Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lada2107
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Felix60549
Va salut!
As avea si eu o intrebare daca cineva imi poate spune:
se mai fabrica Lada 2107,le comercializeaza vreo reprezentanta in Ro?
La ,,masini noi" nu am vazut nimic!

Merci!
Georgian40398
salut,

am intrat pe site la www.lada-auto.ru si am gasit la automobile lada 2107. Scria asa:

"Автомобили LADA 2107 с кузовом ''седан'' - самая комфортабельная модель семейства автомобилей классической компоновки.
Машины этого семейства отличает аскетичность исполнения, простота и надежность; стабильная работа двигателя, систем вентиляции и отопления салона, создающие в автомобиле благоприятный микроклимат.
Просторный салон и вместительный багажник делают автомобиль незаменимым в семейных и хозяйственных поездках".

Mai gasesti acolo diverse alte informatii despre lada 2107. Nu am inteles ce scrie, dar am impresia ca inca se fabrica beer.gif
Felix60549
asta am vazut si eu, dar ma refeream in Ro daca este reprezentanta!
In aceste conditii, imi puteai da si site-ul polonez sau maghiar,dar pe mine ma intereseaza la modul cel mai serios!
Georgian40398
sorry biggrin.gif
Dar cred ca cineva iti poate traduce ce zic aia pe site :help:
Stii probabil ca exista niste reprezentante in tara, dar cred ca aduc numai lada noi si lada niva. Insa poate ar tb sa le ceri sa iti aduca 2107.
Stii ce am auzit la un prieten care vinde masini ? Ca poti cere la ambasada Rusiei sa cumperi o Lada. Si ti-o vind chiar mai ieftin, fara nu stiu ce taxa.
Horia49540
salut
in textul lui Georgian nu scrie daca se mai fabrica sau nu, doar o lauda: ca e masina spatioasa de familie, ca e confortabilaetc. DAR se vorbeste la prezent, deci ar trebui sa se mai fabrice
:wave:
Ionut45405
Iti dai seama ca are euro 0 barat (norma de poluare)! Asa ca daca vrei s-o tii in sufragerie... ca de inmatriculat mai pe seara!
Felix60549
M-am lamurit! Ideea este deci sa caut una second. Sincer sa fiu, indiferent cine ce ar spune, sunt cele mai bune masini raportate calitate-pret. Am avut lada 2103 si am facut imprudenta sa o vand in aprilie 2005 si-mi pare foarte rau, mai ales ca avea ceva modificari exterioare si interioare. Ma saturasem sa caut cutie cu 5 tr. si nu gasisem nicaieri.
Deci, daca aflati vreuna second, dati-mi de stire.

Va multumesc mult!
Horia49540
mie la astea noi 2105 si 2107 nu imi plac doua lucruri (pe langa alte lucruri care imi plac foooarte mult:)
1. au distributia pe curea
2. tabla a fost mult mai proasta decat la cele vechi, dar ca an de fabricatie sunt mai noi, deci probabil ca se compenseaza...
a propos cand mi-am luat eu masinutzsa am vazut un 1200 model 1986 (dar ca cele din 1982, cu faruri rotunde), cu servofrana, etc., mdel de Belgia
era excelenta tehnic, motorul era mai silentios ca la Dacie, nu stiu ce-i facusera!
dar caroseria era busita peste tot, asa ca am lasat-o...
succes la cautat :wave:
Felix60549
Ai perfecta dreptate referitor la tabla, dar facand o comparatie cu Dacia Supernova-ce am avut dar am scapat de ea-este incomparabila.In ceea ce priveste distributia motorului, 1300 este curea,iar1500,1200 lant.Avantajul la curea este ca si daca se duce, nu se indoaie supapele.
Personal,am avut o problema gen mai sus la 1500 datorita unui extra mecanic ce mi-a reparat atat de bine problemele de la axul cu came incat mi-a sarit distributia cu tot cu stift, lant si rola. S-au indoit supapele samd.
madalin46093
Ca infatisare 2107 sunt mai uratele.Motorul este mai bun,dar tabla este net inferioara celor 1500.Oricum sunt mai bune decat Dacia.Eu am vrut sa-mi cumpar prima data un 2107 din 1990(1000$),dar am renuntat cand am vazut ca majoritatea erau luate de rugina la aripa din fata.Acolo este cea mai mare problema a lor.
M-am hotarat la un Jiguly din 1980 care arata mult mai bine
Felix60549
Corect. Acea din poza e masina ta? Arata f.bine, dar ar tb sa-i dai jos halogenele. Nu prea o incadreaza Fara suparare.
madalin46093
Pt Felix
Da este a mea.O vezi mai bine in topicul "Galerie foto cu Ladutze".Stiu ca acele proiectoare sunt cam uratele,dar inca nu am banii necesari sa imi i-au altele.Acum le-am urcat pe bara.
Felix60549
Pe timp de ceata, sau noaptea sunt de folos?(halogenele). Daca nu esti multumit de prestatia lor, poti face un compromis: Doua faruri de faza scurta montate in locul celor de lunga, legata si faza scurta si cea lunga pe cele 4 faruri. Atunci sa vezi lumina noaptea! Bineinteles, iti tb. si relee suplimentare de protectie. Suneai ca ai avut posibilitatea sa cumperi 2107.
Chiar daca daduse rugina in aripi,daca avea 5 tr. sa stii ca se merita. Cel mai mult am rulat cu fosta mea 1500 cu 150km/ h, pe o distanta de 7 km si urla atat de tare motorul incat am avut la un momentat impresia ca va pleca de pe masina undeva.... nedefinit. In acel moment aveam cam 6000 rotatii/min. iar daca aveam 5tr. categoric aveam doar 5000.!
madalin46093
Mie imi place sa arate tabla bine,nu tin neaparat sa am o cutie cu 5 trepte.Mai ales ca cele cu de pe Lada nu au fost foarte reusite.Si daca mi se pune pata ma duc si imi cumpar una S.H..Si atunci voi avea o masina care arata bine si are si cutie cu 5 trepte.Dar inca nu m-am hotarat sa fac acest pas.

Stie cineva ce pot sa-mi fac la pompita care arunca apa pe parbiz?Am schimbat 2 pana acum.Toate mi s-au spart (vorbesc despre cele rusesti de plastic).Cred ca va trebui sa adaptez de la alta masina. :scratchchin:
Horia49540
adica pompa din vasul cu lichid de spalat parbriz? s-a spart? eu am una si nici nu stiu daca e ruseasca originala si nu am avut niciodata probleme
nu cumva ti-a inghetat iarna apa? sau ai actionat-o fara sa ai suficient lichid? atunci se arde...
sau...cu alte cuvinte...made by vodka :wave:
Georgian40398
Eu am pompa de dacie la lichidul de parbriz. Merge, hmm. Si e gasita pe strada, aruncata biggrin.gif
Felix60549
Hmmm, ma bate un gand, dar nu ma pot decide pana nu va cer sfatul. biggrin.gif

Am gasit o Lada 2107 din 1996 cu 70000 km la bord si cum am vandut Cielo ma gandeam sa-mi trag o Lada, masina care niciodata nu m-a lasat la greu. Pana aici toate bune, dar pretul ei este 52000000 rol neg. Ma intreb daca totusi merita! blink.gif

Nu am vazut-o, caci este in Miercurea-Ciuc. Am vb. cu proprietarul si mi-a dat toate angajamentele ca este impecabila bla, bla, bla, culoare crem, revizii la zi, unic proprietar, masina luata de la reprezentanta Lada M. Ciuc.

Ce sa fac? blink.gif Sa o iau sau nu?
Dragos56563
Io zic ca da... Da' s-o vezi mai intii si sa se bage cineva sub ea sa vada ce si cum...

:wave:
Horia49540
da, cel mai important este sa fie caroseria in stare buna
si apoi, sa poti gasi piese usor la tine
in rest , merita masina biggrin.gif
Felix60549
Merci mult, cred ca azi ma duc sa o vad.

va spun eu cum sta treaba! biggrin.gif
Felix60549
QUOTE(Dragos56563)
Io zic ca da... Da' s-o vezi mai intii si sa se bage cineva sub ea sa vada ce si cum...

:wave:

Ce sa vad vere, nu vedeam motorul de ulei si interiorul de praf si mizerie, daramite pe dedesubt. Masina fusese revopsita jalnic, era de toata groaza.

Nu stiu daca am stat 5 min. langa ea! Si ce scor cerea! :bash:

Am sa mai caut. Sper sa gasesc anul acesta, daca nu anul viitor imi aduc una sigur de pe la unguri! :wave:
Corhana77862
E extraordinar de greu sa aduci dinafara Jyguli-uri, iar noi e imposibil, deoarece, normele UE sunt naspa. Nu mai poti aduce autoturisme noneuro, si cea mai tampita reglementare este una de genul: Lada (ma refer aici la modelul 2107, si la altele in genul lui) are parbrizul prea putin inclinat si este prea apropiat de fata ocupantilor locurilor din fata.

Ca o curiozitate, Lada inca fabrica modelele 2104, 2105 si 2107. Am vazut pe autovaz.ru...............sau ceva in genul asta, nu-mi mai amintesc siteul.
Daniel82595
stiam ca mai fac 2106 si parca si 2107 dar numai pt ei si cateva tari de acolo cum ar fi Armenia. Exporta in europa numai masini euro si piese pt mai toate modelele......desi se gasesc greu.
Felix60549
Pai de la anu", daca intram in UE sper sa pot imatricula orice! Doar platesti taxe pt. masina: mediu, cm3, etc.
Daniel82595
si taxele alea sunt asa de mari tocmai ca sa te faca sa te razgandesti
Dragos56563
Sau poti sa o iei pe a lui Cretulescu, ca as scos-o la vinzare. Si e intretinuta, dupa cum se vede... Bafta !

:wave:
Cosmin65397
Fratilor...as vrea sa iau un 2107 nou pot sa sa-l inmatriculez? Din cate am vazut pe siteul de la rusi modelele de 2107 au si carburator si sunt si pe injectie. Cea pe injectie o merge inmatriculata la noi?
Corhana77862
Nu le inmatriculeaza porcii astia special pentru a face vanzare la plasticurile vesticilor.....cam asta e politica mUniunii Europene
Daniel82595
pai dc respecta euro 3 si are sub 8 ani teoretic se poate inmatricula nu? iar din 2007 se poate inmatricula dar baga astia taxe usturatoare.
Felix60549
QUOTE(Dragos56563)
Sau poti sa o iei pe a lui Cretulescu, ca as scos-o la vinzare. Si e intretinuta, dupa cum se vede... Bafta !

:wave:


Pretul e foarte bun, dar vreau cu 5 trepte.
Am avut si stiu ce pot si cam cum functioneaza cand este intretinuta la timp. Deci, daca stiti una buna, dau si 70.000.000 Rol pe ea! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.