Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Logan 1,5 dci sau Matiz SE ??!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Gavriliu56049
Abordez aceasta problema din prisma consumului si al fiabiliatatii avand in vedere ca am nevoie de o masina exclusiv pentru oras (fiabila , ieftina si consum mic) pe care doresc sa o achizitionez in rate.

Multumesc
cristyyy
nici nu ai cum sa compari loganul cu matizul.
matiz e de doua ori mai mic decat loganul

cum nu m-as vedea intr-un matiz, iti zic sa iti iei logan
dar daca vrei o masina pentru oras, uite-te la alte masini cum ar fi clio, polo, fabia, ....
florin55503
nici una. cauta cu atentie pt ca am vazut oderte destul de bune la unii dealeri.

dintre cele doua loganul. mai trebuie sa iesi din oras, nu?
BandiT
daca pretul nu conteaza , atunci ia loganul...e mai scump , dar e mai incapator
daca circuli numai in oras, sau 90 % in oras , atunci ia matizul , ca e mai fasnet si mai ieftin.
bafta
Forbes49937
Acum de Logan se spun multe, dar in vs cu Matizul cam castiga la orice capitol..sincer Matizul e o caruta pe cale de disparitie ... Daca nu iei in considerare si alte marci mergi pe Logan ca e cel mai ieftin diesel nou si care reuseste sa invinga si ultimul atu al Matizului adica consumul...asta pastrand proportilor.
Andrei55037
Mai bine ia un Logan 1.4 pe benzina pt ca diferenta de pret pana la 1.5 dci se amortizeza in 150.000 km.
Mihai34891
QUOTE(cristyyy)
nici nu ai cum sa compari loganul cu matizul.
matiz e de doua ori mai mic decat loganul

Si de doua ori mai urat (parere personala). Si probabil de doua ori mai putin fiabil. Si de doua ori mai greu de condus in oras. Si cu consum de doua ori mai mare. Etc.
Eu zic Matiz. Si mai ramai si cu bani...
Mihai34891
P.S. La consum ma refeream la Loganul pe benzina. Dieselul, oricum, e mai scump, ca pret de baza si intretinere.
Gavriliu56049
QUOTE(Mihai34891)
P.S. La consum ma refeream la Loganul pe benzina. Dieselul, oricum, e mai scump, ca pret de baza si intretinere.




Pana la urma a condus cineva logan dci?!??!?! Oare chiar asa e cum se spune, chiar nu te mai poti auzi la 100 de km/h?? Oare chiar asa de zgomotos e?
vad ca toata lumea isi da cu parerea dar nimeni nu a condus sau a vazut.... Chiar as vrea sa aud parerea cuiva care a condus Logan cu motorizare Diesel.......
ASTEPT
AZAZEL
eu am condus clio 1.5dci care are acelasi motor cu loganul.

motorul este common rail si este foarte silentios.
matiz are un motor care se este silentios la viteze de pana la 100 km/h. ulterior scoate un tipat ascutit de iti este scarba de el.
loganul va avea zgomot de diesel.
din punct de vedere al consumului, loganul sta foarte bine. este diesel. inca motorina este mai ieftina ca benzina.

chiar daca loganul este mai mare si te dezavantajeaza in oras, nu putine vor fi momentele in care vei avea nevoie de dimensiunea lui.

comparand STRICT logan cu matiz, logan are avantaje nete:

confortul, spatiu mare si pt pasageri si pt bagaje, stabilitate, performante dinamice, siguranta in cazul unui impact, arata mai bine, are o imagine superioara. in plus loganul are avantajului motorului muuuult mai puternic. acest motor iti va trage masina dupa el in locuri unde matizul nu viseaza sa ajunga nici daca ar fi autostrada.

as prefera logan in fata matizului chiar de ar fi cu 2000 euro mai scump.
Bluevirus
daca tot iti iei masina in rate, mai strange un pic cureaua si ia-ti si tu un polo nou smile.gif
ai consum mic, fiabilitate,si o masina care arata superb (parerea mea)
eddie
Decat una sau alta,mai bine un Symbol 1,5 Dci cu 80 c.p.motorul care este si mai puternic si culmea,mai economic decat cel de 65 c.p. !
T u d o r
Dintre cele doua, as alege si eu Loganul, dar pe benzina. smile.gif Cel diesel este foarte zgomotos, masina se zguduie efectiv la relanti. Iar daca te uiti in revistele de specialitate, vei vedea ca l-au cam desfiintat pe acolo.

A, si a propos de ce zicea Eddie, este oferta la Symbol, cu super-dotari, Fidji Serie Limitata parca ii zice, dar mai bine te duci la un dealer si intrebi direct.

Cat despre Matiz... nu am comentarii, in afara de cel ca de la anul nici fabrica nu va mai fi. Eu nu as lua-o nici macar in calcul.
Gavriliu56049
Adevar graiesti ... L-au desfiintat toti... dar stii ce ma mira?
Ma mira faptul ca nimeni nu a desfiintat dacia nova, sau solenta, cand au aparut aceste modfele, in schimb Loganul l-au facut praf......
asta nu inteleg.... oare erau alea mai bune?

P.S. e usor sa propui o mie de masini scumpe, bune, sau nu, dar tre sa ne amintim ca la Logan sunt posibilitati de finantare foarte avantajoase, smecherie pe care eu sunt nevoit(din pacate) sa o iau in calcul!
Gavriliu56049
alta chestie e ca mi=as dori o parere obiectiva a unui forumist care chiar a condus o masina LOGAN dci... chiar un drive test.... eu nu am apucat inca sa fac unul (drive test).
florin55503
nu inteleg de ce iti iei logan pe motorina. chiar nu merita. mai bine te-ai gandi la un logan pe benzina de 1.4 si cu diferenta insemnata de bani te plimbi cam 2 ani
T u d o r
Eu sunt forumistul pe care il cauti... biggrin.gif

Iata-ma. smile.gif Si eu iti spun ca motorul de 1.5 dci e prea scump, Loganul Dci este prea slab insonorizat si cea mai buna alegere la modelul asta este benzina. Daca as fi subiectiv, as recomanda 1.6, trage destul de bine, nu te lua dupa ce zic altii, ammasina de 15000 km si este impecabila pana acum. Si chiar trage, mai ales in turatii mici.
Consumul este de 7,3 - 7,5 in medie, depinzand de cum mergi. In oras ia ~10%, afara cam 6 la 100 km/h. Pana la 3000 ture este suficient de silentioasa, dupa care incepe se fie mai inconfortabila.
Iar comparatia cu Spark-ul la drum intins este cel putin fortata. Am citit testele din AMS cu masinile de clasa mini si a fost cea mai proasta de acolo la tinuta de drum, iar motorul nu trage decat de la 3500 ture in sus, unde ma indoiesc ca mai este silentios si economic. Sa compari o masina de clasa mini cu una la limita clasei compacte, oricare ar fi aceea, la drum intins, mi se pare carcoteala.
Gavriliu56049
QUOTE(Tudor57991)
Eu sunt forumistul pe care il cauti... biggrin.gif

Iata-ma. smile.gif Si eu iti spun ca motorul de 1.5 dci e prea scump, Loganul Dci este prea slab insonorizat si cea mai buna alegere la modelul asta este benzina. Daca as fi subiectiv, as recomanda 1.6, trage destul de bine, nu te lua dupa ce zic altii, ammasina de 15000 km si este impecabila pana acum. Si chiar trage, mai ales in turatii mici.
Consumul este de 7,3 - 7,5 in medie, depinzand de cum mergi. In oras ia ~10%, afara cam 6 la 100 km/h. Pana la 3000 ture este suficient de silentioasa, dupa care incepe se fie mai inconfortabila.
Iar comparatia cu Spark-ul la drum intins este cel putin fortata. Am citit testele din AMS cu masinile de clasa mini si a fost cea mai proasta de acolo la tinuta de drum, iar motorul nu trage decat de la 3500 ture in sus, unde ma indoiesc ca mai este silentios si economic. Sa compari o masina de clasa mini cu una la limita clasei compacte, oricare ar fi aceea, la drum intins, mi se pare carcoteala.



problema este ca eu fac imobiare :wave: ... si eu omor Bucurestiul in lung si in lat... si rar ier din capitala... de asta ma gandeam la un motor diesel... si la o oferta de finantare buna( deci la Logan) !
in alta ordine de idei mi-as dori ca atunci cand parasesc orasul sa pot sa ma bucur de o masina pretabila pentru drumuri lungi....

intelegi?
T u d o r
Inteleg, si cred ca ai dreptate. Pentru o masina care face cateva sute de km pe zi in oras, dieselul este cel mai bun. Atata doar ca te-am avertizat mai sus ca este destul de zgomotos. In rest, trage bine si e ok la consum, chiar daca "ia" mai mult decat clio cu acelasi motor.
Si vei putea sa te plimbi si pe afara, merge binisor si pe la 120 km/h.
romb
eu am condus decat Logan 1.6 Ambiton (deci full option) si pot sa iti spun ca e o masina mai mult decat corecta , chiar buna as putea spune , iar Matizul se merita cel mult in varianta de baza prin prisma pretului , dar deja sa dai 7k+ E pe un Matiz e cam bataie de joc de bani.....

baietii de la Top Gear au testat in ultimul numar toate motorizarile Logan intr-un test comparativ si sustin ca cea mai buna alegere ar fi DCI-ul pentru consumul redus de carburant , de asemenea spun ca nivelul sonor e acceptabil pana la 120km/h asa ca la viteze de oras nu ai de ce sa iti faci griji ca zgomotul va fi insuportabil.

so Logan it is for me......
Gavriliu56049
da... cred ca asta e concluzia finala... am mai scris eu pe forum ca ar trebui sa ne amintim de dacia berlina... da care daca o cumparai noua, erai om 2-3 ani , adica nu facea mari probleme cativa ani buni !!

ca sa fac si o incursiune in istoria recenta, supernova a fost o revelatie "cu motorul ala bun de renault care fuge" , solenta deja a spart topurile , pe taramurile Romaniei , asa ca eu totusi cred ca as putea sa-mi fac treaba vreo 2-3 ani prin Bucuresti cu un Logan ....

sincer sa fiu cel mai mare atu este reprezentat de fapt de conditiile foarte flexibile de finantare , la Dacia...........
Gavriliu56049
si matizul a fost trecuta pe lista de optiuni, dar zvonurile privind fabrica de la Craiova imi dau de gandit
T u d o r
Daca vrei sa iei Matiz, grabeste-te, cica Renault vrea sa cumpere si uzina de la Craiova, sa faca tot Logan acolo. biggrin.gif
Mihai34891
QUOTE(Gavriliu56049)
Adevar graiesti ... L-au desfiintat toti... dar stii ce ma mira?
Ma mira faptul ca nimeni nu a desfiintat dacia nova, sau solenta, cand au aparut aceste modfele, in schimb Loganul l-au facut praf......
asta nu inteleg.... oare erau alea mai bune?


Nu trebuie sa te mire. Alea nu prea erau masini (automobile)...
Gavriliu56049
cam asa e... nu erau deloc masini... dar ne-am descurcat cu ele asaa cum am putut... nu tre sa le blamam acum si nici sa dezvoltam subiecte despre cit de inapoiati suntem fata de alte popoare la capitolul asta....
Dragos64713
matiz-ul nu emasina. motorul dci e excelent pt oras...si nu numai
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.