Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tuning audio
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Diablo61581
Salutare.
Am un Reno Clio Symbol, 1.4L, 75kai. 47000km, an productie.. hmm 1999/2000?

El are 2 boxe pe fata si 2 locuri libere in spate de boxe.
1. Vreau sa ii schimb casetofonul(caseta-radio) cu un mp3 player(cd-radio).
2. Vreau sa ii schimb boxele deoarece sunt paradite.. haraie la sub jumate din volum.

Nu vreau sa bag bani foarte multi deoarece voi schimba masina peste maxim 2 ani. Nu vreau insa nici sa bag bani putini si sa iasa o porcarie.

Ma intereseaza sistemul audio sa mearga si sa fie eventual pe 4 boxe.

Vreau niste sfaturi generale precum de exemplu:
1) De unde e bine de cumparat (carefour, etc.)?
2) Ce marca?
3) Ce putere sa aiba boxele?
4) Cum stiu daca boxele sunt compatibile cu radioul?
5) E mai bine sa merg pe la un de asta de tuning si sa ma las mai pe mana baietilor? Daca da, puteti recomanda?
6) Cam pana unde se ajunge cu baniii?
7) Ce putere sa aiba boxele?
8) etc.

Ma refer aici la aspecte generale ca sa evit niste greseli eventual majore.[/b]
Vlad6
Legat de bani investiti puterea si componentele sistemului audio trebuie sa te hotaresti ce anume vrei.
Pentru firme iti recomand sa intri pe tuning.masini.ro si contactezi una sau ambele firme prezente acolo
Marius43590
Daca e sa ne luam dupa acest forum, toate firmele sunt proaste (mai mult sau mai putin). Pt fiecare din noi ce avem pe masina e cel mai bun, si restul nu exista.

Totusi...

Eu am alpine 9845 si sunt foarte multumit, mai putin de functia aia PI_SEEK (de care se plange toata lumea ce are aparate cu RDS). Stiu ca sunt foarte multumit nu inseamna ca e cel mai bun, dar eu nu cred ca am avut ceva mai bun pana acuma. Mai demult am avut de ales intre Sony, panasonic si blaupunkt, si dupa ce le-am testat pe toate am ramas cu blaupunkt.

la capitolul boxe, cele de pe masina imi convin foarte tare. am observat ca daca dau muzica la maxim imi pierd din concentrare, asa ca foarte rar ascult muzica la volum maxim (in general cand nu e aglomeratie ...).

Daca te intereseaza alpine, cei de la cora au oferte bune. recunosc ca nu am vizitat firme de tuning, nici nu am avut de ce.
Luka
Depinde numai si numai de banii tai.
Evident ca cel mai bine este sa mergi la o firma specializata care va iti va propune solutii adaptate exact la masina ta.
Ai pus cateva intrebari la care numai tu iti poti raspunde. De exemplu, ce putere sa aiba boxele numai tu poti hotari smile.gif
Cea mai buna solutie este sa hotarasti cati bani vrei sa investesti si sa mergi la o firma specializata unde sa le spui exact ce vrei si cat intentionezi sa cheltuiesti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.