... adica le pot vinde dar nu se pot inmatricula (deci le poti vinde doar ca piese de schimb, ca de circulat nu se mai poate)... iar daca vor face masura doar pt autoturismele din import... atunci o sa fiu curios ce reactie va avea uniunea :bash: ... regulile cu privire la concurenta si la libera circulatie a marfurilor sunt foarte stricte in UE... iar Romania nu e tocmai super putere mondiala sa se poata eschiva de la aceste reguli... si ce daca o sa scada vanzarile de masini noi cu 80%... asta e... in cel mai rau caz da faliment dacia... nu ar fi o mare pierdere...
Skywalker
Halba Sus si eu sunt curios de ce lege mai inventeaza ai nostrii. Dupa cum vad eu treburile va fi in avantajul meu, adica sa-mi pot inmatricula Renault-ul.
Chiar si acum mi se pare o aberatie sa nu poti inmatricula masini fara euro3 aduse din import dar in acelasi timp sa te lase sa pui in circulatie o Dacie 1300 veche de 30 ani (indiferent de anul fabricatiei, proiectul este vechi de 30 ani!!) care nu "stie" nici macar de euro 1.

Om trai si om vedea ce va fi din 2007
madalina
QUOTE(Sebastian-58)
Si totusi, ce nr are respectivul act normativ? Si din ce an?


Cauta si tu discutiile despre euro 3 si euro 4 pe Forum si gasesti si actul normativ.
Sebastian-58
Am cautat.... Si nu am gasit....
razvan38455
sunt si eu intro mare dilema ... poate reuseste cineva sa ma scoata din ea... se poate inmatricula orice masina cu euro3 indiferent de an ...? sau este un prag de varsta?
madalina
Masinile cu euro 3 au aparut din 2000. Exista cateva modele ce au avut eur0 3 din 1999.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.