Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sony Play Station Portable - PSP
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Luka
Ok, cine are asa ceva, cine stie cu ce se mananca?
Am primit unul zilele astea band.gif si acum as vrea sa aflu detalii de la detinatori. Evident, am stat cateva ore ieri si am citit manualul de instructiuni, dar as aprecia informatii.
Ma intereseaza mai multe lucruri, in ordine:
1. Se pot instala si programe de genul route-planner pe el?
2. Cata memorie aveti la PSP? Merge si alt producator de memorie (memoria este una Sony Memory Stick Duo) ?
3. De unde luati jocuri?

Si o sa mai fie si altele ca-mi mai aduc aminte smile.gif
G e o r g e
3. memorie DOAR SONY memmory stick duo . remarca cuvantul SONY !!!
Luka
Uuuuffff....stiam si eu ca asa e, dar am incercat, poate-poate blush.gif
In rest nimeni???
Luka
Am cercetat si am ajuns la o problema la care nu gasesc raspuns, si anume:

- sony produce memory stick duo si memory stick pro duo; al doilea tip are capacitate mult mai mare, insa nu stiu daca se potriveste

Cineva a intalnit problema asta la vreo camera foto sau eu stiu unde?
Mersi frumos.
Luka
Hai ca intre timp am gasit un forum foarte bun asa ca il pun tot eu aici, poate mai intereseaza pe careva: http://forums.qj.net/showthread.php?t=16876
Luka
QUOTE(G e o r g e)
3. memorie DOAR SONY memmory stick duo . remarca cuvantul SONY !!!


Apropo, am aflat cum e si cu asta. Cardurile memory stick duo sunt produse de Sony in colaborare cu Sandisk asa ca merg ambele tipuri. Mai precis merg carduri memory stick duo si memory stick pro duo de la Sony si de la Sandisk. Diferenta intre cele 2 tipuri este ca cele cu 'pro' au capacitate mai mare si sunt mai rapide.

PS: Hai ca aici o sa fac un topic unde scriu numai eu smile.gif....exact cum era topicul ala cu Impact biggrin.gif
Luka
Preturi informative:

Card memorie 1 GB - Romania: aprox 500 RON
- Europa: aprox 90 euro

Jocuri: Romania - intre 160 si 240 RON (cu mentiunea ca nu prea se gasesc)
: Europa - intre 45 si 55 euro (cu mentiunea ca se gasesc o gramada smile.gif )

Daca cineva e interesat de linkuri pt jocuri, sunt aici.
Seri
Se pare ca tu centrezi si tot tu dai cu capul. biggrin.gif
Un joc care imi place foarte mult si care o sa fie disponibil numai pt PSP este GTA: Liberty City Stories.
Luka
Pai asta e, macar sa mai afle altii daca au nevoie biggrin.gif

GTA Liberty City va aparea in Europa pe 2 decembrie din cate am inteles eu, iar la noi sper ca ff repede...oricum, deja l-am precomandat smile.gif

Mai sunt cateva jocuri tare ca lumea, mie personal imi plac FPS-urile si sunt cateva de genul asta.
Luka
Ok, revin cu noutati.

Am comandat pe e-bay un card de 1 giga Sandisk, pretul este 68 euro cu tot cu taxe de expediere. Include si un adaptor la alt tip de card, pentru alte aparate. Norocul meu este ca mi-l aduce un prieten din Franta asa ca scap de alte taxe de vama sau mai stiu eu ce.
La acelasi prieten am comandat si un joc, Metal Gear Acid, iar aici, dupa cum am spus, am facut comanda pt GTA Liberty City si astept sa apara la noi.
Luka
Noutati: astia de la care am comandat GTA in Romania nu mai raspund :bandit:

Un program excelent care transforma fisiere video in formatul acceptat de PSP (MPEG 4) si le copiaza in PSP poate fi gasit la http://www.pspvideo9.com .
Luka
Revin cu noutati smile.gif

Am primit cardul de memorie, este Lexar pana la urma. Se potriveste, este super ok.
Am primit si cele 2 jocuri (GTA Liberty City, Metal Gear Acid). GTA este cum il stiti si voi probabil, foarte frumos, iar Metal Gear este un fel de strategie militara (un fel).

Pana la urma imi raspunsesera si cei la care facusem comanda pt GTA in Romania, dar, din pacate, cam tarziu...
lucian14
Spune-mi si mie ce te-a facut sa achizitionezi o Consola doar aveai PC/
Nu sunt cam nerentabile jocurile(scumpe rare) ?
Merita banii (5 milioane)?
cata memorie ai nevoie sa mai cumperi (cat costa) ? alte costuri (adaptoare ce mai trebuie)?
La noi sunt putini posesori ps2 ... sunt curios!
G e o r g e
nu este PS2 este PSP .

adica este portable. este cam 12 mil .

QUOTE
Ok, cine are asa ceva, cine stie cu ce se mananca?
Am primit unul zilele astea


l-a primit , nu l-a cumparat .

jocuri poti procura cu licenta ca orice alt joc fie el si de calculator . nu sunt mai scumpe decat cele pt pc .
Luka
Multumesc, George, am scapat de explicatii biggrin.gif

Deci: este vorba de Sony Playstation Portable, costa in jur de 1150 RON, jocurile de la 160 la 240 RON, din pacate nu prea se gasesc jocuri ca lumea la noi.

Memorie am luat deja, a fost 68 de euro pe ebay (1 GB), dar am vazut in Carrefour memorie Sandisk de 1 Gb la 300 RON.

Probabil ca eu n-as fi dat atatia bani, poate cand s-ar fi ieftinit, dar daca e cadou smile.gif

Intr-adevar, am si PC, dar alternez, o seara ma joc la PC, o seara la PSP smile.gif

In plus, pe PSP pot pune muzica, filme, poze si il pot lua atunci cand plec pe undeva.

Fiecare cum crede si cum are bani de cheltuit.
Luka
Revin:

N-am mai povestit de ceva timp, dar asta e.
Intre timp, am folosit PSP-ul in avion spre Viena si in tren spre Iasi. Foarte bun, trece timpul mult mai repede.
Mi-am mai cumparat un joc (Splinter Cell) din Barcelona; a fost 36 de euro la reduceri. De asemenea, am cumparat si un incarcator de masina (9 euro).

Mai pun un link cu un site pe care l-am descoperit azi asa ca nu stiu foarte mult, dar pare tare interesant. In esenta, poti descarca pe PSP harti ale diverselor orase din Europa, cu restaurante, baruri, locuri de vizitat; se pot face rute. Din ce am citit, sunt si filmulete care iti prezinta orasul respectiv. Adresa este http://www.psppassport.com/pass_index.php . Enjoy smile.gif
ozz86651
1150 RON in ianuarie? Damn. Eu am primit unul cadou de la firma pentru carciun si cum nu sint amator l-am dat tot in ianuarie pe ebay impreuna cu 2 jocuri (era in cutie, avea si ceva memorie dar nu gigantica). De fapt jocurile tin minte ca le-am dat separat. Am luat sub 250$ pe el, si era pretul corect. Tot atunci l-am vazut in Paris in aeroport la 250 euro sau asa ceva, dar oricum era aeroport si parisul nu se remarca prn ieftineala.
Daca stiam il aduceam in Ro, am ratat afacerea vietii mele blink.gif
guerilla
QUOTE(ozz86651)
Tot atunci l-am vazut in Paris in aeroport la 250 euro sau asa ceva, dar oricum era aeroport si parisul nu se remarca prn ieftineala.


pai in aeroport sunt mai ieftine decat in oras biggrin.gif
chiar ca ai ratat o afacere.
ca sfat pentru viitor, cand mai ai chestii noi de care vrei sa te dispensezi, da-le in Europa, ca vei castiga minim 25% din diferenta dintre usd si eur biggrin.gif
Luka
Intr-adevar, in toata Europa civilizata PSP-ul nud este 250 de euro, iar cu vreo 2 jocuri e aprox 300 euro sau asa ceva.

In legatura cu linkul de mai sus, am cercetat mai bine si vin cu o rectificare: de pe site poti descarca numai filme despre orasele alea, hartile si prezentarile si info le ai daca vrei cumparand aplicatia. Din cate inteleg eu, e exact ca jocurile (pe umd).
Luka
Revin cu o noutate, de fapt cu 2:

a) - in curand PSP-ul va functiona si ca GPS (cu un soft dedicat, din cate inteleg)
cool.gif - se poate downgrada de la cel mult versiunea 2.71 pana la 1.50

Din pacate, avalansa de informatii de pe net ma depaseste net, mai ales ca nu am cunostinte in domeniul IT sad.gif
romb
ce versiune ai ?

daca ai 1.50 poti rula orice fel de aplicatie , inclusiv jocuri luate de pe net , stii asta , nu ?
Luka
In prezent, am 2.50 sau 2.60, nu mai stiu exact acum.
Stiu ca pot rula orice, insa downgrade-ul imi e cam......dubios blush.gif
romb
dubios , dar necesar daca nu vrei sa dai o avere pe jocuri.
Luka
Pana acum am vreo 5 jocuri, dintre care 3 primite cadou biggrin.gif Din punctul asta de vedere, e ok.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.