Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vw polo 1,2 sau peugeot 206 1,4?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
carmen60898
vreau sa-mi iau o masina micutza. dupa multe cautari si testari, au ramas in finala 2 modele: vw polo 1,2 si peugeot 206 1,4. au aproximativ aceleasi optionale, la fel si pret.
206: bila alba ca e motor mai mare decat la polo, bila neagra ca modelul nu e tocmai nou
polo: bila alba ca e model nou, bila neagra ca e motor mai mic decat la 206
voi ce ati alege?
ps: va rog fara raspunuri "ia-ti polo 1,4"; motorizarea asta e cu 2000 euro mai mult, diferenta pe care nu vreau s-o scot din buzunar; nu mai vorbesc de "ia-ti golf sau infiniti"
merci:)
la 206 am testat chiar modelul 1,4, se mishca foarte bine (parerea mea).
la polo am mers doar cu 1,4, la fel, mi-a placut; din pacate nu stiu cat de mare e diferenta pe 1,2. dealerul zice ca e insesizabila.
Gabriel.T.
depinde de pret si de anul fabricatiei.polo este mai scumpa ca si intretinere,peugeot mai putin fiabila.dar amandoua sunt "micutze" blush.gif
carmen60898
QUOTE(Gabrielt)
depinde de pret si de anul fabricatiei.polo este mai scumpa ca si intretinere,peugeot mai putin fiabila.dar amandoua sunt "micutze" blush.gif


pretul e aproximativ la fel ... 10,600 la 206, 10,800 la polo.
anul fabricatiei: 2005, vreau masina noua.
Gabriel.T.
in cazul asta eu as alege polo, dar s-ar putea sa fiu un pic subiectiv. blush.gif
bafta oricum. :wave:
Codrin54983
Diferenta nu e chiar asa insesizabila. Dealer-ul ar zice orice doar sa iei masina: ' Nu e sesizabila diferenta intre 1.2 si 1.8T' (desigur ca ezagerez)
Daca vrei ca masina sa te mai si ajute intr-o depasire sau 'la deal'..... zic sa iei peugeot (doar pt ca are motor mai mare). Daca o vrei masina de oras, condus normal, fara sa mai calci pedala la vreun semafor ia-ti polo 1.2
Andrei75
Eu am un 206 pe care il conduce mai mult sotia mea. In general sunt mltumit de el.
Consumul este insa putin cam mare (inteleg ca te intereseaza modelul pe benzina) dar la conditiile de trafic din Bucuresti era de asteptat.
Apropo de mesajele precedente, intradevar motorul de 1.4 este destul de "vioi" si te poti baza pe el in oras (pe afara nu l-am prea condus).
florin55503
diferenta nu e chiar mica in afara orasului sau masina putin incarcata. se va simti. motorul de 1.2 e unul acceptabil dar doar pt oras, in afara nu. motorul de 1.4 e mai vioi, dar pejoul are proleme de fiabilitate. posed un 307 de serv. si fac drumul la eurial destul de des si nu numai pt revizie. si n sunt singurul
carmen60898
da, m-am cam decis pe 206. daca mi-as lua polo 1.2, probabil as regreta. nu prea vreau sa ma tarasc cu masina. acum conduc un diesel 2.2, numai buna de mers in afara, dar chiar 1.2 de oras parca si mie mi se pare cam putin:)
George52889
Sper sincer sa nu regreti, desi ma indoiesc.
Am prieteni care conduc Peugeot 206, am prieteni care conduc VW Polo, de aceeasi perioada.
Si impreuna, in cor, imi spun ca Polo e mult mai OK, la orice capitol. (fiabilitate, preturi, revizii, ... you name it).

Daca ar fi sa facem un sondaj, pune cam 15 voturi pentru Polo de la mine si prietenii mei... smile.gif (off topic: ce tare suna asta....)
Valentin50014
Despre care motor de 1,2 este vorba, Polo are 2 motoare:

Polo 1, Polo2, Corsa 1,4
capacitate: 1,2 l - 1,2 l - 1,4 l
Putere: 55CP - 64CP - 60CP
Cuplu: 108Nm - 112Nm - 94Nm
Viteza maxima: 152 - 162 - 158
Accelerare (0-100Km/h s): 17,5 - 14,9 - 15,6
Consum (mixt): 5,8 - 5,9 - 6,2

Dupa cum vezi, Polo are 2 motoare de 1,2 l. Unul cu mai putin cai decat Corsa, celalalt cu mai multi dar ambele cu mai mult cuplu. Delear-ul avea dreptate, nu este sesizabila diferenta de putere si niciodata nu vei fi nevoita sa te folosesti de ea. Motorul 1,2 de la Polo, desi este mai puternic, consuma ceva mai putin decat cel de pe Corsa.

revizii: posesorii spuneau ca revizia de 15.000 Km costa 3,5 mil, iar cea de 30.000 Km costa 7 mil
206 a fost una dintre cele mai slabe din clasa sa...

Eu zic sa-ti iei ce-ti place mai mult, eu mi-as lua Polo
Paul46623
Avand in vedere ca e promotie, tind sa cred ca e vorba de Polo cu motorul vechi. De obicei, atunci cand fac o promotie, dealerii o fac pentru a scapa de modelele mai vechi din stoc (pentru a face loc modelelor noi).
Codrin54983
Este vorba de 1.2 64CP.
carmen60898
da, este vorba de polo 1.2, 64 CP.
ma asteptam ca parerile sa fie impartie, e si normal sa fie asa.
ideea e ca am exclus motorizarea 1.2.
Valentin50014
Stai ca nu mai inteleg nimic. Ai exclus o motorizare mai mica, mai performanta si cu un consum mai mic de carburant? Nu inteleg care este avantajul unui motor de 1,4l in fata altuia de 1,2 l daca cel din urma este mai puternic decat primul. Ti-e rusine cu el? blink.gif
G e o r g e
1.2 64cp are GARANTAT performante dinamice mai slabe ca 1.4 , are consum mai ridicat de carburant (in viata reala) mai ales daca pui 2-3 persoane in el si dai drumul la AC smile.gif
Valentin50014
Nu te contrazic ca habar n-am, dar vreau sa-mi spui de unde stii sau doar asa crezi tu...
Performantele de pe site sunt cele afisate, daca motorul de 1,2 este mai puternic decat cel de 1,4 si performantele masinii vor fi mai bune sau, cel mult, egale.

Designul mi se pare un mare avantaj pentru Polo la fel si interiorul care nu sufera comparatie... dar daca ai un Corsa in familie s-ar putea sa vezi altfel lucrurile...
Valentin50014
George, sincer, subiectivitatea ta iese la iveala in fiecare post in care este implicat VAG.
Cum poti spune ca un motor de 1,2 si 64 CP este atat de diferit de un motor de 1,4 si 60CP? Diferentele aste doar pe banc sunt observabile, si spun asta chiar daca aici Polo are motorul mai puternic si performantele pe hartie superioare...
G e o r g e
corsa 1.4 are 90cp . d'aia . nu stiu de unde ai scos corsa cu 1.4 60cp blink.gif

edit : si inca ceva , ca am uitat , la puteri asemanatoare, mai ales la masini de litraj mic , pe masini cu greutate asemanatoare, un motor un pic mai mare va consuma mai PUTIN ca unul mai mic . de ce ? cuplul dragul meu , cuplul.

cred ca o stii pe asta : people buy HP buy they drive torque wink.gif


edit la edit : ca tot nu stiu de unde ai scos corsa 1.4 90cp blink.gif , uite aici ce zice opel.ro :
http://www.opel.ro/img-local/RO/content/co.../corsa_tech.pdf
Valentin50014
QUOTE(G e o r g e)
corsa 1.4 are 90cp . d'aia . nu stiu de unde ai scos corsa cu 1.4 60cp blink.gif

blink.gif blink.gif blink.gif Cred ca ma duc la :doctor:

Sunt sigur ca am vazut pe undeva... Nu sunt nebunnn.

In acest caz diferenta de performanta dintre masini este enorma nu semnificativa.
QUOTE(G e o r g e)
cred ca o stii pe asta : people buy HP buy they drive torque wink.gif

O stiu, doar sunt "tactorist". Torque are influenta asupra consumului, performanta tot Power o da, nu depinde de curba de cuplu...
florin55503
corsa 1.4 16 v are 90 de cai si este extrem de sprinten chiar surprinzator. gaseiti voi un motor asemanator care sa mearga cu 220 in blana. (masina era tigra)

despre polo am auzit o oferta la radio cu motorul de 1.2 la vreo 9000 si ceva de euro
carmen60898
QUOTE(Valentin50014)
Stai ca nu mai inteleg nimic. Ai exclus o motorizare mai mica, mai performanta si cu un consum mai mic de carburant? Nu inteleg care este avantajul unui motor de 1,4l in fata altuia de 1,2 l daca cel din urma este mai puternic decat primul. Ti-e rusine cu el? blink.gif


Motorul de 1.2 este mai puternic decat cel de 1.4? Nu ti se pare ciudat ce spui?
Si mai ales, de unde ai scos ca motorizarea 1.2 e mai performanta decat cea de 1.4???
Consumul e putin mai mic, dar nu notabil mai mic, asa ca exclud criteriul asta.
Am zis ca exclud motorul 1.2 pentru ca nu vreau sa ma misc ca melcul in depasire, sau daca sunt 3 persoane in masina. Vreau masina, nu caruta.
Valentin50014
Exista motoare cu capacitatea cilindrica mai mica decat altele dar totusi mai puternice. Daca totul s-ar raporta la capacitatea cilindrica ar fi mult mai simplu. Oricum, se pare ca in cazul tau alegerea cea mai buna o reprezinta Corsa, motorul este mult mai putermnic. Nu-mi imaginez unde am vazut datele alea... blush.gif
Daniel61851
QUOTE(carmen60898)
QUOTE(Valentin50014)
Stai ca nu mai inteleg nimic. Ai exclus o motorizare mai mica, mai performanta si cu un consum mai mic de carburant? Nu inteleg care este avantajul unui motor de 1,4l in fata altuia de 1,2 l daca cel din urma este mai puternic decat primul. Ti-e rusine cu el? blink.gif


Motorul de 1.2 este mai puternic decat cel de 1.4? Nu ti se pare ciudat ce spui?
Si mai ales, de unde ai scos ca motorizarea 1.2 e mai performanta decat cea de 1.4???
Consumul e putin mai mic, dar nu notabil mai mic, asa ca exclud criteriul asta.
Am zis ca exclud motorul 1.2 pentru ca nu vreau sa ma misc ca melcul in depasire, sau daca sunt 3 persoane in masina. Vreau masina, nu caruta.

Nici n-o sa te misti ca melcul, eu am o Fabie Combi cu motorul 1.2 HTP(la fel cu cel de pe Polo) si face fata onorabil nu numai in oras ci si afara la viteze de 140 kmh, cu toate ca e mai grea ca un Polo. Motorul asta de 1.2 are cuplu de 112 Nm, intilnit de obicei la motoarele de 1400 cmc, asa ca pina la 100kmh trage aproape la fel. E un motor de turatie, asa ca trebuie tinut in plaja 2500-3500 rpm in oras, ca sa dea rezulate optime, si cam 3500-4500 in afara la viteze de peste 140 kmh.
Si in plus nu mi se pare o alegere inteleapta un 206 aflat la sfirsitul carierei, si cu probleme stiute de fiabilitate, calitatea materialelor si greierasii care cam apar peste tot, fata de noul Polo, care are niste finisari interioare si materiale de exceptie, ca sa nu mai vb de fiabilitate. Fabia mea de exemplu la 20000 km nu are nici un greieras si n-am fost decit la revizii cu ea.
Iti recomand citeva sub-forumuri care poate te vor edifica cu privire la calitatile si probelmele celor 2 masini:
http://www.pejo.ro/forum/index.php?showforum=3 pentru 206, si:
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showforum=56 pt. Polo, dar mai ales:
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=721&st=0, pt. motorul de 1.2, instalat pe Fabie. O sa vezi ca oamenii de acolo sunt in general multumiti, sau chiar suprinsi de prestatiile motorului asta(cel de 1.2).

P.S.:fa si un drive-test cu un 1.2 12v pe un Polo sau 1.2 HTP pe o Fabie inainte de a-l condamna asa fara drept de apel... :ban: :boxing: .
carmen60898
sunteti fantastici!
daca zic ca iau polo 1.2, NU lua, e motorul prea mic, se simte in depasiri, se simte cand ai si o sacosica in masina!
daca optez pentru 206, la fel, e nashpaa, e de rahat! si totusi a castigat nu stiu cate premii, am prieteni care au masina asta si sunt foarte multumiti de ea. unde mai pui ca sunt asa multe in oras! oare toti oamenii astia care au cumparat se vaita, dar masina are vanzari astronomice in continuare?
m-am convins ca motorizarea 1.2 nu e tocmai ce-mi doresc...si surpriza! au aparut voci care sustin ca 1.2 e mai bun ca 1.4...
cineva zicea sa iau corsa. lasa-ti-ma cu corsa! nu iau din principiu, are cineva nu tocmai drag mie...in rest masina e ok!
carmen60898
a, si apropo, credeti ca n-am vrut sa fac drive test cu polo 1.2?
am mers la porsche si nu au decat 1.4 benzina, pe care l-am testat.
la midocar nu au decat diesel, nici macar 1.4 benzina...
cum naiba poti sa faci discount la un model si totusi sa nu-l ai la test?
Daniel61851
@Carmen: Faza cu Corsa a fost o confuzie a lui Valentin50014 parca...nici mie nu-mi place masina...
In rest e normal ca parerile sa fie subiective, desi unii moderatori ar trebui sa se abtina de la a fi asa partinitori..ei sunt(sau ar trebui sa fie) moderatori totusi...
Ce folos ca 206 a castigat atitea premii(?) daca la 10000 km, sau chiar mai devreme, ai un adevarat concert in masina??!! Eu n-as lua o masina care sa risc sa am zgomot de berlina...mai ales dupa experienta cu avuta cu o Supernova...:rant: :furios:
In privinta testului cu Polo, poti face unul cu o Fabie de 1.2 HTP, sau o Ibiza de 1.2, care au motoare identice, incearca la Avia, Brady Trade sau Metrotehnica pt. Seat.
A, si daca citesti si threadul ala despre "Fabia cu motor 1.2 HTP" ...ai sa vezi de ce se mai plange lumea, de consum, poate de zgomot, dar nimeni ca n-ar trage in depasiri, sau ca n-ar avea vlaga in oras. Ca nu trage prea bine cu 4-5 oameni in ea + AC, asta e altceva, apoi nici alea de 1.4 sau Loganu' de 1.6 nu trag... :pray: blink.gif . Doar la Diesele cu cuplul peste 180 Nm nu se mai simte AC-ul si greutatea in plus prea mult, la zvac sau la consum...
Valentin50014
QUOTE(Daniel61851)
@Carmen: Faza cu Corsa a fost o confuzie a lui Valentin50014 parca...nici mie nu-mi place masina...
Trebuie sa-ti dau o beer.gif Stiam ca le-am zapacit de tot dar nu gaseam unde, noroc cu postul tau ca maine ma prezentam la doctor blush.gif

Comparatia aceea am facut-o intre Polo si 206, dar am scris aiurea. Scuze pentru neplacerile create. Oricum, si datele de pe site sunt cam confuze. Intr-un loc scrie ca are 1390 CP si 75Cp, in altul ca are 1124 CP si 60 CP blink.gif
Tu ce motor ai ales, cel de 90 CP?
Intre motorul de 90 si cel de 60 este o diferenta destul de mare, intre cel de 75 si cel de 60 nu prea. Sigur te vei putea descurca si cu cel 60 Cp. Te sfatuiesc, inca o data, sa alegi ce-ti place. 206 este cam la sfarsit de cariera... Polo in mod sigur este deasupra sa, mai putin la performantele motorului....
korol
Looking for low prices for Kamagra? Stop wasting time! Super Kamagra http://lesateliersvortex.com/public/elm/eng.html with next day delivery only at a reasonable price, great offer, hurry up!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.