Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Piata auto Central Est europeana
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Iulian HondaFan
stiu ca era un topic cu acest titlu, dar e posibil sa fie deja deletat.

iata topul celor mai populare masini in cele 10 tari ale regiunii in primele 9 luni ale lui 2005 (mii buc.):

1) Logan 71,5 :clapping:
2) Fabia 65,9
3) Octavia 39,6
4) Astra 18,5
5) Megane 17,5
6) Focus 17,4
7) Peugeot 206 16,7
8) Suzuki Ignis 15,4
9) Corolla 15
10) Clio 14

topul marcilor:

1) Skoda 109,4
2) Dacia 76,4 :clapping: (de bine de rau devine una din emblemele zonei)
3) Renault 61,9
4) Opel 49
5) VW 44
6) Toyota 42,7 ( iata ca est europenii sunt si in acest caz "the New Europe")
7) Peugeot 39,7
8) Suzuki 36,3
9) FIAT 31,7

principalele piete:

1) Polonia 184,3
2) Romania 157,4 ( in sfarsit i-am batut si noi pe unguri la capitolul asta chiar daca suntem dublu la numarul de locuitori)
3) Ungaria 144,9
4) Cehia 111,8
5) Slovenia 48,2 ( la numai 2 mil de locuitori de departe cei mai bogati est-europeni)
T u d o r
Pai nu stam chiar asa de rau, nu? Iar Logan, spre deosebire de Solenza, iese si pe pietele (macar) din jur. Asta, ca tot s-a discutat atat despre Solenza, cum ca ar fi mai buna.
Oricum, pentru Cehia, Skoda este un real motor al economiei, nu mai tin exact minte, dar Skoda detinea ~70% (sper sa nu gresesc, am citit mai demult blush.gif ) din totalul veniturilor din export. blink.gif E ceva, nu?

Sper sincer ca Dacia sa devina si pentru noi un astfel de motor, nu de alta, dar chiar ar fi nevoie...
Gabriel.T.
QUOTE(Tudor57991)
Oricum, pentru Cehia, Skoda este un real motor al economiei, nu mai tin exact minte, dar Skoda detinea ~70% (sper sa nu gresesc, am citit mai demult blush.gif ) din totalul veniturilor din export. blink.gif E ceva, nu?

Sper sincer ca Dacia sa devina si pentru noi un astfel de motor, nu de alta, dar chiar ar fi nevoie...


nu ar fi rau numai ca dacia este facuta de romani,pe cind skoda de cehi beer.gif
T u d o r
E, parca cehii astia sunt supraoameni. Totul tine de o mentalitate dobandita in timp, si de eliminarea posibilitatii de a gresi. Asta se face prin robotizare si printr-un control al calitatii extrem de riguros. Cred ca ar trebui sa fim mai putin sceptici si sa credem ca si noi suntem in stare. Tine tot de mentalitate sa ne consideram cei mai prosti, murdari si hoti din lume. Adica pana la urma devenim ceea ce credem ca suntem.
Poate mai multa incredere in noi nu ne-ar strica. smile.gif
Gabriel.T.
stii cumva ce angajati lucreaza la pitesti?
au intre 40-50 ani.pana nu or sa iasa la pensie aia nu se va schimba nimic.pana nu vor iesii toti cei din generatia 1945-1955 la pensie,sau nu vor da ortu'popii nu se va schimba nimic in tara asta,nici la dacia nici in alta parte.
"pana la urma devenim ceea ce credem ca suntem"
noi nu credem dar istoria asta spune.si balada mioritei.
in noi am incredere,in ei nu mai am de mult. :bandit:
T u d o r
Gabriel, din pacate ai dreptate, mentalitatea de "las-o ba, ca merge-asa" se confunda cu generatia de care vorbesti. Si totusi, cu angajatii astia, diferenta de la Nova la Logan nu poti sa nu o vezi, deci cumva ceva s-a facut si se poate face in continuare. Vointa trebuie sa fie si ...paza dublata... biggrin.gif
Gabriel.T.
nu vreau sa insist prea mult pe topicul asta(o sa ma suspecteze lumea de subiectivism) dar materialele folosite sunt nasparlii rau.plasticul ala taiat parca cu bonfaierul,suruburi care se vad....nu sunt antiDACIA dar e prost facuta.mai trebuie umblat la materiale si la look.
de ce nu folosesc bordul de la renault?
megan,laguna chiar si clio.????
iar la mentalitatea romanilor.......mai trebuie sa curga multa apa pe dambovita,sau miorita va mai urca de multe ori la munte pana vom schimba ceva in tara asta.
James Kilowatt
Bordul de la Logan este dintr-o singura bucata si se monteaza foarte usor. A fost conceput special asa, ca sa fie ieftin (cf declaratiilor celor de la renault). Din acelasi motiv geamurile sunt cu simpla curbura, de exemplu. Daca ar lua toate de la clio sau megane ar iesi la pret de clio sau megane.
Insa Malin a prezentat "economii" absolut gratuite in cu totul alte puncte :evil: . cine e interesat sa-i caute postul ca are de invatat despre ce inseamna Reno Dacia sau invers...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.